ESPON TAP report

| 28 February 2022

Az ESPON kiterjedt, többlépcsős konzultációs folyamatot indított el 2021-ben az ESPON 2030 program négy leendő tematikus akciótervéről:

  • Perspektíva minden nép és hely számára,
  • Klímasemleges területek,
  • Az új földrajz térségeinek kormányzása,
  • A válságoknak ellenálló területek.

Első lépésben az ESPON hét alatt sor került az ESPON 2030 program első négy tematikus akciótervének konzultációs folyamatát megnyitó kick-off eseményre (Az elhangzott előadások és a TAP-okhoz kapcsolódó prezentációk itt érhetőek el). A 2021. november 30-i nyitórendezvénytől indult, és 2022. január 31-ig tartó online konzultációs folyamat célja a széles szakmai közönség bevonása volt a következő programozási időszak témaköreinek meghatározásába. Lehetőséget teremtett a meghatározott témakörökön belüli kutatási igények feltérképezésére és a résztvevők közötti kapcsolatépítésre. Az online konzultáció kutatási hiányosságokat igyekezett meghatározni a TAP-ok témakörein belül, valamint hogy lehetőséget adjon az azokkal kapcsolatos véleménynyilvánításra. A 2021–2027 közötti időszakban megvalósuló ESPON 2030 program kidolgozását és megvalósítását definiáló akciótervekkel kapcsolatos konzultáció eredményeképp a folyamat során meghatározott kutatási igényeket és eredményeket összegző dokumentum készül. A CESCI az új földrajzi térségek kormányzásáról szóló tematikus akciótervhez kapcsolódóan fogalmazott meg hozzászólást.

Ezzel párhuzamosan, illetve ezt követően 2022. február 28-i határidővel az új program kiírásainak előkészítése érdekében fókuszcsoportos beszélgetések zajlottak az ESPON, valamint meghatározott tudományos, szakpolitikai szakértők között a konzultáció eredményeinek finomítása, és további értékes megjegyzések, hozzászólások, vélemények becsatornázása végett. Az igények összegyűjtésére a határmentiség témájában szervezett tematikus fókuszcsoportos műhelyen a szakmai állásfoglalást összeállító Ocskay Gyula vett részt a CESCI részéről, melyre a CESCI-n kívül az AEBR-t (Association of European Border Regions), és a MOT-ot (Mission Opérationnelle Transfrontalière), az Európai Határ Menti Polgárok Szövetsége (European Cross-Border Citizens’ Alliance) kezdeményezőit hívták meg. Az elkészült szakpolitikai hozzászólásra alapozva a CESCI előadással is készült, melyben Ocskay Gyula igyekezett rámutatni több hiányosságra, és javaslatokat is megfogalmazott az ESPON számára.

A konzultációs folyamat alapján napjainkban már zajlik a TAP-ok részletes tervének összeállítása (ideértve pl. a pontos témaköri meghatározásokat, a költségvetést, az időtartamokat). A tervek szerint az ESPON 2030 Programban meghatározott tevékenységek a megelőző folyamatok lezárását követően, 2022. július 1-től indulnak az ESPON Európai Területi Társulás (EGTC) menedzsmentjével.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium