Előrelépés a Fertő/Neusiedler See kultúrtáj határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentjéért

| 2021. július 21.

Az EU által az Interreg V-A Ausztria-Magyarország programon keresztül társfinanszírozott, „Common Heritage” című projekt keretében a CESCI-t választották ki, hogy szakértői támogatást nyújtson a Fertő/Neusiedler See határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentszervezetének létrehozásához. 20 évvel az UNESCO-listára kerülés után ez az első kísérlet a közös természeti örökség közös szervezetének megalapítására.

Az osztrák-magyar határon fekvő Fertő/Neusiedler See kultúrtájat a két kormány közös kérelmét követően 2001-ben vette fel az UNESCO a világörökségi listára. A tavat és környezetét a határ mindkét oldalán egy-egy nemzeti parki igazgatóság őrzi és menedzseli. Az UNESCO pozitív döntése nyomán mindkét oldalon alakult egy-egy szervezet, amely az érintett szereplőket bevonja a világörökségi helyszín irányításába. Ugyanakkor közös intézmény nem jött létre, és a két szervezet közötti kapcsolatok is inkább ad-hoc jellegűek. Sőt, se a szakmai intézmények, se a helyi és regionális önkormányzatok nem dolgoznak együtt. Vagyis a közös örökség és annak értékei ellenére ma nem létezik állandó platform a kezelési tervek, a fejlesztési elképzelések és a védelmi intézkedések harmonizálásához.

A fenti hiányosságokra tekintettel pályázott a két szervezet az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Programhoz azzal a céllal, hogy egy jövőbeli közös menedzsment alapvető feltételeit megteremtse. 2021 júliusában, a támogatásra kiválasztott „Common Heritage” című projekt keretében a CESCI kapott megbízást arra, hogy szakmai támogatást nyújtson annak a közös szervezetnek az előkészítéséhez, megalapításához és monitoringjához, amely a határon átnyúló világörökségi helyszín menedzsmentjéért lesz majd felelős. A munka el is kezdődött a jelenlegi irányítási modell és a két ország jogi környezetének elemzésével, valamint a határon átnyúló természeti értékek közös menedzsmentjére vonatkozóan ma is létező gyakorlatok összegyűjtésével. 

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium