Egy nap a helyi termékekről – beszámoló

| 2023. június 01.

A CESCI, a Mura Régió ETT-vel és a Pannon ETT-vel közösen, az Európai Határrégiók Egyesülete és a Külügyi és Külgazdasági Minisztérium támogatása mellett 2023. május 30-án Lentiben szervezett a helyi termékek határmenti kereskedelméről szakmai napot. Az elméleti és gyakorlati előadások mellett a nap során a résztvevőknek lehetősége volt a határtérségben megvalósult fejlesztések egy részét személyesen is meglátogatni.

A délelőtt moderátora Benczi Melinda, a CESCI nemzetközi kapcsolatok referense, azzal nyitotta meg a rendezvényt, hogy a helyi termékek nem csupán a helyben előállított árucikkekről szólnak, hanem a határon átnyúló közösségépítésről, a fenntartható környezethasználatról, valamint annak a biztosításáról, hogy a határrégiókban lakók egészséges és friss termékekhez jussanak. Ehhez kapcsolódóan dr. Pál Attila a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntőjében felvázolta mindazon fejlesztéseket és fejlődési potenciálokat, amelyeket a vármegyében az utóbbi időben valósítottak meg.

Ezt követően az Európai Régiók Bizottságának szakreferense, Slaven Klobučar horvát nyelven köszöntötte a közönséget, mondandójában kiemelve, hogy a határtérségek, mint az együttműködés laboratóriumai, kiváló lehetőséget biztosítanak a rövid ellátási láncok kiépítését célzó hatékony megoldások megtalálására. Kiss-Parciu Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a munkában a helyi szervezeteknek és kiemelten az európai területi társulásoknak (ETT) hangsúlyos szerep juthat. Az Európai Határrégiók Egyesületének főtitkára, Martín Guillermo-Ramírez személyesen köszöntötte a résztvevőket, és elmondta, hogy bár a helyi termékek határon átnyúló forgalmazása előtt még mindig számos jogi és adminisztratív akadály áll, vannak olyan eszközök – mint például a B-solutions kezdeményezés – amely segít az akadályok leküzdésében.

A délelőtti szakmai előadások a helyi termelők határmenti kereskedelmének támogatására fókuszáltak. Elsőként Mihael Ruzić, a horvátországi Mura-Drava LEADER HACS vezetője beszélt az Alsó-Muraköz helyi termékeiről. Előadásából kiderült, hogy bár a horvát oldalon számos kistermelő állít elő jó minőségű, másodlagos terméket, az értékesítés problémákba ütközik, hiszen a bonyolult jogi háttér feltárására többnyire nincsen kapacitása a termelőknek. Ezután a magyar oldali helyzetképet Pál Zoltán, a Zala Zöld Szíve Vidékfejlesztési Egyesület elnöke vázolta fel, aki elmondta, hogy bár a kisléptékű helyi termékek előállításának vannak a térségben hagyományai, jelenleg nem annyira jellemzőek, ami azért is sajnálatos, mert ennek az ágazatnak a felfuttatása hozzájárulhatna a térségen áthaladó jelentős számú turista megtartásához. Ennek egy módja lehet a helyitermék-védjegy és -hálózat, amelynek egy működő jó példáját a magyar-szlovák határról Nagy Péter, az Ister-Granum ETT igazgatójának távollétében Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára osztotta meg.

Ezután dr. Füzér Judit, a Pannon Európai Területi Társulás igazgatóhelyettese a B-Solutions kezdeményezés keretében megvalósított CrossMarkets projektet mutatta be előadásában, amely a helyi termékek határon átnyúló forgalmazásának jogi lehetőségeit vizsgálta. A délelőtti blokk zárásaként dr. Fekete Katalin a CESCI jogi tanácsadója vázolta fel a lehetséges megoldásokat a helyi termékek határon átnyúló kereskedelmével kapcsolatban, a magyar-horvát határ mentén. A javasolt megoldási folyamat a szaktárca kezdeményezésére vagy a polgármesterek szándéknyilatkozatára indulhat el. Ez alapján a kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság speciális nemzeti jogszabályok megalkotását szorgalmazhatja annak érdekében, hogy az átjárhatóság biztosítva legyen (regisztráció, hatósági nyomonkövethetőség, piacüzemeltető nyilvántartások, feltételek egységesítése).

A közös ebéd után a délutáni szekciót Dubniczki Kitti, a CESCI igazgatója moderálta. Elsőként a Mura Régió ETT projektmenedzsere, Nagy Árpádné, mutatta be az ETT széleskörű projekt repertoárját. Ezután pedig a Zala Vármegyei Önkormányzat alelnöke, Pácsonyi Imre ismertette az önkormányzat határon átnyúló projektjeit.

Mielőtt a hallgatóság autóbuszos tanulmányútra indult a határtérség projekthelyszíneinek meglátogatására, a lenti Thermal Hotel Balance határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásait is megismerhették dr. Szolnoki Nikolett előadásából, amelyből kiemelkedett az országban egyedülállóan itt elérhető magas nyomású oxigénterápia. A tanulmányút során a csoport megállt Goričanban, a Soderica-tó körüli park és látogatóközpont megtekintése, majd Tótszerdahelyben a csónakház, a horgásztó és a kerékpáros pihenőhely meglátogatása, illetve Molnáriban a vízitúra-kikötőhely, a piknikező és a tanösvény felkeresése céljából, ahol a különleges helyi rétest is megkóstolhatták a résztvevők. A rendezvény közös kerkaszentkirályi vacsorával zárult.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium