ETT-Műhely 2021/1 (Tata)

Tata, 2021. június 24.

A Tatán megrendezett idei év első ETT műhelytalálkozója több szempontból is ünnepi alkalom volt. Egyrészt végre a járványhelyzet lehetővé tette, hogy  újra személyesen találkozhassanak a határon átnyúló együttműködésben érdekelt szakemberek és megoszthassák egymással tapasztalataikat, másrészt pedig ekkor ünnepelte a Pons Danubii ETT alapításának tizedik évfordulóját, aminek tiszteletére közel száz fő gyűlt össze 2021. június 24-én a tatai Piarista Rendház dísztermében.

Az ünnepséget dr. Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára nyitotta meg köszöntőjével, amelyben méltatta a Pons Danubii ETT térségben betöltött szerepét, és bátorításával újabb lendületet adott a partnereknek és a fejlesztési folyamatoknak. Ezt követően Czunyiné dr. Bertalan Judit és Bencsik János országgyűlési képviselők fejezték ki elismerésüket és összefoglalták a helyi adottságok, tendenciák és a Pons Danubii ETT törekvései közötti összefüggéseket történeti, társadalmi és gazdaságfejlesztési szempontból. Michl József és Keszegh Béla, Tata és Észak-Komárom polgármesterei, valamint Bara Zoltán, a Pons Danubii ETT igazgatója is köszöntötte a vendégeket és bemutatták a két város és az ETT tíz éves együttműködését és az elmúlt évtized munkájának legjelentősebb eredményeit.

A délután folyamán került sor a műhelytalálkozó szakmai részére, amelynek programja a 2021-2027-es fejlesztési periódus aktualitásait, a tervezést, és a fókuszált felkészülés elősegítését tűzte napirendre. Horváth Nikoletta, a Külgazdasági és Külügyminisztérium főosztályvezetője az Interreg programok tervezésének aktualitásait ismertette. Míg Holop Szilveszter, az INTERREG V-A Szlovákia-Magyarország titkárságvezető-helyettese az Interreg program aktualitásait a szlovák-magyar határtérségre vonatkozóan mutatta be (előadás elérhető itt), addig dr. Szűcs Márton, az Interreg V–A Magyarország–Horvátország Együttműködési Program Közös Titkárságának titkárságvezetője a magyar-horvát határszakaszra vonatkozóan foglalta ösze a tudnivalókat. 

Egyesületünk két téma bemutatásával is hozzájárult a műhely sikerességéhez. Jánosi Viktória, a CESCI térinformatikusa, az elkészült ETT-monitort  mutatta be, amely a magyar európai területi társulások információs platformja (előadása elérhető itt). A 2021 utáni időszak körvonalazódó forráslehetőségeit és az európai uniós közvetlen támogatási lehetőségeket pedig Benczi Melinda elemző foglalta össze (előadása elérhető itt). 

A program zárásaként kerekasztal-beszélgetés keretében az ETT-k jelenlévő képviselői összegezték a vonatkozó térség aktuális és jelentős projektjeit, problémáit, valamint azokat a témákat is, amelyek közösen történő megvitatása az ETT-k operatív és projektfejlesztési tevékenységét hatékonyabbá és sikeresebbé tudja tenni a jövőben.

A legutóbbi
ETT-műhelyek

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium