Beszámoló az „Élénk határon átnyúló munkaerőpiacok” című konferenciáról

+ | 2023. február 27.

Az Európai Bizottság „Élénk határon átnyúló munkaerőpiacok” címmel szervezett konferenciát 2023. január 18-án és 19-én, a határon átnyúló munkavállalásban rejlő lehetőségek és kihívások feltérképezésére.

A határon átnyúló munkaerőpiacokban hatalmas potenciál rejlik. Egyrészt a munkavállalók sokkal több munkalehetőség közül választhatnak a lakhelyük elhagyása nélkül. Másrészt a vállalatoknak lehetősége van nagyobb számú jelentkezőből kiválasztani a megfelelő jelöltet. Ugyanakkor még mindig sok akadály állja az útját a határon átívelő ingázásnak, illetve gyakran nem világos, hogy mely döntéshozatali szinten született szakpolitikákat kell iránymutatónak venni.

A konferencia 32 előadója 14 különböző európai országból érkezett, és nagyban eltérő szakmai háttereikkel gazdagították az eseményt. Az előadók között voltak olyanok, akik inkább gyakorlati megoldásokat kínáltak, például az EURES, továbbá prezentáltak határon átnyúló tanácsadók, tudományos előadók, jogi szakemberek, a Régiók Bizottságának képviselője, illetve különböző szakpolitikai területek szakértői. A szekcióbeszélgetésen részt vevő előadók közül sokan már korábban is dolgoztak b-solutions kezdeményezésen. Előadást tartott többek között Marc Lemaître, a DG REGIO főigazgatója, Christian Dupessey, a MOT elnöke, és Carl Heinz Lambertz, az AEBR elnöke.

A konferencia napirendi pontjai a határon átnyúló mobilitás főbb kihívásaival foglalkoztak. Az eseményt plenáris ülések nyitották, majd tematikus ülésekkel folytatódott. A legtöbb előadásban egy-egy határrégió példáját ismerhették meg a résztvevők.

Az első panel négy téma köré épült. Először a „Határon átnyúló munkaerőpiaci hozzáférhetőség növelése” című előadás mutatta be a munkajog elemzésének aktuális módszereit, majd a juttatások folyósításának feltételeit taglalta. Ezt követően a „Regionális munkaerőpiaci egyensúlyt akadályozó tényezők” című előadás nemzetbiztonsági szempontok mellett a nemzeti kohéziót emelte ki, míg a „Határon átnyúló mobilitás fontossága” című prezentáció a határmenti ingázók sajátos helyzetét mutatta be. Végül a „Képesítés elismerésének nehézségei a határ mentén” című előadás a távmunka térnyerésébe, az orvosi képesítés akadálymentes elismerésébe és a több országban is érvényes oklevelek kiállításának fontosságába nyújtott betekintést.

A plenáris előadásokat három párhuzamos panel követte, a diplomák és képzettségek elismerésének, a munkaerőpiaci információk megosztásának, valamint a magánszemélyek adóztatásának tárgykörében. Mindhárom panelben konkrét eseteket és élethelyzeteket mutattak be az előadók.

A következő plenáris ülés alapgondolata a „Határmenti munkaerőpiac regionális szempontú vizsgálata” köré épült, ahol a határmenti ingázók helyzete egy konkrét példán, Genf határon átnyúló agglomerációján keresztül földrajzi és infrastrukturális szempontból is bemutatásra került. Az előadó, Christian Dupessey felhívta a figyelmet az erőforrások méltányos elosztására is: Svájc rendszeres támogatást nyújt a genfi agglomeráció francia önkormányzatai számára is.

A január 19-i program újra három párhuzamos panellel kezdődött, melyek keretében a COVID alatt népszerűvé vált távmunka határon átnyúló aspektusairól, a határon átnyúló oktatási kérdésekről, valamint a határon átnyúló munkavégzés társadalombiztosítási vonatkozásairól hallgathattak meg konkrét eseteket, tapasztalatokat a résztvevők.

A következő plenáris ülés a „Méltányos adóelosztás a határmenti területeken” címet kapta. A „Határon átívelő adózás kihívásai” elnevezésű panelen számos érdekes prezentáció hangzott el többek között olyan témákban, mint a „Méltányos adózási csomag”, az „Adóhatóságok nehézségei a koherens tájékoztatásnyújtásban” vagy a „Társadalombiztosítási járulékokkal és a hozzáféréssel kapcsolatos átláthatósági problémák”. A prezentációk során sor került a személyes és a digitális ügyintézés részletes elemzésére, illetve szó volt a határon átnyúló piacokkal kapcsolatos akadályok megszüntetésében rejlő munkahelyteremtési lehetőségekről is.

Az utolsó plenáris és egyben záró szekció témája a „Határon átívelő munkavállalás társadalmi-gazdasági fejlődésre gyakorolt pozitív hatása” volt. „Egy nagyszámú határon átívelő ingázóval rendelkező regionális kormányzat tapasztalatai” címmel konkrét példán keresztül is bemutatásra került a koncepció. Ez utóbbi felhívta a figyelmet a határon átívelő ingázókat érintő nyelvi akadályokra is.

Az esemény azzal a konklúzióval zárult, hogy a tagállamok pozitív hozzáállása nélkül nem várható lényeges előrelépés a határon átívelő ingázók helyzetében, ami egyben azt is jelenti, hogy a jövőben szükség lesz a hatóságok magasabb szintű bevonására.

Az alábbi linken megtekintheti a teljes konferenciát: https://crossborderlabour.regio-events.eu/.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium