Via Carpatia ETT fejlesztési műhely

+ | 2023. február 27.

2023. február 9-én, 10 órától Kassán, a Via Carpatia Európai Területi Társulás szervezésében egy olyan találkozóra került sor, mely az aktuális programidőszakban tervezett idegenforgalmi jellegű projektek fejlesztését, illetve térségi rendszerbe szervezését célozta. A találkozó az INTERREG VI-A Magyarország-Szlovákia Program 2.4.2 Turisztikai desztinációk komplex fejlesztése prioritási tengelyen belüli partnerségek kialakítására összpontosított, és célja a tervezett gömöri turisztikai akcióterv előkészítése volt.

Az ETT kassai székhelyén megtartott találkozón több települési polgármester, civil szervezeti vezető és vállalkozó mellett a CESCI részéről Jaschitz Mátyás igazgató és Hesz Roland vezető elemző vettek részt. Az esemény első részében a CESCI igazgatója tartott interaktív előadást, amelynek során röviden bemutatta az aktív turizmus forgalmát, felvázolta a gömöri térség turisztikai helyzetképét, továbbá bevonva a hallgatóságot a helyzetkép kiegészítésére, a térség további adottságaira, potenciáljaira kérdezett rá. Ezen túl a jelenlévőket megkérte, hogy fejtsék ki saját, vonatkozó fejlesztési elképzeléseiket, osszák meg tapasztalataikat. A találkozó így mindenkinek lehetőséget biztosított, hogy ismertesse a későbbi közös projektek alapjául szolgálni hivatott konkrét terveit vagy vázlatos ötleteit. A szóbeli ismertetésen túl a jelenlévőket megkérték, hogy első, vázlatos elképzeléseiket néhány alapvető információ feltüntetésével írásban is adják le az ETT-nek. A fejlesztési elképzelések főbb elemeit részletező adatlapok kitöltéséhez a CESCI biztosít a találkozót követően digitális űrlapot.

A találkozó további szakaszában Máté Julianna, a Via Carpatia ETT igazgatója vette át a szót. Elmondta, hogy az eddigiek alapján a lovasturisztika lehet a TAPE-hez hasonló, a projektintegráció eszközével élő turisztikai akcióterv alapja. Beszámolt az ETT által a projektek előkészítése tárgyában végzett tevékenységekről, és hogy várhatóan körülbelül 5-5,5 millió euró támogatási összegre terveznek pályázni az akcióterv keretében. Ismertette, hogy várhatóan, az akcióterv keretében körülbelül 5-5,5 millió euró támogatási összegre terveznek pályázni. Legalább 15 partnert szeretne gyűjteni az ETT, mely magára vállalja az így felépítendő, integrált aktív turisztikai projektcsomag térségi koordinálását és fejlesztését. Az igazgató asszony ismertetőjében elmondta, hogy a határon átnyúló együttműködési program Közös Titkársága várhatóan 2023 őszén fogja meghirdetni a kapcsolódó felhívást. Így az első körös elbírálás 2024 tavaszára tehető, ehhez szükséges a kidolgozott akcióterv megléte.

A sikeres felkészülés támogatása érdekében a tervek szerint a következő időszakban havi rendszerességgel lesznek további találkozók, amelyek mind előmozdítják majd a szinergikus partnerségépítést és a projektgenerálást. A következő találkozóra március második felében kerül sor. Eddig az időpontig már indikatív költségvetést kell majd tudni a partnereknek felmutatni. Szintén a következő találkozóig vár az ETT további partnerek bevonására vonatkozó javaslatokat.

A CESCI a későbbiek során interjúkat tervez lebonyolítani a projektgazdákkal, jelentős térségi szereplőkkel. A CESCI egy átfogó aktív turisztikai akciótervet készít majd el, amelynek keretében a helyi energiákra építő, a program célkitűzéseit szolgáló koherens fejlesztési tervet állít össze. Ennek a gömöri térséget célzó akcióterv-előkészítési munkának volt a fontos kezdeti lépése és állomása a fentebb ismertetett februári találkozó.

Fotók: Via Carpatia EGTC

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium