B-solutions projekt népszerűsítő rendezvény (2023)

2023. február 1-jén az AEBR és a CESCI közösen szervezett egy workshopot azzal a céllal, hogy bemutassa az érdeklődők számára a B-solution legfrissebb pályázati felhívását. Az egybegyűlteket Cinzia Dellagiacoma, az AEBR projekt és kommunikációs menedzsere köszöntötte, majd prezentáció keretében (letölthető innen) bemutatta a B-Solutions projekt tartalmát.

A B-solutions egy kísérleti kezdeményezés, amely az EU belső szárazföldi határai mentén húzódó jogi és adminisztratív akadályok leküzdésére irányul. A kezdeményezést az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága (DG REGIO) támogatja, és az Európai Határrégiók Egyesülete (AEBR) menedzseli.

A projekt lényege, hogy megoldásokat kínáljon a határon átnyúló jogi és adminisztratív jellegű akadályok megszüntetésére. Ennek keretében a határ menti települések és régiók, valamint a határon átnyúló szervezetek információt nyújtanak a határon átnyúló tevékenységgel kapcsolatos, általuk észlelt jogi vagy adminisztratív akadályokról. Amennyiben a jelzett akadályok kutatási igénye egybeesik a projekt céljaival, a sikeres pályázók az Európai Bizottságtól támogatást kapnak az akadályok részletes feltárására és a megszüntetésükre vonatkozó megoldási javaslatok kidolgozására.

A B-solutions keretében 2018 és 2021 között négy pályázati felhívást tettek közzé, melyekben gyakorlati szakemberek és politikai döntéshozók vettek részt a határon átnyúló együttműködés akadályainak és lehetséges megoldásainak azonosítása érdekében. Összesen 90 esetet gyűjtöttek össze és vizsgáltak át különböző tematikus területekről (határon átnyúló közszolgáltatások, klímaváltozás, intézményi együttműködés, munkaerőpiac, oktatás). Az akadályok feltárása és megoldása lehetőséget kínál a jogi és adminisztratív akadályok kezeléséhez szükséges kapacitások kiépítésére, a határon átnyúló együttműködéssel foglalkozó szakemberek közötti információcserére, valamint a társadalom figyelmének felkeltésére a határ menti régiók egyedi kihívásaira és azok innovatív kezelésére.

2022 januárjától az AEBR elindította a B-solutions 2.0 projektet, amely az EU szárazföldi és tengeri határai mentén, valamint az EU-nak az EFTA országokkal (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) és az IPA-országokkal (Törökország, Albánia, Montenegró, Szerbia, Észak-Macedón Köztársaság, Bosznia-Hercegovina) közös határai mentén található közintézményeket és határon átnyúló szervezeteket célozta meg. A cél a határon átnyúló együttműködést akadályozó jogi és/vagy adminisztratív jellegű akadályok fenntartható megoldásának előmozdítása a határ menti régiókban.

2022-2023 között kettő felhívás volt, az utóbbi 2023 február 28-án zárul.

A B-solutions projektek specifikus szakmai (jogi, tanácsadói) és nyelvtudással rendelkező szakértők útján kerülnek megvalósításra. A szakértői státuszra jelentkezés egy felhívás útján történik (a call for expression of interest), kiválasztásuk előre meghatározott feltételek alapján zajlik.

A megbízott szakértők szerződés útján kapcsolódnak be az akadályok feltárásába (helyszíni egyeztetés a projektgazdákkal, ez alapján lehetséges megoldások megfogalmazása, az akadály által érintett jogi szabályozások összegyűjtése, majd végrehajtási javaslat kidolgozása). A B-solutions 2.0 projekt egyik újítása, hogy a feltárt problémák kezelése nemcsak jogi szakértők, hanem az összes résztvevő bevonásával, workshopok útján történik. A feltáró szakértői munka elvárt eredménye reális és innovatív megoldási javaslatok kidolgozása az EU-s és nemzeti hatóságok felé.

Ezt követően az előadó a korábban már eredményesen megvalósított magyar B-solutions projekteket mutatta be röviden (a projekttel érintett szervezetek: Európa Kapu ETT, Mura Régió ETT, Ister-Granum ETT, Arrabona ETT, Pannon ETT).

Ezt követően a CESCI főtitkára, Ocskay Gyula ismertette (prezentáció letölthető innen) a CESCI által menedzselt Jogi Akadálymentesítési projektet és B-solutions projekteket, majd bemutatta a rendezvényen megjelent stakeholder szervezeteket és azok képviselőit, akik maguk is bemutatkoztak, megosztották az általuk tapasztalt akadályokat, majd kérdéseket tehettek fel az AEBR képviselőjének a B-solutions 2.0 projekttel kapcsolatban.

Végezetül a CESCI szendvicsebédre hívta meg a résztvevőket.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium