Megalakult a Fertő/Neusiedler See határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentszervezetének létrehozását szolgáló helyi támogatói csoport

| 2021. október 01.

Szeptember 28-án Kismartonban, az Esterházy-kastély Pálmaházában került megrendezésre az Interreg V-A Ausztria-Magyarország programon keresztül társfinanszírozott, „Common Heritage” című projekt keretében a Fertő/Neusiedler See határon átnyúló világörökségi helyszín közös menedzsmentszervezetének létrehozását szolgáló helyi támogatói csoport első találkozója, amelyet mind a magyar, mind az osztrák oldalról nagy érdeklődés övezett.

A műhely kezdéseként Dubniczki Kitti, a CESCI vezető tervezője köszöntötte a résztvevőket, és ismertette a találkozó menetrendjét, amelyet a két projektpartner elnökének, Ivanics Ferenc (a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület) és Erwin Preiner (Verein Welterbe Neusiedler See) köszöntője követett. A köszöntők után röviden bemutatkoztak egymásnak a résztvevők, akik között a találkozónak helyszínt biztosító Esterhazy Betriebe mellett az állami, illetve a tartományi kormányzat, a nemzeti parkok és a regionális szakpolitikai szervek delegáltjai is képviseltették magukat.

A bemutatkozást követően Taschner Tamás, a Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület ügyvezetője mutatta be a Common Heritage projektet külön kitérve arra, hogy abban milyen szerepe, jelentősége van a közös menedzsmentszervezetnek. Folytatásként Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára ismertette az alakuló helyi támogató csoport szerepét, illetve arról is beszélt, hogy a közös menedzsmentszervezet létrehozását milyen úton képzeli el a CESCI. Hesz Roland, a CESCI vezető elemzője a munka első fázisában megvizsgált közel 20 európai példa vizsgálatából levonható tanulságokat összegezte, kitérve arra is, hogy milyen főbb szempontok terén vannak különbségek a határon átnyúló örökségi helyszínek körül kialakult együttműködési formák között. Az előadások után interaktív módon került sor a helyi szereplőknek a közös menedzsmentszervezettől való elvárásainak feltárására, amely tanulságos, elgondolkodtató párbeszédet szült. A találkozó hivatalos, szakmai része a projekt következő lépéseinek ismertetésével zárult, majd büfével és az Esterházy pincészet borkóstolójával folytatódott az informális beszélgetés.

A következő találkozóra 2021 novemberében kerül sor, amikor a CESCI munkatársai által kidolgozott együttműködési alternatívák kerülnek bemutatásra.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium