Információk

  • Szerző: CESCI
  • Területiség: Kárpáti térség
  • Évszám: 2017
  • Típus: Tanulmány
  • Publikáció nyelve: magyar, angol
  • Oldalak száma: 74 (HU), 75 (EN)

Záró jelentés (Jogi akadálymentesítés: Második mérföldkő)

A záró jelentés annak a Jogi akadálymentesítés című projekt folytatásának az összefoglalója, amelyet az Igazságügyi Minisztérium támogatásával valósított meg a CESCI. Jórészt a párhuzamosan futó, az Európai Bizottság által megvalósított Cross-Border Review projektnek köszönhetően a magyar kezdeményezésnek európai visszhangja lett, és mivel az első projekt kapcsán számos továbblépési, továbbfejlesztési lehetőség merült fel, 2017-ben sor kerülhetett a második mérföldkő megvalósítására is.

A dokumentum ennek a 2017-ben zajló, többelemű munkának az átfogó bemutatására vállalkozik.

  • A CESCI Balkans munkatársai megvizsgálták és az illetékes szerbiai minisztériumok képviselőivel megvitatták ajogi kereteit egy EGTC típusú eszköz szerbiai bevezetésének; illetve javaslatot tettek a Szerbia által is ratifikált Madridi Keretegyezmény által kijelölt mozgástéren belül egy ETT-törvényre, valamint euroregionális együttműködési csoportosulások (ECG) alapítására, szerbiai entitások részvételével.
  • határon átnyúló mentésaspektusa terén a CESCI az érintett minisztériumok és hatóságok képviselőinek bevonásával egy munkacsoportot alakított ki, amelynek segítségével megvizsgáltuk a magyar mentőautók határon túli szolgálatteljesítésének feltételrendszerét. Szintén ismerteti mindezen területekre vonatkozóan az uniós, bilaterális és magyarországi szinten is megfogalmazott javaslatokat, továbbá azt, hogy a magyar és a szomszédos államokbeli mentőállomások ellátási körzeteinek ismeretében hol volna a legnagyobb szükség a határon átnyúló mentés gyakorlatának elindítására.
  • helyi termékekhatáron átnyúló értékesítésének kérdésköre kapcsán bemutatja a létrehozott szakmai munkacsoportot, az elvégzett kérdőíves felmérést, valamint azt a tanulmányt, mely bemutatta a magyarországi jogszabályi kereteket, illetve javaslatokat fogalmazott meg.
  • Végül a dokumentum összefoglalja a határon átnyúló tájékoztatás terén kidolgozott tanulmányt; ez a munka magába foglalta a meglévő hazai (nemzeti szintű) információforrások, a mintaértékű határon átnyúló európai példák, valamint az EU szintű tájékoztatási platformok Magyarországot érintő tartalmainak vizsgálatát; az Egységes Piac kialakítása érdekében a digitális szolgáltatások, valamint az e-kormányzás terén az Unió által elindított szakpolitikai kezdeményezések és azok jogi hátterének feltárását; valamint a magyarországi információforrások átfogó értékelését. Szintén ezen elem kapcsán az összefoglaló tanulmány átfogó képet ad arról, hogy mi érhető el ma Magyarországról külföldiek számára, akik hazánkban szeretnének dolgozni, tanulni, gépjárművet vásárolni, házasodni stb., és hogy milyen lépések tehetők meg a döntéshozók részéről a tájékoztatás szintjének növelése érdekében.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium