A CESCI szakértői is előadtak a 3. Okos Közösségek Akadémián

+ | 2021. április 17.

A Smart Communities 2.0 projekt keretében 2021. április 15-16. között került megrendezésre a 3. Okos Közösségek Akadémia, „Okos lehetőségek a vidéki közösségek számára 2021-2027 között” című nemzetközi konferencia, amelyet a CESCI részvételével rendezték meg. A CESCI szakértői több mint egy évtizede foglalkoznak a határon átnyúló kohézió erősítésével, előadásukban pedig arra fókuszáltak, hogy a smart megoldások hogyan válhatnak a határtérségek kohézióját erősítő tényezővé.

A “Smart Communities 2.0 – How to be smart in the countryside?” (SKHU/1902/4.1/027) projekt az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program támogatásával valósul meg, célterülete pedig a magyarországi Nógrád megye, valamint a szlovákiai Besztercebánya és Kassa kerületek. A projekt alapkoncepciója, hogy az ’okos’-ság nem a városok kiváltsága; a fenntartható jólét vidéken is elérhető a legújabb technológiák alkalmazásával. Ehhez a helyi közösségeket kell fejleszteni és bekapcsolni a globális, egyre jobban digitalizálódó világba. A projekt fő célja a vidéki települések okossá válásának támogatása konkrét határon átnyúló szolgáltatások fejlesztésén, valamint az Okos Falu ismeretek tudástranszferén keresztül. Ez utóbbi érdekében került megrendezésre a 3. Okos Közösségek Akadémiája.

A CESCI szakértői több mint egy évtizede foglalkoznak a határon átnyúló kohézió erősítésével, a 3. Okos Közösségek Akadémián tartott előadásukat pedig annak szentelték, hogy a smart megoldások hogyan válhatnak kohéziót erősítő tényezővé. Az okos megoldások területének eme speciális szegmensét vizsgálva kiemelten fontos áttekinteni azt, hogy mitől lesz egy együttműködés, projekt igazán határon átnyúló. Amennyiben ezt a vizsgálatot megtesszük, közelebb jutunk ahhoz is, hogy mitől tekinthető egy okos megoldás határon átnyúló szempontból is sikeresnek. A határon átnyúló együttműködési programokból támogatást nyert projekteket vizsgálva jól megfigyelhető, hogy az idő előrehaladtával nem csak a kohéziós és kooperációs, hanem a smartsági szintje is emelkedik az egyes projekteknek. Összességében megállapítható, hogy a smart megoldások határon átnyúló együttműködésekben történő alkalmazásának legfőbb célja nem más, mint a határon átnyúló interakciók és integráció erősítése. Eme cél elérése érdekében az adott határtérség szükségleteinek megfelelő eszközöket, tevékenységeket kell okosan megtalálni.

A 4. Okos Közösségek Akadémiát várhatóan 2021 őszén Szlovákiában, a Kassai Műszaki Egyetem főszervezésében tartják meg.

A konferencia során készült fényképekből összeállított válogatás, valamint az elhangzott plenáris előadások megtalálhatók a Smart Communities 2.0 projekt honlapján.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium