A Régiók Bizottsága közzétette a jelentését a határon átnyúló együttműködésről szóló nyilvános konzultációról

| 2021. május 03.

Ahogy arról a CESCI már korábban beszámolt, a Régiók Bizottsága (RB) nyilvános konzultációt indított az Európai Unió határon átnyúló együttműködésének hosszú távú közös jövőjéről. A konzultáció 2020 decembere és 2021. március 14-e között volt nyitott, ami alapján készült egy jelentés, amely az RB weboldalán elérhető. 

A jelentés a kérdőívre érkezett 338 választ elemzi, amelyek majdnem az összes tagállamok és más, Unión kívüli országok regionális és helyi önkormányzataitól, egyesületeitől és vállalkozásaitól érkezett. A jelentés célja az volt, hogy felmérje, milyen mértékben érintik az akadályok a határrégiókat, valamint ajánlásokat fogalmaz meg a határon átnyúló együttműködés jövőjét nézve, a résztvevők véleménye alapján.

A jelentés főbb pontjai: 

  1. A határon átnyúló közlekedési kapcsolat továbbra is a legnagyobb akadály Európa határrégióiban. A határon átnyúló közlekedési infrastruktúra közös fejlesztési stratégiája és a zöld mobilitási stratégiák elősegíthetnék a határrégiók akadályainak felszámolását.
  2. A határon átnyúló együttműködés másik jelentős akadálya a szomszédos országok nemzeti jogszabályai közötti konfliktusok. A nemzeti kormányoknak figyelembe kell venniük a határrégiók, valamint a szomszédos államok területeit is magukban foglaló határon átnyúló területek igényeit és lehetőségeit. 
  3. Az INTERREG programokat illetően – az Európai Uniónak, és leginkább a tagállamoknak azon kell dolgozniuk, hogy a szabályok és eljárások kevésbé bonyolultak legyenek, valamint csökkenteniük kell a végrehajtási időt, mivel ez kihívások elé állítja a határon átnyúló együttműködést. 
  4. Szélesebb hatáskört kell biztosítani a helyi és regionális hatóságoknak, hogy kezeljék és megszüntessék azokat a jogi és adminisztratív akadályokat, amelyek terhelik a határon átnyúló együttműködést a régióikban.
  5. Minden állampolgárnak hozzá kell férnie a határ menti közszolgáltatásokhoz, még olyan jövőbeli válságok esetében is, amelyek a szabad mozgás korlátozásához vezethetnek. 
  6. A dokumentumok és minősítések – például oklevelek vagy állampolgárságot igazoló bizonyítványok – elismerése továbbra is jelentős akadályt jelent abban, hogy az állampolgárok a határvidéken éljenek és dolgozzanak. Ennélfogva minden ilyen dokumentumot teljes mértékben szabványosítani kell és egy egységes, digitális EU-s formában kell kiállítani. 
  7. A határrégióban beszélt nyelveket a határ mindkét oldalán tanítani kell, ezzel biztosítva a lehetőséget az állampolgároknak, hogy megismerjék és jobban megértsék szomszédjaikat a határ másik oldalán. 
  8. A határvidék gazdaságának szüksége van egy határon átnyúló stratégiára a gazdasági fejlődésről, a határrégió GDP-jének potenciális növekedése érdekében. 
  9. Az európai szintű krízisek elkerülése érdekében a segélyhívó szolgáltatásoknak mindkét oldalon bevethetőnek kell lenniük. A hatóságoknak operatív keretmegállapodásokat kell létrehozniuk a határrégiók között annak érdekében, hogy megvédjék az egészségügyi ellátáshoz és más fontos határon átnyúló közszolgáltatáshoz való hozzáférést kivételes határzár esetén. Az Európai Uniót további hatáskörökkel kell felruházni az egész Európára kiterjedő válságok kezelésére. 
  10. A Régiók Európai Bizottságának megerősítése közös támogatást élvez, különösen a határon átnyúló kérdésekben.

A kapott visszajelzések alapján a 2021. júliusi plenáris ülésen a Régiók Bizottsága el fog fogadni egy állásfoglalást. A Rendelet konkrét javaslatokat fog előterjeszteni a határon átnyúló együttműködés jövőjéről, valamint képviselni fogja az RB és az Európai Határ Menti Polgárok Szövetségének hivatalos hozzájárulását, és az Európa jövőjéről szóló konferencia tagjait. További információ az Európai Határ Menti Polgárok Szövetségéről itt olvasható: https://cor.europa.eu/en/engage/Pages/cross-border-alliance.aspx 

 

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium