A jogi akadálymentesítési projektünkben osztrák-magyar mentős szemináriumot szerveztünk

Tovább folytatódik a már hosszú előzményekre visszatekintő jogi akadálymentesítési projektünk. Az idei év egyik témája a mentőautók határon átnyúló mozgásának lehetővé tétele az osztrák-magyar és magyar-szlovák határon. Ennek érdekében 2021. július 2-án Sopronban szerveztünk osztrák-magyar mentős műhelyt, amely során az érintett felek megbeszélték a szükséges lépéseket. 

A CESCI 2016-ban az Igazságügyi Minisztérium támogatásával indította el az első jogi akadálymentesítési projektet, amelynek célja a magyar határok mentén meglévő jogi és adminisztratív akadályok feltárása volt. Mivel az azonosított akadályok között az egyik legfontosabb a mentőautók határon átnyúló, mentési célú mozgásának tilalma volt, 2018-ban a harmadik jogi akadálymentesítési projekt keretében a CESCI a szomszédos EU-tagállamok szakértőinek és mentőszolgálatainak bevonásával meghatározta azon kereteket, amelyek biztosíthatják a szolgáltatásnyújtás feltételeit és a határon átnyúló mentés lehetőségét. 

2019-ben a CESCI megszervezte a második találkozót, ahol a Notruf Nieder-Österreich képviselői az osztrák-cseh határvidék jó gyakorlatát mutatták be. A mélyebb ismeretszerzés és a rendszer népszerűsítése érdekében a CESCI tanulmányutat is szervezett Alsó-Ausztriába, ahol a magyar, szlovák és román résztvevőknek lehetőségük volt tapasztalatokat szerezni a határon átnyúló mentőrendszer napi működéséről. 2020-ban a COVID-19 járvány nemcsak megakadályozta az érintetteket abban, hogy találkozzanak egymással, hanem a nemzeti / tartományi mentőszolgálatok kapacitásait is napi szinten leterhelték, így az együttműködést segítő, tervezett műhelyeket el kellett halasztani. 

Az idei évben azonban sikerült az első osztrák-magyar mentős műhelyt megszervezni. A 2021. július 2-án, Sopronban tartott találkozónak kettős célja volt: egyrészt a Magyarország és Ausztria közötti mentési együttműködést lehetővé tevő szerződés megkötéséhez való szakmai hozzájárulást, az érintett partnerek álláspontjának megismerését és közelítését szolgálta, másrészt egy olyan közös Interreg-projekt előkészítését célozta, amely a következő támogatási időszakban lehetővé tenné egy ilyen együttműködés megvalósítását. 

A találkozó sikeresnek bizonyult, mind az osztrák, mind pedig a magyar fél üdvözölte a CESCI kezdeményezését, és elfogadták a következő lépésekre vonatkozó ütemtervet, amelynek lényegi része az államközi szerződés ügyének előmozdítása a nemzeti kormányok szintjén. Ugyanakkor arról is döntés született, hogy szükséges egy olyan találkozó megszervezése is, amelyen a tartományi és megyei szereplők operatív szinten egyeztethetnek a határon átnyúló mentés során használt eszközökről és protokollokról, valamint a jövőbeli közös projektek tartalmáról. Ennek az őszi találkozónak a megszervezését és koordinálását a CESCI szintén felvállalta.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium