A Nagyváradi Folyamat újabb állomásához érkeztünk

+ | 2020. november 14.

A Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete (mai nevén: Francia Közép- és Kelet-európai Kezdeményezések Egyesülete) és a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata 2020-ban immár hetedik alkalommal rendezte meg a 2012-ben útjára indított, a magyar-román határ menti együttműködést segítő szakmai rendezvényét. Az idei műhelytalálkozó témája a tavalyi rendezvény folytatása: a határon átnyúló integrált tervezés és fejlesztés volt.

A járványhelyzetre való tekintettel idén online formában megrendezett webináriumon a román-magyar határ menti megyék, települések és fejlesztési ügynökségek képviselői vettek részt. A háromnyelvű esemény kezdetén Anna-Monika Modzelewska, az Európai Bizottság programmenedzserének köszöntő levelét olvasták fel a szervezők, majd Ocskay Gyula a CESCI főtitkára és José Osete az IFECO igazgatója köszöntötte a résztvevőket és ismertette a kezdeményezés előzményeit és korábbi sikereit.

  • Boris Ravignon és Aurélien Biscaut: Az Ardennek határon átnyúló stratégiájának megalkotás

    Az első előadást Boris Ravignon, az Ardennek metropolisz elnöke, Charleville-Mézières polgármestere és Aurélien Biscaut, a Mission Opérationnelle Transfrontalière főtitkára tartották az Ardennek határon átnyúló stratégiájának megalkotásáról. A 2020 elején elfogadott terv tartalma egy francia-belga határon átnyúló stratégia  2021-2027-es időszakra, átfogó és hosszú távú célok mentén és egy helyi és operacionális megközelítés alkalmazásával. Az előadás itt tölthető le.

  • Jean-Baptiste Cuzin: A „Nagy Régió”

    Ezt követően Jean-Baptiste Cuzin Grand-Est Régió határon átnyúló, európai és nemzetközi együttműködési igazgatója beszélt a „Nagy Régió”-ról (Vallónia, Luxemburg, Lotharingia, Saarvidék, Rajna-Pfalz), egy európai laboratóriumként, kiemelve egy közös, kiegyensúlyozott fejlesztési stratégia megalkotásának szükségességét az összes érintett térség hasznára és funkcionális komplementaritásaikra alapozva. A prezentáció innen letölthető.

  • Paul Dancu: Az EPICAH projekt

    A közönség kérdései után Paul Dancu, a Szatmár Megyei Községfejlesztési Egyesület tanácsadója mutatta be az EPICAH projektet (prezentácó itt), majd Ocskay Gyula a CESCI főtitkára vette át a szót és vetett fel vitaindító gondolatokat a román-magyar határtérség integrált fejlesztéséről.

A rendezvényt José Osete összegzése zárta.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium