Produits locaux, Systèmes alimentaires territoriaux durables et résilients & Coopération Transfrontalière

Helyi termékek, fenntartható és rugalmas területi élelmiszer-rendszerek & határon átnyúló együttműködés
Produse locale, sisteme alimentare teritoriale durabile și reziliente & cooperare transfrontalieră
Local products, sustainable and flexible regional food systems & cross-border cooperation

A Francia-Magyar Kezdeményezések Egyesülete (INFH), a Nagyváradi Metropoliszövezet és a CESCI 2012 óta rendezi meg tematikus konferenciáit annak érdekében, hogy a magyar és román intézmények, önkormányzatok és emberek között egyre inkább állandóvá és általánossá váljon az együttműködés. A francia szakértők bevonásával idén a helyi termékek és a fenntartható területi élelmiszer-rendszerek kerültek a figyelem középpontjában, természetesen határon átnyúló kontextusban. 

Elsőként Stefan Josan, a romániai francia nagykövetség képviselője köszöntötte a hallgatóságot és kiemelte, hogy a konferencia különleges alkalmat biztosít arra, hogy a franciaországi jógyakorlatokat a román és magyar részvételű hallgatóság első kézből ismerhesse meg. Ezután dr. Sorin Borza a Nagyváradi Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese köszöntötte a résztvevőket, kihangsúlyozva azt, hogy a helyi termékek képezik az adott közösség egyik legfontosabb erőforrását és ezért kiemelten fontos okosan gazdálkodni velük. Ehhez a mondanivalóhoz jól kapcsolódott Antonia Nica Nagyvárad alpolgármesterének köszöntője, aki egy több mint száz évvel ezelőtti feljegyzést osztott meg a hallgatósággal, ami jól illusztrálta azt, hogy a helyben előállított zöldségféle, gabona és húsárú mindig is organikusan cirkulált a határtérségben annak érdekében, hogy az itt élők minél frissebb és szélesebb körű ellátáshoz jussanak. 

A szemináriumot José Osete, az IFECO igazgatója moderálta, aki röviden bemutatta a Nagyváradi folyamat történetét és eddigi eredményeit, majd átadta a szót Mariane Bloudeau-nak, az AEBR projektmenedzserének, hogy ismertesse a hallgatósággal a B-Solutions kezdeményezést. A 2019-ben a Bizottság kezdeményezésére elindított B-Solutions célja a határon átnyúló együttműködést gátló jogi és adminisztratív akadályok feltárása és megoldási javaslatok megfogalmazása. Erre azért van szükség, mert a jogszabályok gyakran nem veszik figyelembe a határtérségek sajátosságait és az itt élő közösségek specifikus szükségleteit. Az ilyen akadályokat egész Európából érdemes tehát összegyűjteni, mert ez segítheti az uniós politikák változását is. A jelenleg futó, a helyi termékek határon átnyúló forgalmazásának lehetővé tételét segítő projekt célja, hogy az egységes piac valódi értelmet nyerjen a határtérségekben. 

Ez azért is nagyon fontos, mert – ahogyan azt Louison Lançon, a Let’s Food Egyesület társalapítója és projektvezetője kiemelte – a globális élelmezési rendszernek számos környezeti, társadalmi és egészségügyi negatív következménye van, amelyet leginkább a termőföld megőrzésével, az agrár szakmák védelmével, a helyi termékek előtérbe helyezésével, a pazarlás megszüntetésével, a helyi hatóságok támogatásával lehet elérni. Jó gyakorlatként említette a Montpellier-ben futó „Ma Cantine Autrement” kezdeményezést, amely a közétkeztetésben, napi 15.000 adag étel előállításának folyamatában veszi azt figyelembe, hogy 50%-ban helyi termékeket használjanak fel, amelynek 20%-a biotermék. Előadásában továbbá aláhúzta, hogy a globális polgársági szemléletmódot kell erősíteni, azaz a határ ne legyen akadály, inkább érkezzen az adott termék 20 km-ről, de a határ másik oldaláról, minthogy utazzon sok száz kilométert, szennyezve a környezetet és veszítve a frissességéből. 

Noha a helyi termékekre épülő rövid ellátási láncok kialakítása nem mindig egyszerű feladat, Kujáni Katalin, a Kislépték Egyesület elnökének előadásából kiderült, hogy vannak már sikeres példák. Korábban hatékonyan működött már együtt négy francia és két magyar LEADER csoport annak érdekében, hogy megalkossanak egy helyi chartát a helyi termelők számára, de vannak jelenleg is futó projektek, mint például a közös termelői pontok kialakítása, ahol a helyi termékeket közös, szervezett módon lehet forgalmazni. 

Az mindenképp egyértelműen látszott a szemináriumon is, hogy potenciál lenne a határ mindkét oldalán. Sorin Pogana, a Fresco Verde ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a Bihar megyei cég Románia legnagyobb zöldségfeldolgozója, Global Gap tanúsítvánnyal rendelkeznek, és több áruházlánc is árusítja a termékeiket. Bár 150 gazdával dolgoznak együtt, akikből már egy közösség jött létre, mégis csak elvétve vannak magyar oldali beszállítóik, amely rámutat a határon átnyúló gazdasági kapcsolatok hiányosságára. 

Ezzel szemben Sophie Lewandowski, a területi szolidáris gazdaságért felelős tisztviselő a Meurthe-et-Moselle megyei adminisztrációnál, elmondta, hogy a régió az élelmiszer 98%-át importálja, miközben a saját maga által termelt élelem 97%-át exportálja. Az előadásában bemutatta a Nagy Régió területén 2,3 millió euróból megvalósuló AROMA INTERREG V-A projektet, amely a közösségi étkeztetés helyi élelmiszerekkel való ellátásának javítását célozta határon átnyúló viszonylatban. A legfőbb tapasztalat az volt, hogy kellenek helyi animátorok, akik hatékonyan szervezik meg a helyi termelőket, illetve ki kell alakítani elosztópontokat, online megrendelési rendszert, chartát. 

Egy másik támogatható irány lehet egy határon átnyúló védjegyrendszer kialakítása, amelyre példát Nagy Péter, az Ister-Granum ETT igazgatója hozott a magyar-szlovák határtérségből. Az előadásból kiderült, hogy bár a védjegy létrehozása több évbe telt és nagyban függött az ETT aktív feladatvállalásától, mégis a térségbe látogató turisták számára egy hasznos és megbízható referenciaponttá tudott válni, egyesítve mintegy 500 helyi termelőt a határ mindkét oldaláról. 

A szeminárium két záró előadása a magyar-román határ vonatkozásában tárgyalta a helyi termékek forgalmazási lehetőségét. Kovács Apor, az Európa-kapu ETT igazgatója a helyi termékek magyar-román határon történő értékesítésének akadályairól szóló B-Solutions tanulmányt mutatta be, amely a rendezvény közvetlen apropókát is adta, míg Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára a megoldási javaslatokat térképezte fel. Az előadásból kiderült, hogy korábbi kutatások azt mutatják, hogy mind a vásárlók, mind pedig a termelők körében lenne nyitottság a helyi termékek határon átnyúló forgalmazására, amennyiben az kölcsönösségen alapszik. Ezt azonban jelenleg a jogszabályok nem teszik lehetővé, amit vagy kétoldali jogharmonizációval, vagy közvetítőn keresztüli forgalmazás útján, vagy pedig a határ közvetlen közelében létesített piacok kiépítésén keresztül lehetne áthidalni. 

A szeminárium a hallgatóság kérdéseinek megválaszolásával, majd közös – helyi termékeken alapuló – ebéddel végződött, a folyamat azonban a remények szerint tovább folytatódik mind a B-solutions projekt, mind pedig a Nagyváradi Folyamat keretein belül. 

The central theme of the 2023 milestone of the Oradea Process is local products, as well as sustainable and flexible regional food systems in cross-border cooperation. The relevance of the topic is not only due to the growing interest in short food chains, but also the necessity of cross-border cooperation between cities, which enables sustainable development and the strengthening of food security in the region. Hungarian, Romanian and French experts will cover the topic by presenting good practices and mapping the challenges.

Moderátor: José Osete, az IFECO igazgatója

9:00 regisztráció

09:30 Köszöntők

  • Stefan Josan A romániai francia nagykövetség képviselője
  • Prof.univ.dr. Sorin Borza professzor, a Nagyváradi Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese
  • Prof.univ.dr. Gabriel Moisa, a Körösvidéki Múzeum igazgatója és a Nagyváradi Egyetem Történelemtudományi, Nemzetközi Tanulmányok, Politikatudományi és Kommunikációs Tudományi Karának dékánja

10:00 José Osete igazgató, IFECO: A nagyváradi folyamat

10:15 Mariane Bloudeau projektmenedzser, Európai Határrégiók Egyesülete: A B-Solutions kezdeményezés bemutatása

Regionális élelmiszerrendszerek

10:35 Louison Lançon projektvezető és társalapító, Let’s Food Egyesület: Fenntartható és rugalmas területi élelmiszerrendszerek

11:00 Kujáni Katalin elnök, Kislépték Egyesület: Együttműködések, rövid élelmiszerláncok – magyar tapasztalatok

11.20 Sorin Pogana ügyvezető igazgató, Fresco Verde: Együttműködések, rövid élelmiszerláncok – román tapasztalatok

11:40 Kérdések, válaszok

12:00 Kávészünet

Helyi termékek határon átnyúló értékesítése

12:20 Sophie Lewandowski területi szolidáris gazdaságért felelős tisztviselő, Meurthe-et-Moselle-i megyei adminisztráció, Longwy: A határon átnyúló élelmiszerrendszerek fejlesztése: a Nagy Régió (Grande Région) modellje

12:45  Nagy Péter igazgató, az Ister-Granum EGTC igazgatója: Határon átnyúló védjegyrendszer a magyar-szlovák határtérségben

 13:15 Kovács Apor igazgató, Gate to Europe EGTC: A helyi termékek magyar-román határon történő értékesítésének akadályairól szóló B-Solutions tanulmány bemutatása

 13:35 Ocskay Gyula főtitkár, CESCI: Javaslat a helyi termékek értékesítésének megkönnyítésére a magyar-román határon

13:55  Kérdések, válaszok

14:10  José Osete igazgató, IFECO: Konklúzió, a rendezvény zárása

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött:

2023. május 25. 9:00 óra (magyar idő szerint!)

Nagyvárad (Románia)

Körösvidéki Múzeum (Muzeul Tării Crişurilor) Str. Armatei Române nr.1/A, Oradea

  

 

 

 

Les produits locaux et les systèmes alimentaires territoriaux durables et résilients constituent le thème central du Processus d’Oradea 2023.
L’actualité du sujet  est due non seulement à l’intérêt croissant pour les circuits courts, mais aussi à la nécessité d’une coopération transfrontalière entre les villes, qui permette un développement durable et un renforcement de la sécurité alimentaire dans la région.
Des experts hongrois, roumains et français aborderont  le sujet en présentant des bonnes pratiques tout en relevant les problèmes et les difficultés de leur mise en place.

Modération : José Osete, Directeur IFECO

09h00 Accueil – enregistrement

09h30 Ouverture – Remerciements

  • Stefan Josan Représentant de l’ambassade de France en Roumanie
  • Prof.univ.dr. Sorin Borza Vice-Recteur, chargé des relations internationales de l’Université d’Oradea
  • Prof.univ.dr. Gabriel MoisaDirecteur du musée et Doyen de l’Université d’Oradea, faculté des sciences politiques, relations internationales, d’études politiques et de communication

10h00 José Osete Directeur, IFECO : Le Processus d’Oradea

10h15 Mariane Bloudeau, Manager de projet, Association des Régions Frontalières Européennes (ARFE) :   Présentation de l’initiative “B solutions”

Systèmes alimentaires régionaux

10h35 Louison Lançon, Cheffe de projet et co-fondatrice  de l’Association Let’s Food (F) : Les Systèmes alimentaires territoriaux durables et résilients

11h00 Katalin Kujáni, Présidente de l’association Kislépték : Coopérations dans les Circuits courts, expériences hongroises

11h20 Sorin Pogana, Directeur exécutif de Fresco Verde:  Coopérations dans les Circuits courts, expériences roumaines

11h40  Questions – réponses

12h00 Pause café

Commercialisation et vente transfrontalière des produits locaux

12h20 Sophie Lewandowski, Chargée Territoriale d’Economie Solidaire, Maison du département de Longwy (F) : Développement d’un système alimentaire transfrontalier: le modèle de la Grande Région

 12h45  Péter Nagy, Directeur, GECT Ister-Granum : Système de marques transfrontalières dans la région frontalière entre la Hongrie et la Slovaquie

13h15 Apor Kovács, Directeur, Gate to Europe EGTC : Présentation de l’étude B-Solutions sur les barrières à la vente de produits locaux

 à la frontière entre la Hongrie et la Roumanie

13h35 Gyula Ocskay Secrétaire Général, CESCI : Propositions visant à faciliter la commercialisation des produits locaux à la frontière entre la Hongrie et la Roumanie

13h55  Questions – réponses

14h10  José Osete Directeur, IFECO: Conclusions et clôture du séminaire

L’événement est gratuit, mais l’inscription est obligatoire :

25 mai 2023 à Oradea (Roumanie)

Au musée : Muzeul Tării Crişurilor
Calea Armatei Române 1/A, Oradea 410987

  

 

 

 

Tema centrală actuală al Procesului de Oradea 2023 sunt produsele locale, precum și sistemele alimentare regionale durabile și flexibile în cooperare transfrontalieră. Actualitatea subiectului nu se datorează doar interesului tot mai mare pentru circuitele scurte, ci și necesității unei cooperări transfrontaliere între orașe, care să permită dezvoltarea durabilă și întărirea securității alimentare în regiune. Experții maghiari, români și francezi vor aborda subiectul prin prezentarea de bune practici și prin dezvăluirea problemelor.

Moderator: Dl José OSETE, Director IFECO (Inițiative Franța Europa Centrală și de Est)

10h00 Înregistrarea participanților

10h30 Deschidere – Recunoștințe

  • Dl Stefan Josan Reprezentantul Ambasadei Franței în România
  • Prof.univ.dr. Sorin Borza Prorectorul Universității din Oradea, responsabil cu relațiile internaționale
  • Prof.univ.dr. Gabriel Moisa Director al Muzeului și decan al Universității din Oradea, Facultății de Istorie, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării

11h00 Dl José Osete Director, IFECO : Procesul de la Oradea

11h15 Dna Mariane Bloudeau, Manager de proiect, Asociația Regiunilor Europene de Frontieră (AEBR) : Prezentarea inițiativei “Soluții B”

Sisteme alimentare regionale

11h35 Dna Louison Lançon, Manager de proiect și co-fondator al Asociației Let’s Food (F) : Sisteme alimentare teritoriale durabile și reziliente

12h00 Dna Katalin Kujáni, Președinte al asociației KISLEPTEK (H, mici producători) : Cooperări în circuite alimentare scurte, experiențe maghiare

12h20 Dl Sorin Pogana, Director executiv Fresco Verde: Cooperări în circuite alimentare scurte, experiențe românești

12h40  Întrebări și răspunsuri

13h00 Pauză de cafea

Comercializarea și vânzarea transfrontalieră a produselor locale

13h20 Dna Sophie Lewandowski, ,  Responsabil cu economia teritorială solidară, Maison du département de Longwy (F): Dezvoltarea unui sistem alimentar transfrontalier: modelul Regiunii Mari (Grande Région)

 13h45 Dl Péter Nagy, Director, GECT Ister-Granum : Sistemul transfrontalier de mărci comerciale în regiunea de frontieră maghiaro-slovacă

14h15 Dl Apor Kovács, Director, Gate to Europe EGTC : Prezentarea studiului B-Solutions privind barierele în calea vânzării de produse locale  la frontiera româno-maghiară

14h35 Dl Gyula Ocskay Secretar general al CESCI: Propuneri pentru facilitarea comercializării produselor locale la frontiera româno-maghiară

14h55  Întrebări și răspunsuri

15h10  Dl José Osete Director, IFECO: Concluzii și închiderea seminarului

Evenimentul este gratuit, dar este necesară înregistrarea:

25 mai 2023, Oradea ora 10-15

Muzeul Tării Crişurilor
Calea Armatei Române 1/A, Oradea 410987

  

 

 

 

Since 2012, the French-Hungarian Initiatives Association (INFH), the Oradea Metropolitan Zone and CESCI have been organising thematic conferences to strengthen and consolidate cooperation between Hungarian and Romanian institutions, municipalities and people. With the involvement of French experts, this year the focus was given to local products and sustainable territorial food systems in a cross-border context.

First, Stefan Josan, Representative of the French Embassy in Romania, welcomed the audience and underlined that the conference is a special opportunity for the Romanian and Hungarian participants to have an insight into the good practices in France. Then, Dr. Sorin Borza, Vice-Rector for International Relations of the University of Oradea, welcomed the participants, and emphasised that local products are one of the most important resources of a community and therefore managing them wisely is of utmost importance. This message was further stressed in the speech of Antonia Nica, Deputy Mayor of Oradea, who shared with the audience a note from over a hundred years ago, which illustrated that locally produced vegetables, grains and meat have always circulated organically in the border region in order to provide fresh and varied supply for the local population. 

The seminar was moderated by José Osete, Director of IFECO, who briefly presented the history and results of the Oradea Process. Then, Mariane Bloudeau, Project Manager of AEBR, introduced the B-Solutions initiative. B-Solutions, launched in 2019 at the initiative of the Commission, aims to identify legal and administrative obstacles to cross-border cooperation and to propose possible solutions. This is necessary because legislation often does not take into account the special characteristics of border regions and the specific needs of the communities living there. It is therefore worth collecting such barriers from all over Europe, as this can stimulate the modification of EU policies. The present project to facilitate the cross-border trade of local products aims to make effective use of the Single Market in border regions. 

This is essential because, as Louison Lançon, Co-founder and Project leader of Association Let’s Food, pointed out, the global food system has many negative environmental, social and health-related consequences, which can be best addressed by preserving land, protecting agricultural professions, promoting local products, combatting food waste and supporting local authorities. He mentioned the example of the “Ma Cantine Autrement” initiative in the municipality of Montpellier as a good practice. In this initiative, 50% of the raw materials used in public catering, producing 15,000 meals a day, are from local farmers, and 20% of it are organic products. He also underlined the need to strengthen the global citizens approach, meaning that the border should not be a barrier; the products should come from 20 km away from the other side of the border, rather than having to travel hundreds of kilometres, polluting the environment and losing its freshness on the way. 

Despite the development of short supply chains based on local products is not an easy task, Katalin Kujáni, President of Kislépték Association, showed that there are already well-functioning examples. In the past, four French and two Hungarian LEADER groups have already worked effectively together to create a local charter for local farmers, and there are also ongoing projects, such as the creation of a joint farmer or market points where local products can be retailed in a joint, organised way. 

It was certainly clear from the seminar that there is potential on both sides of the border. Sorin Pogana, Managing Director of Fresco Verde, said that the Bihor County company is the largest vegetable processor in Romania, which is certified by the Global Gap label, and sells its products to several supermarket chains. Although they work with 150 farmers who have formed a community, they have only a few suppliers on the Hungarian side, which highlights the lack of cross-border economic links. 

On the other hand, Sophie Lewandowski, the Regional Solidarity Economy Officer for the Meurthe-et-Moselle regional administration, said that the region imports 98% of its food, while exporting 97% of the food it produces. She also presented the EUR 2.3 million AROMA INTERREG V-A project in the Greater Region, which aimed to improve the supply of local food to community canteens across the border. The main takeaway was that local animators to organise local farmers effectively, and distribution points, an online ordering system and a charter are needed to be developed. 

Another aspect that could be supported is the development of a cross-border trademark system, as exemplified by Péter Nagy, Director of Ister-Granum EGTC from the Hungarian-Slovak border region. His presentation showed that although the creation of the trademark took several years and depended heavily on the active involvement of the EGTC, it has become a useful and reliable reference point for tourists visiting the region, bringing together around 500 local farmers from both sides of the border. 

The two final presentations of the seminar dealt with the retail of local products across the Hungarian-Romanian border. Apor Kovács, Director of the Gate to Europe EGTC, presented the B-Solutions study on the barriers to the sale of local products at the Hungarian-Romanian border, which was the direct inspiration for the event, while Gyula Ocskay, Secretary General of CESCI, presented the proposed solutions. He pointed out that previous research indicates that there would be affinity among both buyers and farmers to cross-border trade of local products, provided that it is based on reciprocity. However, current legislation does not allow this, which could be overcome either by bilateral harmonisation of legislation, by the retail through an intermediary body, or by setting up markets in the immediate vicinity of the border. 

The seminar ended with answering questions from the audience and a lunch based on local products. It is hoped that the process will continue both within the B-solutions project and the Oradea Process.

The central theme of the 2023 milestone of the Oradea Process is local products, as well as sustainable and flexible regional food systems in cross-border cooperation. The relevance of the topic is not only due to the growing interest in short food chains, but also the necessity of cross-border cooperation between cities, which enables sustainable development and the strengthening of food security in the region. Hungarian, Romanian and French experts will cover the topic by presenting good practices and mapping the challenges.

  

 

 

 

A rendezvény támogatói / Partenaires de l’événement / Partenerii evenimentului:

Click here to add your own text

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium