Jogi akadálymentesítés a visegrádi országok között

Fórum és nemzetközi konferencia a magyar V4-es elnökség keretében

A konferencia az Igazságügyi Minisztérium támogatásával,
a CESCI Jogi akadálymentesítés című kezdeményezésének keretében valósul meg.

Az elmúlt években növekvő figyelem övezi az EU-n belül meglévő, jogharmonizációs hiányokból fakadó akadályok ügyét. Jóllehet a tagállamok számára kötelező joganyag folyamatosan bővül, és ezek fokozatosan beépülnek minden ország jogrendjébe, a tapasztalat azt mutatja, hogy a közigazgatási rendszerek, valamint a jogszabályi háttér különbségeiből eredően számos jogi és adminisztratív természetű akadály nehezíti a határ mentén élők hétköznapjait és a határon átnyúló együttműködések sikerét.

Magyarországon a CESCI az Igazságügyi Minisztérium támogatásával valósította meg 2016-ban az első jogi akadálymentesítési projektet. A projekt eredményesen zárult, a CESCI munkatársai 10 stakeholder-műhely, több mint 30 interjú, egy európai jógyakorlat-gyűjtemény és közel 250 jogszabály vizsgálata segítségével 39 jogi-adminisztratív természetű akadály hátterét tárták fel, és fogalmaztak meg a szükséges esetekben javaslatokat. A közel 600 oldalas dokumentáció négy területet (határ menti mobilitás, egészségügy, munkaerő-mobilitás és rövid ellátási láncok – helyi termékek) kiemelten kezelt, és két horizontális témát is érintett, amelyek az akadályok módszeres (nem alkalomszerű) kezelését segíthetik: az első az akadálymentesítés potenciális intézményi hátterét vázolta fel, a második pedig az információhiányok felszámolását irányozta elő.

Az első projekt lezárása óta az Igazságügyi Minisztérium minden évben támogatta a CESCI-nek a jogi akadályokkal és megoldásokkal foglalkozó tevékenységét. Az egyes mérföldköveken belül számos ágazati és átfogó jogi és adminisztratív jellegű kihívás került beazonosításra, és születtek javaslatok a probléma kezelésére, a mentőautók határon átnyúló mozgásától kezdve a helyi termékek határon átnyúló kereskedelmén át a hétköznapi ügyek intézését segítő információnyújtásig. A konkrét jogi kihívások mellett a CESCI olyan mechanizmusok és megoldások kialakításán is dolgozik, amelyek a hasonló akadályok felmerülését, illetve kezelését folyamatosan kezelni tudják.

2018-2019-ben a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával, az érintett négy ország szakértőinek bevonásával valósult meg az a projekt, amelynek célja egy állandó V4-es mechanizmus kialakítása volt, a partnerországok közötti jogi akadályok felszámolására. Mintaként a négy ország szakértői az Északi Miniszterek Tanácsának Szabad Mozgás Tanácsát használták fel, és ez alapján készült javaslat egy, a V4-es országok jogszabályalkotási folyamataira és gazdasági-társadalmi-politikai viszonyaira adaptált platform létrehozására.

A 2021-es IM-támogatás terhére a CESCI egy 2021 őszi fórum és nemzetközi konferencia szervezését vállalta el, a magyar V4-es soros elnökséghez igazodva, amelynek célja, hogy a visegrádi országok között meglévő jogi akadályok szisztematikus feltárásának és felszámolásának ügyét és az ehhez kapcsolódó uniós szakpolitikai kezdeményezéseket népszerűsítse.

A kétnapos rendezvény keretében egy fórumra és egy konferenciára kerül sor.

A rendezvény nyelve: angol, magyar.

A fórumot, amelynek formája kerekasztal-beszélgetés, szeptember 14-én rendezzük, 15.00 és 17.30 óra között. A moderált beszélgetés a visegrádi országok közötti együttműködésről, az egyes határtérségek integrációjáról, a regionális kapcsolatokról és az ezeket nehezítő akadályokról szól.

Résztvevők:

Őexcellenciája Tibor Bial

a Cseh Köztársaság nagykövete

Őexcellenciája Jerzy Snopek

Lengyelország nagykövete

Slawomír Tokarski

igazgató, Európai Bizottság

Szép Attila

a budapesti Szlovák Nagykövetség első titkára

Kiss-Parciu Péter

helyettes államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium

Ocskay Gyula

főtitkár, CESCI

A konferenciára szeptember 15-én 9:30 és 13.00 óra között kerül sor.

A konferencián köszöntőt mondanak:

Benczi Melinda

tervező-elemző, projektmenedzser, CESCI

Lázár András

 a Visegrádi Együttműködés (V4) nemzeti koordinátora, titkárságvezető

Petr Mareš

a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója

Előadók:

dr. Fekete Katalin

vezető kormányfőtanácsos, Külgazdasági és Külügyminisztérium

Martín Guillermo Ramírez

főtitkár, Európai Határrégiók Egyesülete (AEBR)

Jean Peyrony

főigazgató, Határon Átnyúló Operatív Misszió (MOT)

Pavel Branda

Rádlo alpolgármestere, a Régiók Bizottsága COTER bizottságának tagja

Hynek Böhm

egyetemi professzor, Libereci Műszaki Egyetem

Halinka Péter

cégvezető, Nyugat-Pannon Nonprofit Kft.

Herke Zoltán

fejlesztési vezető, Arrabona EGTC

Nagy Péter

igazgató, Ister-Granum EGTC

Rafael Peszka

a litván-lengyel határon átnyúló funkcionális terület kezdeményezője

A fórum és a másnapi konferencia fő témáját azoknak a jogi és adminisztratív természetű akadályoknak a kezelése adja, amelyek a mai napig nehezítik a határon átnyúló együttműködést és mobilitást a visegrádi országok között. A téma az EU-n belül 2016 óta kapott különös hangsúlyt, a még Corina Creţu biztos asszony által kezdeményezett Cross-Border Review projekt; a ‘A növekedés és a kohézió előmozdítása az EU határrégióiban’ című bizottsági Közlemény és az európai határon átnyúló mechanizmusról (ECBM) szóló rendelettervezet révén (amely végül nem képezte részét a kohéziós politikai csomagnak).

Az esemény fő missziója, hogy ösztönözze a négy kormányzatot, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a visegrádi országok közötti mobilitást elősegítsék, ideértve a diplomák elismerését, a közlekedési és tervezési előírások harmonizációját, az egészségügyi és szociális szolgáltatások elérhetőségét egymás országaiban, a hallgatói és oktatói cseréket, a helyi termékek piacra jutását stb.

2021. szeptember 14. (kedd)

Fórum (kerekasztal-beszélgetés) (15.00-17.30)

Résztvevők:

  • Tibor Bial, a Cseh Köztársaság nagykövete
  • Jerzy Snopek, Lengyelország nagykövete
  • Attila Szép, a Szlovák Köztársaság budapesti nagykövetségének első titkára
  • Slawomir Tokarski, az Európai Bizottság Regionális Politikai Főigazgatóságának igazgatója
  • Kiss-Parciu Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára

Moderál: Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára

Köszöntőt mond: Benczi Melinda, a CESCI stratégiai tervezője

Koktél és fogadás a szálloda teraszán (17.30-tól)

2021. szeptember 15. (szerda)

Konferencia (9:30-14:00)

9.30 Köszöntők

  • Benczi Melinda, a CESCI stratégiai tervezője
  • Lázár András, a Visegrádi Együttműködés (V4) nemzeti koordinátora, titkárságvezető
  • Petr Mareš, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója

10.00 Az európai kontextus

  • Moderál: dr. Fekete Katalin, vezető kormányfőtanácsos, Külgazdasági és Külügyminisztérium
  • Pavel Branda, Rádlo alpolgármestere, a Régiók Bizottsága COTER bizottságának tagja: Mi a jövője a határon átnyúló együttműködésnek az EU-ban? A Régiók Bizottsága határozata és az akadálymenedzsment kérdésköre
  • Jean Peyrony főigazgató, Mission Opérationnelle Transfrontalière: Miért fontosak az akadályok – és hogyan kezelhetőek? Az ECBM-javaslat háttere (letölthető előadás)
  • Martín Guillermo-Ramírez, az Európai Határrégiók Egyesületének főtitkára: Az akadályok természete és a B-Solutions kezdeményezés (letölthető előadás)

11.00 Kérdések és válaszok

11.15 Kávészünet

11.35 A helyi kontextus: határon átnyúló akadályok B-solutions esettanulmányai

  • Moderál: dr. Fekete Katalin, vezető kormányfőtanácsos, Külgazdasági és Külügyminisztérium
  • (11.35-12.00) Rafael Peszka, a litván-lengyel határon átnyúló funkcionális régió kezdeményezője: Az akadálymentesítés jelentősége egy határon átnyúló funkcionális térségben (letölthető előadás)
  • (12.00-12.15) Nagy Péter igazgató, Ister-Granum ETT: A munkajogi szabályok félreértelmezése (letölthető előadás)
  • (12.15-12.30) Halinka Péter cégvezető, West Pannon Nonprofit Kft.: A megértés kihívásai: többnyelvűség az osztrák-szlovák-magyar hármashatár térségében (letölthető előadás)
  • (12.30-12.55) Hynek Böhm egyetemi tanár, Libereci Műszaki Egyetem: Határon átnyúló egészségügy; Háromországos híd a Neisse-Nisa-Nysa fölött (letölthető előadás)
  • (12.55-13.10) Herke Zoltán fejlesztési menedzser, Arrabona ETT: Határon átnyúló településüzemeltetési rendszer (letölthető előadás)
  • (13.10-13.30) Ocskay Gyula főtitkár, CESCI: Jogi akadálymentesítés a visegrádi országok között. Egy projekt és egy javaslat (letölthető előadás)

13.30 Kérdések és válaszok, vita

Fogadás (14.00-tól)

Fórum időpontja

2021. szeptember 14. 15:00-17:30

Konferencia időpontja

2021. szeptember 14. 15:00-17:30

Kapcsolat a szervezőkhöz

Ocskay Gyula, főtitkár
+36.20.355.33.85
gyula.ocskay@cesci-net.eu

Benczi Melinda, stratégiai tervező
+36.70.621.05.33
melinda.benczi@cesci-net.eu

Helyszín

Visegrád, Hotel Silvanus, Mátyás terem

Fórumot 2021. szeptember 14-én, 15:00 órától az alábbi Youtube-közvetítésen keresztül követheti:

A Konferenciát 2021. szeptember 15-én, 9:30-tól az alábbi Youtube-közvetítésen keresztül követheti:

https://youtu.be/_tLlWIfRgkE

2021. szeptember 14. (kedd)

2021. szeptember 15. (szerda)

2020-ban Csehország budapesti nagykövetét, Tibor Bial urat tájékoztattuk elsőként a V4-es országokat célzó akadálymentesítési mechanizmusra vonatkozó javaslatunkról, amelyet ő örömmel fogadott, és azonnal meg is szervezte a három budapesti nagykövet és a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviselőinek első találkozóját az ügyben. Magára a találkozóra a koronavírus második hulláma miatt nem kerülhetett sor, azt el kellett halasztani.

A jelen projekt keretében szeretnénk a folyamatot megtámogatni egy fórum és konferencia megrendezésével, amelynek további aktualitást biztosíthat az ECBM-rendelet 2021 második felére (a szlovén elnökség idejére) tervezett uniós elfogadása, valamint a B-Solutions kezdeményezés zárása. Ez utóbbi lehetőséget ad egyfajta egyenleg megvonására, de egyben fontos tanulságokkal is szolgálhat a visegrádi országok között kialakítandó mechanizmus működésére vonatkozóan.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium