Nagyváradi folyamat

A Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete (INFH), a Nagyváradi Metropoliszövezet és a CESCI 2012 óta rendezi meg tematikus konferenciáit, a romániai városról elnevezett folyamat keretében. A folyamat elnevezés arra utal, hogy a sikeres együttműködéshez szükséges légkör kialakítása nem történhet meg egy csapásra. A határ menti programok az elmúlt másfél évtized során jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy magyar és román intézmények, önkormányzatok, emberek képesek legyenek az alkalmi együttműködésre. A kezdeményezés célja, hogy ezt az együttműködés általánossá és állandóvá tegyük, az ehhez szükséges kölcsönös bizalom légkörének megteremtése révén,ezáltal segítve a két szomszédos nép közeledését, a francia-német példát követve. A rendezvények keretében a meghívott francia szakértők osztják meg jó gyakorlataikat, amelyeket a magyar és a román szereplők modellként követhetnek.

Az első konferencia 2012 szeptemberében került megrendezésre. Ezt követően kétévente, majd 2017-től évi rendszerességgel találkoztak a határ menti helyi, illetve regionális szereplők.

RENDEZVÉNYSOROZATUNK ÁLLOMÁSAI

  • 2023. május 25.

     

    Helyi termékek, fenntartható és rugalmas területi élelmiszer-rendszerek & határon átnyúló együttműködés

    A “Nagyváradi folyamat / Procesul de Oradea” 2023-as állomásának központi témáját a helyi termékek, valamint a fenntartható és rugalmas területi élelmiszer-rendszerek adják a határon átnyúló együttműködésben. A téma aktualitását nem pusztán a rövid élelmiszerláncok iránti növekvő érdeklődés adja, hanem a városok közötti határon átnyúló együttműködés elengedhetetlensége is, amely lehetővé teszi a fenntartható fejlődést és az élelmiszerbiztonság erősítését a régióban. A témát magyar, román és francia szakértők járják körül a jó gyakorlatok bemutatásával és a kihívások feltérképezésével.

  • 2022. június 9.

    Integrált határokon átnyúló tervezés: a területi eszközök használata a határon átnyúló programok és projektek tervezése és megvalósítása során

    Noha a határokon átnyúló integrált tervezés Nagyvárad és térsége számára mindig jelentős előnyöket tartogatott, a most induló EU-s pénzügyi- és tervezési ciklus elején különösen fontos azon területi eszközök (ITI, CLLD, PITEM, PITER, TAPE, EGTC, partnerségek) megismerése, amelyek használata a határon átnyúló programok és projektek tervezése és megvalósítása során a határvidék dinamikus fejlődését szolgálja. A szemináriumra meghívott francia, magyar és román szakértők ebben fognak hasznos segítséget nyújtani.

     

    2022. június 9.

  • 2020. november 12.

     

    Határon átnyúló integrált tervezés és fejlesztés

    A Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete (mai nevén: Francia Közép- és Kelet-európai Kezdeményezések Egyesülete) és a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata 2020-ban immár hatodik alkalommal rendezte meg a 2012-ben útjára indított, a magyar-román határ menti együttműködést segítő szakmai rendezvényét. Az idei műhelytalálkozó témája a tavalyi rendezvény folytatása: a határon átnyúló integrált tervezés és fejlesztés volt. A járványhelyzetre való tekintettel idén online formában megrendezett webináriumon a román-magyar határ menti megyék, települések és fejlesztési ügynökségek képviselői vettek részt.

  • 2019. november 27.

    Konzultáció a határon átnyúló közlekedésről

    A „Nagyváradi folyamat / Procesul de Oradea” a hetedik évben először érte el Debrecent. A magyar-román közeledést és határmenti fejlesztéseket támogatni hivatott kezdeményezés keretében Pascale Andréani Franciaország és Marius Gabriel Lazurca román nagykövet jelenlétében, a regionális szereplőkkel közösen meghallgatták Dominique Lorrette, a francia Grand Est Régió szakértőjének előadását, és beszélgettek a francia-német minta adaptációjának lehetőségeiről a magyar-román határ esetében. A közeljövőben jelentős előrelépésekre van remény e téren.

     

    2019. november 27.

  • 2018. október 18.

     

    Szeminárium a határon átnyúló tömegközlekedésről

    2018 októberében újra francia, román és magyar szakemberek cserélték ki tapasztalataikat a partiumi városban. Az előző évektől eltérően nem konferenciát, hanem szemináriumot szerveztek a kezdeményezők, ezzel is segítve a minél konkrétabb eredmények elérését. A szeminárium témája a határon átnyúló közösségi közlekedés volt.

  • 2017. október 26.

    Konferencia a kulturális örökség menedzsmentjéről

    2018 az Európai Kulturális Örökség Éve Európában. Ennek apropóján a „Nagyváradi folyamat” soron következő szakmai rendezvényét 2017. október 26-án a szervezők a kulturálisörökség-menedzsmentnek szentelték.

     

    2017. október 26.

  • 2016. október 6.

     

    A rövid ellátási láncok és a helyi piacok működtetése - és az országhatár

    A 2016-as konferenciára nagyváradi vár felújított épületegyüttesében került sor. Az előadásokat a szervezők három téma köré szervezték. Az első panelben a rövid ellátási láncok, mint a vidékfejlesztés új paradigmájának eszközei szerepeltek. A második panel előadói modelleket mutattak be a rövid ellátási láncokra vonatkozóan, míg a konferencia utolsó részében konkrét térségi együttműködések mutatkoztak be.

  • 2014. június 5.

    Kihívások és lehetőségek. Nemzetközi konferencia a határ menti egészségügyi együttműködésről

    A folyamat második konferenciájának témája a határ menti egészségügyi együttműködés volt. A 2011/24/EU-irányelv 2013 végén az egész Európai Unió területén hatályba lépett. Az irányelv megteremti az elvi lehetőségét annak, hogy az uniós polgárok egy másik országban vegyék igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, és azok költségeit (bizonyos korlátozásokkal) a küldő ország biztosítási rendszere térítse meg. Nyugat-Európában számos országban már előtte is komoly hagyományai voltak a polgárok szabad mozgását biztosító, határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásoknak, mely tekintetben Franciaország különösen is élen.

     

    2014. június 5.

  • 2012. szeptember 27.

     

    A határ menti együttműködés: az új lendület eszközei

    Az első nagyváradi konferencia 2012 őszén került megrendezésre a francia külügyminisztérium, a CESCI, Nagyvárad Város Önkormányzata és az INFH (Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete) szervezésében. Legfőbb célja az volt, hogy népszerűsítse az EGTC-t, mint a határon átnyúló együttműködések legújabb, leginnovatívabb uniós eszközét.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium