Fertőszéplakon folytatódott a Fertő/Neusiedler See határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentszervezetének előkészítése

| 2021. december 23.

A Fertő/Neusiedler See határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentszervezetének létrehozását szolgáló helyi támogatói csoport második találkozójára 2021. november 10-én, Fertőszéplakon került sor. A CESCI munkatársai bemutatták az összeállított benchmark eredményeit, és interaktív módon kikérték az összegyűltek véleményét az azonosított együttműködési formákról.

Az Interreg V-A Ausztria-Magyarország programon keresztül társfinanszírozott, „Common Heritage” című projekt 2021. november 10-én Fertőszéplakon, a 2020-ban felújított Széchényi-kastélyban folytatódott. A fertőszéplaki Széchényi-kastély ad otthont a Peisonia (világörökségi) látogatóközpontnak, és egyben a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület székhelye is. Az egész napos programot  az osztrák partnerek (Allregio, Stadtland) interaktív műhelyfoglalkozása nyitotta, melynek keretében a világörökségi helyszín közös kezelési tervének előkészítését kezdték meg a világörökségi helyszínnel kapcsolatos veszélyek és potenciálok azonosításával. Az eredeti kezelési terv 2003-ban készült el, így megújítása több mint aktuális. Az együttműködés külön érdekessége, a két ország eltérő szabályozása: míg Magyarországon a világörökségi törvény szabályozza a kezelési tervek összeállításának kereteit, addig Ausztriában ilyen jellegű szabályozás nincsen. 

A műhelynap délutáni programját a CESCI kollégái moderálták. A találkozó előtt a közös munka megalapozása érdekében a helyi támogatói csoport tagjai számára magyar, illetve német nyelven megküldésre került egy összefoglaló dokumentum. Ez a munkaanyag a világörökségi szabályozás mellett információkat tartalmazott a potenciális együttműködési modellekről. A helyszínen Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára előadásban mutatta be az előkészítő munkálatok eredményeit, majd Dubniczki Kitti közreműködésével interaktív eszközök bevonásával kérte ki a helyi támogató csoport tagjainak véleményét a bemutatott együttműködési modellekről. A résztvevők különböző szempontok alapján értékelték a modelleket, és hasznos kiegészítéseket is megfogalmaztak. A közös menedzsment szervezettel kapcsolatos szakmai munka 2022-ben folytatódik.

A két szakmai programot a széles nyilvánosságot és a sajtót is megcélzó programrész követte, melynek keretében a projektpartnerek bemutatták a Common Heritage Interreg V-A ATHU projektet. Ebben a szakaszban többek között Ocskay Gyula arról tartott rövid előadást, hogy miként szolgálja egy határon átnyúló közös menedzsment szervezet a világörökség hatékonyabb működését. Az egész napos programot egy Szent Márton előesti libavacsora és a Fertő-menti (új)borok kóstolása zárta.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium