B-solutions projektjeink vízi turisztikai témában

+ | 2023. november 20.

B-solutions projektjeink vízi turisztikai témában

+ | 2023. november 20.

A CESCI az Európai Határrégiók Egyesülete (AEBR) által koordinált B-Solutions projekt keretében újabb tanulmány megírását és konferencia létrejöttét tette lehetővé. Mint ismert, a B-Solutions projekt helyi szereplők bevonásával tár fel még létező jogi és adminisztratív akadályokat a határokon, és segít azok megszüntetésében, valamint a megszüntetés módjának népszerűsítésében.

Az elmúlt hónapok folyamán megírt tanulmány az Arrabona ETT által tapasztalt, magyar és szlovák vízi turisztikai szabályozások és gyakorlat között felmerült, néhol jelentős eltérések jogi-adminisztratív hátterét vizsgálta, magyar és szlovák szakértők bevonásával; míg Tótszerdahelyen a Mura Régió ETT támogatásával megszervezett – horvát-magyar határszakaszra vonatkozó – tanácskozás homlokterében a vízi túravezetők képzése és tevékenységük jogi szabályozása állt. A jogszabályelemzés, az interjúk és a több szereplőt is egy asztalhoz ültető egyeztetés közös célja volt, hogy az érintett szereplők világos képet kapjanak a jelenlegi jogi-adminisztratív állapotokról, a nemzeti szintű különbségekről, valamint fejlesztési és harmonizációs javaslatokról.

Az Arrabona ETT által kezdeményezett tanulmány közös elemét a Duna képezte, melynek szigetközi magyar oldala kiterjedt, csallóközi szlovák oldala kiépülés alatt álló aktív turisztikai régió, közös fejlődési lehetőségekkel. A határon átnyúló aktív vízi turisztikai termékek azonban egyelőre csak kis számban érhetőek el, ezért fejlesztésük érdekében sürgető cél a biztonságos, előre kiszámítható, magas színvonalú szolgáltatások nemzetközi rendszerének kialakítása, mely csak a vonatkozó szabályozások pontos ismeretében valósítható meg.

A tanulmány a vízi turizmussal kapcsolatba hozható magyar és szlovák szabályozások vizsgálatát és a magyar és szlovák vízitúra-vezetőkkel, valamint vízi közlekedési hatóságok képviselőivel folytatott személyes és online interjúk következtetéseit tartalmazza.

A kapott eredmények részben igazolták a két ország vízi turisztikai szabályozásainak eltérését, részben újabb problémákat is felvetettek. Tekintettel a rendszerszintű különbségekre, az egyes akadályok azonnali megszüntetése nem lehetséges, helyette az érintett felek együttműködésének hosszú távú megalapozása szükséges. A tanulmány csak alapvetésre vállalkozott, ezért javaslata szerint a megszólított civil és hatósági szakértőknek a megoldások kidolgozása érdekében a közeljövőben személyesen is találkoznia kell, megismerve egymás álláspontját, továbbá feltérképezve a vonatkozó szabályozásból fakadó továbblépési lehetőségeket.

A tanulmány készítői bíznak benne, hogy a javasolt szakértői találkozó, valamint annak eredményei nemcsak a magyar és szlovák, hanem további környező országok vízi turisztikai előírásainak áttekintésére is jótékony hatással lesznek, melyből fakadóan és igény szerint, akár az Arrabona ETT koordinációjában, egy egységes közép-európai szabályozás kidolgozására is sor kerülhet.

A B-Solutions projekt keretén belül a CESCI a magyar-horvát határszakaszon is kapott feladatot, ahol a projekt a vízitúra-vezetők képzésére és tevékenységük jogi szabályozására fókuszál. A kutatás célja egy ajánlás megfogalmazása, amely javaslatot tenne az eltérő képzési rendszerek harmonizációjára, a túravezetői képesítés határon átnyúló elismerésére, valamint a túravezetők mobilitásának növelésére, ezáltal oldva meg a szakmára jellemző szezonális kihívásokat.

A tanulmány és az azt megelőző egyeztetési és feltárási folyamatok során feltérképezésre kerül a túravezetői képzések intézményesült hálózata, a képzés során elsajátítható tudás, a jelenlegi jogi környezet, a szabályozási és döntési kompetenciák, a piaci szereplők viszonyulása a mostani helyzethez, valamint minden egyéb akadály, amely gátolja a határon átnyúló együttműködést a túravezetés terén.

Az eddigi tapasztalatok alapján a bizonytalan jogi környezet és az eltérő tudást biztosító túravezetői képzések megnehezítik az ágazaton belüli együttműködést és az intézményesültség irányába való elmozdulást. Ennek feloldása érdekében a Mura Régió ETT támogatásával a CESCI konferenciát szervezett Tótszerdahelyen 2023. október 11-én, melynek címe a „Vízi turisztikai képzések és aktív turisztikai szolgáltatások a magyar-horvát határvidéken” volt.

A megbeszélésen bemutatásra került a B-Solutions projekt célja és előrehaladása, valamint a térség fejlődési potenciálját jelentő természeti értékek és azok fenntartható hasznosítása az aktív turizmuson keresztül. Kiemelésre kerültek a határtérség előtt álló új lehetőségek, hiszen Horvátország schengeni övezethez való csatlakozásával a Mura és Dráva menti területek megközelíthetősége és turisztikai adottságainak kihasználása korábban nem látott látogatószám-növekedést fog eredményezni. Ez azonban kihívás elé állítja a vidéket, mivel a természeti adottságok védelmére és a vízitúra-szervezés összehangoltabb működésére nagyobb figyelmet kell szentelni a jövőben.

Ennek elérésére érdekében dr. Lacza Gyöngyvér (a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem docense) az ELESA projektet ismertette, amely lehetőséget teremt a túravezetői képzések európai szintű harmonizációjára. A kezdeményezés fő gondolata egy olyan közös (nemzetközileg is elismert) alapképzés létrehozása, amely magában foglalja a nélkülözhetetlen túravezetői tudást, amelyet a témában érintett minden szakembernek el kell sajátítania, s majd külön szakosodással tovább fejlesztenie azt. Ennek érdekében minden érintett EU-s tagországnak rendelkeznie kellene egy akkreditált képzőintézménnyel, amely igazolni tudja a túravezetők tudását. A jelenleg túravezetőként dolgozó szakemberek esetében pedig a meglévő tudás felmérése és annak beszámítása szükséges, hogy megállapítható legyen, hogy megfelelnek-e az új európai standartnak.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség képviselői, tekintettel a vízitúra-vezetésre vonatkozó laza jogi szabályozásra, egy hasonló akkreditált képzés elindítását javasolták, amely átjárható rendszert eredményezne a szabadtéri túravezetés piacán belül. Ez az országban egy helyen megvalósuló hatósági képzés lenne, amely általános tudást adna a túravezetéssel kapcsolatban (pl.: elsősegélynyújtás, elméleti tudás, pszichológiai és pedagógiai ismeretek). Az általános blokk elvégzését követően gyakorlati képzés következne, amelyet már több helyen, szakágak szerint kellene elvégezni. Ezen gyakorlati blokkok terepen valósulnának meg, s a gyakorlati vizsgát is helyben tudnák letenni.

Az egyeztetés további részében jó gyakorlatok kerültek bemutatásra, amelyek keretében helyi túravezetők és/vagy turisztikai szakemberek fogalmazták meg tapasztalataikat és ismereteiket a helyi környezettel kapcsolatban. Egyetértés született abban, hogy a helyi vízi turizmus szerepe jelentősen át fog értékelődni az elkövetkezendő években, azonban erre a jelenlegi infrastruktúra (pl.: kikötők, táborhelyek, utak állapota/hiánya) és a túravezetőkre vonatkozó jogi környezet még nincs felkészülve. Kockázatot jelent továbbá, hogy a Mura és a Dráva természeti értékei olyan turistákat is a térségbe fognak vonzani, akik kevés figyelmet szentelnek a természeti adottságok és a meglévő infrastruktúra megőrzésére. Ez a hatóságok és a turisztikai szervezetek határon átnyúló együttműködése nélkül nehezen lesz kezelhető. Remélhetőleg a B-Solutions projekt és az egyeztetésen elhangzott képzési javaslatok megfelelő keretet fognak biztosítani ezen kihívások kezeléséhez.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium