Újabb ETT formálódik a magyar-szlovák határon

+ | 2023. augusztus 09.

A magyar-szlovák határon jött létre eddig a legtöbb európai társulás az EU-ban, szám szerint 15. 2023 elején 22 magyar és 33 szlovák önkormányzati vezető nyilvánította ki Cigándon szándékát a tizenhatodik ETT megalapításáról. Az új társulás alapítási folyamata a közelmúltban el is indult.

2023. február 3-án a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Cigándon 22 magyarországi és 33 szlovákiai polgármester gyűlt össze, hogy kifejezze szándékát egy, a határon átnyúló Bodrogköz / Medzibodrožie térségét lefedő európai területi társulás létrehozására vonatkozóan. A két alapító dokumentum tervezete nyárra elkészült, így az alapításban érdekelt települések vezetői július 26-án újra összegyűltek, ezúttal a szlovákiai Kisgéresen, hogy a tervezett ETT létrehozásával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket megvitassák.

A találkozó elején Furik Csaba polgármester és Hörcsik Richárd a magyarországi Bodrogköz országgyűlési képviselője köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően Loppert Balázs, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium képviselője ismertette a magyar ETT-k alapításával és támogatásával kapcsolatos kormányzati politikát, és Oláh Krisztián, valamint Pataky Károly, a kezdeményező Cigánd és Királyhelmec városok polgármesterei összegezték az eddig megtett lépéseket, valamint a tervezett együttműködés távlati céljait.

A találkozó további részében Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára nyújtott összefoglalót az európai területi társulások missziójáról, sajátosságairól, előnyeiről és buktatóiról, valamint az alapítási folyamat lépéseiről. A jelenlévők aktív részvételével olyan kérdések előzetes megvitatására került sor, mint az együttműködés neve, finanszírozása, felépítése, az alapítók száma, a döntéshozatal lehetséges módozatai. Ablonczy Dániel, a cigándi önkormányzat munkatársa bemutatta a társulás működésének tervezett költségvetését is.

A résztvevők megerősítették, hogy szándékukban áll az új ETT megalapítása, és készek a helyi képviselő-testületek elé terjeszteni a két alapító dokumentumot, az egyezményt és az alapszabályt, amelynek véglegesítésére felkérték a CESCI szakértőit. A kezdeményezők szándéka szerint az ETT-t a két legnagyobb és a két legkisebb önkormányzat alapítaná meg, és a bejegyzés után csatlakoznának a többiek. A társulás tagjai mielőbb meg szeretnék kezdeni az érdemi munkát, amelynek keretében az alapítás utáni első félévben elkészítik a társulás fejlesztési stratégiáját, és indulnak az időközben megnyíló pályázati kiírásokon is.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium