Ukrajna határon átnyúló uniós integrációja. Nemzetközi konferencia Kassán a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával

+ | 2023. november 17.

A projektet a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák kormány társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi támogatásai révén. Az alap küldetése a fenntartható regionális együttműködés kezdeményezéseinek előmozdítása Közép-Európában.

További információkért látogasson el a www.visegradfund.org oldalra.

Az Európai Határrégiók Egyesülete (AEBR) éves nagy rendezvénye keretében a Nemzetközi Visegrádi Alap pénzügyi támogatásával a CESCI projektpartnereivel nemzetközi konferenciát szervezett a határon átnyúló együttműködés szerepéről Ukrajna EU-integrációjának témájában Kassán, 2023. november 10-én. A résztvevők egy csoportja másnap tanulmányúton vett részt Ungváron.

Az AEBR idén Kassán tartotta éves nagy rendezvényét. 2023. november 8-án a 8. Cross-Border School a Pavel Jozef Šafárik Egyetem rektorátusában zajlott Laurie Trautmann, Emmanuel Brunet-Jailly és David Newman professzorok aktív jelenlétével. Az akadémiai, a felsőoktatási és a gyakorlati szférát képviselő előadók a határon átnyúló munkaerő-mobilitásról és az Ukrajnával való együttműködésről tartottak előadásokat. A társszervezőnek, az Ungvári Nemzeti Egyetem Európai Területi Együttműködési Kutatóintézetének köszönhetően számos ukrán előadó volt jelen. Este a CESCI vacsorát szervezett a résztvevőknek és az AEBR-tagoknak a Pivovar Hoštinecben.

A Tabačka Kulturfabrik adott helyszínt az AEBR végrehajtó bizottsági és közgyűlési üléseinek, valamint a határon átnyúló munkaerőpiacról szóló konferenciának november 9-én délután. Mindkét rendezvényen köszöntőt mondott Rudolf Bauer, a CESCI Carpathia igazgatója, aki a rendezvény fő logisztikai vezetője volt. A Kelet-Szlovákiai Képtár helyiségében került megrendezésre a Kassa Önkormányzati Régió által felajánlott gálavacsora.

Az utolsó két napot a Nemzetközi Visegrádi Alap (IVF) támogatásával az AEBR, a CESCI, a CESCI Carpathia, az Eperjesi Egyetem, a Libereci Műszaki Egyetem, a WSB Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem közösen megvalósított projektje keretében szerveztük meg. November 10-én nemzetközi konferenciára került sor a Hotel Yasminban. A résztvevőket Pataky Károly, a Kassa Önkormányzati Régió alelnöke, Karl-Heinz Lambertz, az AEBR elnöke és Petr Mareš, az IVF igazgatója köszöntötte. Várhelyi Olivér bővítési és szomszédsági biztos videoüzenetet küldött, Olekszandr Kopylenko, az ukrán parlament külpolitikai és parlamentközi együttműködési bizottságának alelnöke pedig online köszöntötte a hallgatóságot.

Az első panel az Ukrajna által az ország uniós integrációjában eddig elért eredményekre összpontosított. Olekszandr Ilkov, az Ukrajna Európai és Euro-atlanti Integrációját Koordináló Kormányhivatal főigazgatója kiemelte, hogy az ukránok 92%-a támogatja az integrációs folyamatot, tehát az EU-tagállamoknak kell meggyőződniük Ukrajna csatlakozásának előnyeiről. Myroslava Lendel, az Ungvári Nemzeti Egyetem rektorhelyettese bemutatta azt a fontos szerepet, amelyet az egyetemek játszanak a folyamatban, az Euromaidan-tüntetésektől az Erasmus-csereprogramokig és az uniós vívmányok adaptációját elősegítő szolgáltatásokig. Mikhajlo Buromenszkij professzor (Kijevi Tarasz Sevcsenko Nemzeti Egyetem) áttekintést adott a jogharmonizáció előrehaladásáról, amelynek során az ukrán parlament már 90 jogszabályt hagyott jóvá, és további 20 esetében ugyanez a folyamat zajlik. Yaroslaw Lazur professzor (Ungvári Nemzeti Egyetem) a helyi és regionális önkormányzatok határon átnyúló intézményesített együttműködését lehetővé tevő szabályokra összpontosított.

A második panel visegrádi országokból érkezett előadói a határon átnyúló együttműködésről (CBC) osztották meg tapasztalataikat. Fejes Zsuzsanna, a CESCI elnöke (Magyarország), Joanna Kurowska-Pysz, a WSB Egyetem docense (Lengyelország) és Hynek Böhm, a Libereci Műszaki Egyetem docense (Csehország) átfogó képet nyújtottak a határon átnyúló együttműködés jelenlegi helyzetéről az egyes országokban. Martin Lačný, az Eperjesi Egyetem Filozófiai Karának dékánhelyettese a szlovák-ukrán határon átívelő mobilitás jelenségeivel foglalkozott.

Az inkább akadémiai jellegű hozzászólásokat gyakorlati információkkal árnyalták a következő blokk négy működő, határon átnyúló struktúrájának képviselői: Anna Palka (TRITIA EGTC), Máté Julianna (Via Carpatia EGTC) és Szabóné Cap Andrea (Tisza EGTC) bemutatta csoportosulásaik létrehozásának folyamatát, munkáját és eredményeit. Ondřej Havlíček a Neisse-Nisa-Nysa eurórégió történetét mesélte el, amely az egykori keleti blokk 1991-ben létrehozott első eurorégiója.

A konferencia kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amely számos hozzászólást eredményezett a hallgatóság részéről. Martín Guillermo-Ramírez, az AEBR főtitkárának moderálásával a résztvevők (Nathalie Verschelde, a DG REGIO osztályvezető-helyettese, Eduard Buraš, Szlovákia miniszterelnökének volt tanácsadója, Michal Lebduška, a Cseh Nemzetközi Ügyek Szövetségének tudományos munkatársa, Wojciech Opioła, az Opolei Egyetem adjunktusa és Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára) idézték fel az EU-csatlakozással kapcsolatos emlékeiket, és osztották meg véleményüket az EU-integráció fő előnyeiről.

A konferencia után a CESCI vacsorát adott a konferencia előadóinak és a Kassai Platform tagjainak.

Az utolsó napon a résztvevők egy csoportja busszal látogatott Ungvárra. A delegáció éppen a légiriadó pillanatában érkezett a városba, így az ülést nem a Kárpátaljai Területi Tanács helyiségeiben, hanem az Ungvári Nemzeti Egyetem épületében kellett megtartani. A résztvevőket Viktor Mykyta, a Kárpátaljai Regionális Katonai Igazgatóság vezetője köszöntötte, aki kiemelte, hogy a háborús helyzet ellenére a térségnek sikerült megőriznie intézményeinek demokratikus működését. A következő előadó Roman Saraj, a megyei közigazgatás elnöke volt, aki röviden bemutatta a régió határon átnyúló tevékenységeit. Ivan Myronyuk, az Ungvári Nemzeti Egyetem rektorhelyettese rámutatott, hogy Ukrajnában ez az első egyetem, amely határon átnyúló együttműködéssel foglalkozó kutatóintézetet hozott létre. Az intézet tevékenységét később Julia Fetko igazgató ismertette. Karl-Heinz Lambertz, az AEBR elnöke együttérzését és elismerését fejezte ki az ukrán nép és a régió iránt, és előrejelzése szerint az AEBR jelentős támogatást nyújthat a háború befejeztével. Martín Guillermo-Ramírez, az AEBR főtitkára javaslatot tett az ukrán régiók állandó képviseletének megnyitására Brüsszelben. A két utolsó előadó Nataliya Nosa-Pylypenko, az Ungvári Regionális Innovációs Ügynökség projektmenedzsere és Mihai Patrescu, a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatója volt, aki az ügynökség által irányított határon átnyúló projektek történetéről beszélt, köztük a jelenlegiről, amely a könnyű gépes repülés területén valósul meg. A rendezvény zárásaként a résztvevők megvitatták, hogy az EU-tag régiók miként segíthetik Ukrajnát mind fizikailag, mind politikailag.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium