Információk

  • Szervezők: CESCI, Francia Intézet, Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete, MOT
  • Területiség: Európa
  • Helyszín: Budapest
  • Dátum: 2014. szeptemer 30.
  • Konferencia nyelve: angol, francia, magyar

A szemináriumot a budapesti Francia Intézet és Magyarország Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériuma támogatta.

Második szeminárium a határon átnyúló területi monitoringról

A francia Mission Opérationnelle Transfrontalière által elindított Nancy-kezdeményezés nyomán a CESCI rendezte meg a második európai szemináriumot a határon átnyúló területi monitoringról, Budapesten.

A határ menti fejlesztéseket, projekteket gyakran akadályozza a megfelelő információk hiánya. Szükség van a rendelkezésre álló adatok harmonizációjára, egységes módszertanok kialakítására. A szemináriumra egész Európából érkeztek szakértők, akik részben a problémát segítettek körüljárni különféle szempontok szerint, részben megoldási lehetőségeket, modelleket mutattak be, részben pedig az európai szintű egységes megközelítésmód kialakítását segítették elő.

A Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesületével közösen szervezett rendezvényt Magyar Levente államtitkár és a házigazda Francia Intézet igazgatója, Hervé Ferrage köszöntötte, és képviseltette magát rajta az Interact és az Európai Bizottság is. Egyesületünk részéről Jaschitz Mátyás tervezési igazgató beszélt az adathiány problémáiról a határ menti integrált tervezés szempontjából.

Program

Köszöntők

  • Hervé Ferrage kulturális és együttműködési tanácsos, a budapesti Francia Intézet igazgatója
  • Magyar Levente gazdaságdiplomáciai helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium
  • Olivier Denert főtitkár, Mission Opérationnelle Transfrontalière (Franciaország)
  • Martín Guillermo Ramírez főtitkár, Európai Határrégiók Szövetsége (AEBR)

A probléma – avagy miért van szükség területi monitoringra a határtérségekben?

Az első panel során ez előadók ismertetik a megfelelő (összehasonlítható) adatok és az állandó területi monitoring hiánya által okozott nehézségeket, problémákat. Célunk, hogy rámutassunk a területen való együttműködés szükségességére, illetve azonosítsuk azokat a problémákat, melyeket az adatgyűjtés és –feldolgozás hiánya okoz.

A problémák a következő szempontok szerint kerülnek ismertetésre:

A megoldás

A második panel keretében a határon átnyúló területi monitoring és adatgyűjtés legjobb gyakorlatai kerülnek bemutatásra. Célunk egy olyan európai szintű útmutató ismertetése, mely lehetővé teszi a Nancy kezdemény céljainak megvalósítását.

Az európai perspektíva

A záró panel célja, hogy meghatározza az európai intézmények szerepét a sikeres területi monitoring kereteinek megteremtésében. A Nancy szeminárium megindította a folyamatot, míg a Budapest szeminárium kiterjeszti azt Közép-Kelet Európa területére. A következő lépések várhatóan az olasz és luxemburgi elnökség keretében fognak megvalósulni.

  • Olivier Denert főtitkár, Mission Opérationnelle Transfrontalière (Franciaország) – A Nancy kezdeményezés
  • Jean-Claude Sinner kormányzati tanácsadó (The Grand Duchy of Luxemburg) – A luxemburgi elnökség szerepe
  • Nathalie Verschelde osztályvezető helyettes, Európai Bizottság Regionális Politikáért Felelős Főigazgatóság, Határon átnyúló együttműködésekért felelős osztály (DG Regio European Cross-Border Cooperation Unit) – Szintézis: az Európai Bizottság szerepe

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium