A nagyváradi folyamat első konferenciája

| 2012. szeptember 28.

2012. szeptember 27-én, Nagyváradon (Románia) került megrendezésre „A határ menti együttműködés : az új lendület eszközei” című nemzetközi konferencia, a francia külügyminisztérium, a CESCI, Nagyvárad Város Önkormányzata és az INFH (Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete) szervezésében.

A hármas koprodukcióban (román-francia-magyar) megrendezett konferencia legfőbb célja az volt, hogy népszerűsítse az EGTC-t, mint a határon átnyúló együttműködések legújabb, leginnovatívabb uniós eszközét.

A konferencia első paneljében a nemzeti szintű koordinációról szóló előadások hangzottak el. Elsőként Livia Banu, a nagyváradi határ menti együttműködési iroda vezetője mutatta be, miként segítik a helyi szereplőket a megfelelő projektek elkészítésében. Túri Anikó, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előadója a KIM, Adela Spulber szakpolitikai referens a MOT (Mission Opérationnelle Transfrontalière), Ocskay Gyula főtitkár pedig a CESCI tevékenységét mutatta be.

A második szekció célja az volt, hogy az eddig megalakult EGTC-ket típusai szerint mutassa be. Étienne Müller Lotharingia régió határon átnyúló együttműködési megbízottja az egyetlen programozási csoportosulást mutatta be. A Grande Région EGTC a francia-német-belga-luxemburgi határtérségben menedzseli az ottani CBC-programot.

A projekt-EGTC-k modelljét Adela Spulber a spanyol-francia határon működő Cerdanya EGTC példáján keresztül ismertette. Ott az EGTC-t abból a célból alapították, hogy a határon felépítsen és működtessen egy kisebb kórházat, amely a francia és a spanyol betegek számára nyújthat szolgáltatásokat.

A határ menti területfejlesztési célú EGTC-kre Bara Zoltán igazgató az általa menedzselt Pons Danubii tevékenységét hozta fel példaként. Itt a cél nem egy konkrét projekt megvalósítása, hanem a határtérség integrált fejlesztése, számos projekten keresztül.

A konferencia utolsó szekciója olyan „esetleírásokat” tartalmazott, amelyek az intézményesülés különböző szintjeit illusztrálták. Claude Poulet Champagne-Ardenne régió európai ügyi és nemzetközi igazgatója a vallon térségekkel kialakult, számos sikeres projektben realizálódó, több évtizedes együttműködésüket mutatta be. Ciprian Barna a nagyváradi metropolisztérség főigazgatója szintén számos sikeres projekt alapján beszélt az együttműködés intézményesítésének szükségességéről, a szomszédos Debrecennel. A konferencia zárásaként két olyan együttműködés mutatkozott be, amelyek az intézményesülésnek a kezdeti fázisában vannak. Sorin Ţuţuianu Medgidia Önkormányzatának tanácsadója a román-bolgár határon formálódó EGTC-hez vezető útról beszélt, Csetnek Tímea, az Európa-kapu EGTC igazgatója pedig egy frissen bejegyzett csoportosulás tapasztalatait, terveit osztotta meg a hallgatósággal.

A rendezvény szakmai tanulságait a főszervező José Osete (Magyar-Francia Kezdeményezések Egyesület) vonta le.

A konferenciát köszöntötte Mircea Mălan alpolgármester, Caroline Socié, a bukaresti francia nagykövetség technikai együttműködési attaséja, François Laquièze, a budapesti francia nagykövetség együttműködési és kulturális tanácsosa, dr. Rétvári Bence, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, valamint Kalmár Ferenc a Magyar Országgyűlés Magyar-Francia Baráti Tagozatának elnöke.

A szervezők a 80 főt vonzó konferencia után azt a szándékukat fejezték ki, hogy a rendezvény az első lépés volt a magyar-román határ menti intézményesült párbeszéd keretében.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium