Információk

  • Projektvezető: CESCI
  • Projektpartnerek: Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Gazdasági és Jogi Kutatóintézet; Ungvári Állami Egyetem Jogi Kara; Eperjesi Egyetem Politikatudományi Intézete; Lengyel Tudományos Akadémia Földrajzi Intézete; Libereci Műszaki Egyetem
  • Területiség: Közép- és Kelet-Európa
  • Évszám: 2021
  • Publikáció nyelve: Angol
  • Oldalak száma: 95

Comparative analysis on the competencies of regional and local authorities in the field of CBC of the 5 countries

Összehasonlító elemzés a regionális és helyi hatóságok kompetenciáiról a visegrádi országokban és Ukrajnában

2020 novemberében a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával elindítottuk a „Határon átnyúló együttműködéssel az ukrán határok európaizálása érdekében” elnevezésű projektünket, amelynek keretében a partnerek egy összehasonlító elemzést jelentettek meg, “Comparative analysis on the competencies of regional and local authorities in the field of CBC of the 5 countries” címmel.

Az elemzés célja a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) és Ukrajna helyi és regionális önkormányzatainak határon átnyúló tevékenységeinek jogi hátterének elemzése volt a V4-es megoldások és modellek azonosítása céljából, kifejezetten Ukrajnához igazítva. Ezeket a megoldásokat és modelleket a visegrádi országok uniós integrációs folyamatával párhuzamosan fejlesztették ki, ezért előnyösek lehetnek Ukrajna számára, amikor a társulási megállapodás keretében fejlesztik az ország és az EU közötti kapcsolatokat. Ugyanakkor mivel az egyes országok modelljei a az adott ország történelmében gyökerező nemzeti jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek esetleg korlátozhatják azok alkalmazhatóságát Ukrajnában, vizsgálni kell az adaptálhatóságot is.

A tanulmány 7 fő fejezetből áll. A bevezetés után 5 országspecifikus fejezet következik, amelyek áttekintést adnak a területi közigazgatási rendszerekről, a helyi és regionális önkormányzatokra vonatkozó jogszabályokról, a helyi és regionális szereplők jogairól és kompetenciáiról a nemzetközi és határon átnyúló együttműködés terén, valamint cseh, magyar, lengyel és szlovák példákat mutatnak be a nemzetközi egyezmények alkalmazására vonatkozóan. A tanulmány egy összefoglaló fejezettel zárul.

A projektet a CESCI vezeti az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Gazdasági és Jogi Kutatóintézetének, az Ungvári Állami Egyetem Jogi Karának, az Eperjesi Egyetem Politikatudományi Intézetének, a Lengyel Tudományos Akadémia Földrajzi Intézetének, valamint a Libereci Műszaki Egyetemnek a közreműködésével.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium