Előrelépés az európai területi együttműködésről szóló online kurzus létrehozásában

| 2021. december 22.

A CESCI a partnereivel – a Strasbourgi Egyetemmel, az Artois Egyetemmel, a Thesszaloniki Egyetemmel, a MOT-tal, az Euro-Instituttal és a Transz-Eurázsia Információs Hálózattal (TEIN) – karöltve jelenleg az első, az európai területi együttműködésnek szentelt online kurzus (MOOC) kifejlesztésén dolgozik az Európai Bizottság megbízásából.

A regisztráció 2022 februárjában nyílik meg a 2022. március 7-re tervezett első foglalkozásra. A tanfolyam hat héten át tart majd. Minden egyes lecke több egymást kiegészítő modulból áll majd, amelyek videókat, tananyagokat, esettanulmányokat és az érintett szereplőkkel készített interjúkat tartalmaznak. Az oktatás angol nyelven zajlik majd, és a kurzust sikeresen elvégzők tanúsítványt kapnak.

Az online kurzus négy részre oszlik, amelyek teljes körű áttekintést nyújtanak az európai területi együttműködésről:

  • Az első fejezet végigvezeti a résztvevőket a területi együttműködés alapjain, kitérve annak eredetére, fejlődésére és elméleti kereteire a második világháborút követő kialakulása óta.
  • A második fejezet a területi együttműködéssel kapcsolatos európai szakpolitikákat mutatja be: Interreg, szomszédságpolitika, makroregionális stratégiák stb., amely során elemzésre kerülnek a döntéshozatali eljárások, végrehajtásuk, földrajzi dimenzióik és hatásuk.
  • A harmadik fejezetben a tananyag tematikus megközelítést alkalmaz. A résztvevők megismerhetik az 5 azonosított téma (egészségügy, területrendezés, környezetvédelem, kultúra, mobilitás) kezelését helyi szinten, hogy azok milyen együttműködési igényekre reagáltak, és hogyan avatkoztak be és működtek együtt a különböző érdekelt felek (többszintű kormányzás).
  • Végül pedig a negyedik fejezet azt mutatja be, hogy helyileg konkrétan hogyan valósul meg a területi együttműködés, milyen akadályokkal szembesültek az érintett szereplők, és milyen eszközöket alkalmaztak ezek leküzdésére.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium