A nagyváradi folyamat második konferenciája

| 2014. június 06.

A 2012-es első konferenciát követően 2014. június 5-én került sor a második tematikus rendezvényre a romániai Nagyváradon, a városról elnevezett folyamat keretében. A francia, román és magyar szakértők részvételével lezajlott konferencia témája a határ menti egészségügyi együttműködés volt.

A 2011/24/EU-irányelv 2013 végén az egész Európai Unió területén hatályba lépett. Az irányelv megteremti az elvi lehetőségét annak, hogy az uniós polgárok egy másik országban vegyék igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, és azok költségeit (bizonyos korlátozásokkal) a küldő ország biztosítási rendszere térítse meg.

Nyugat-Európában azonban számos országban már eddig is komoly hagyományai voltak a polgárok szabad mozgását biztosító, határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásoknak. Franciaország különösen is élen jár e tekintetben, ezért mind a magyar, mind a román fél számára hasznos lehet az ottani példák megismerése.

A Nagyváradi Metropolisz Övezet, a Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete, a francia MOT és a magyar CESCI ezért rendezte meg (immár második alkalommal) a határ menti együttműködések jó gyakorlatait bemutató konferenciáját 2014. június 5-én a nagyváradi polgármesteri hivatal tanácstermében.

A megjelenteket Mircea Mălan, a város alpolgármestere köszöntötte. Az első szekcióban a francia tapasztalatok bemutatására került sor. Adela Spulber (Mission Opérationnelle Transfrontalière) átfogó képet nyújtott a francia határok mentén eddig megvalósult kezdeményezésekről, külön kiemelve a francia-belga határon a 2000-es években létrehozott különleges zónákat (ZOAST: Zone organisée d’accès aux soins transfrontaliers), amelyek keretében előzetes bejelentés nélkül vehetnek igénybe szolgáltatásokat betegek a határ túloldalán.

Kalapáti Magdolna, a magyar-román CBC-program titkárságvezetője a programról és eredményeiről beszélt.

Catherine Barnole, a languedoc-rousilloni regionális egészségügyi ügynökség főosztályvezetője, a Pireneusokban megépített, közös, spanyol-francia kórházat és az intézményt menedzselő EGTC-t mutatta be. A magashegyi térségből a legközelebbi kórházak a mintegy 2 órányira fekvő Pérpignanban vagy Barcelonában érhetőek el. A régió legjelentősebb településén a kórház várható bezárása miatt született meg az ötlete egy határon átnyúló szolgáltatási rendszer kialakításának. Mint kiderült, a létesítmény elindítása számos akadályba ütközött, az új komplexum megnyitása 11 éves előkészítő munkát követően az ősszel várható.

Champagne-Ardenne idevágó tapasztalatait a regionális tanács egészségügyért felelős alelnöke, Joëlle Barat mutatta be. Részletesen bemutatta a régiót érintő ZOAST alapítási folyamatát.

Dr. Hadrian Borcea, a Biharmegyei Sürgősségi Kórház munkatársa a határon átnyúló együttműködésekre gyakorolt nemzeti hatásról beszélt.

Étienne Müller Lotharingia tartomány nemzetközi és határon átnyúló referense a régió határon átnyúló egészségügyi projektjeit ismertette, amelyek jelentős része az Interreg program támogatásával valósult meg.

Az ebédszünetet követően néhány olyan kezdeményezés képviselői kaptak szót, amelyek a magyar-román határtérségben valósultak meg az elmúlt években.

Livia Banu, a határon átnyúló program romániai koordinációs szervezetének (BRECO) vezetője átfogó képet nyújtott a program támogatásával az elmúlt években megvalósított összes egészségügyi projektről, kiemelve a példaértékű gyakorlatokat.

Ezek közül mutatta be dr. Ghoerghe Carp, a Bihar Megyei Kórház igazgatója a Debreceni Egyetem orvosi központjával közösen megvalósított minőségjavító projektet és dr. Karg Eszter, a Szegedi Egyetem Pediátriai Klinikájának tudományos munkatársa a temesvári kórházzal közösen kialakított diagnosztikai rendszert.

A konferencia záró előadását Papp Csaba debreceni orvos tartotta, aki nemcsak a 2007-2013 közötti projektek eredményeiről számolt be, hanem kitekintést nyújtott a következő programozási időszakra is, mint a magyar-román CBC-program programozási szakértője. A formálódóban lévő román-magyar programnak várhatóan az egyik fő prioritási területe lesz a határon átnyúló egészségügyi együttműködés. A konferencia témája ebből a tekintetből is időszerű volt.

Ocskay Gyula (CESCI) és José Osete (TÖOSZ) zárszavában megerősítette, hogy a konferenciasorozatot, a nagyváradi folyamatot folytatni szeretnék, a két szomszédos ország és nép közeledése, hatékony együttműködése érdekében.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium