A határon átnyúló mentőszolgálatok együttműködését elősegítendő mentős szemináriumokat és tanulmányutat szerveztünk

Egyesületünk már 2016-ban elindította az első jogi akadálymentesítési projektet, amelynek célja a továbbra is fennálló jogi és adminisztratív akadályok feltárása volt Magyarország határai körül. Az Igazságügyi Minisztérium pénzügyi támogatásával megvalósult projekten belül az egyesület szakértői 39 akadályt azonosítottak, amelyek megszüntetése fokozná a határon átnyúló mobilitást és javítaná a határ menti állampolgárok életkörülményeit. Ezen akadályok egyike a mentőautók határon átnyúló szolgáltatásának kialakulatlansága volt.

2018-ban a harmadik jogi akadálymentesítési projekt keretében a CESCI csapata 7 interjút készített a szomszédos EU-tagállamok szakértőivel, és workshopot szervezett Magyarország és a szomszédos EU országok és tartományok mentőszolgálatainak részvételével. A fő cél azon szabályok meghatározása volt, amelyek kialakítják a szolgáltatásnyújtás feltételeit és a határon átnyúló mentési lehetőségeket.

2019-ben CESCI megszervezte a második találkozót, ahol a Notruf Nieder-Österreich képviselői az osztrák-cseh határvidék jó gyakorlatát mutatták be. A teljesebb megismerés és a rendszer népszerűsítése érdekében a CESCI tanulmányutat szervezett Alsó-Ausztriába, ahol a magyar, szlovák és román résztvevőknek lehetőségük volt tapasztalatokat szerezni a határon átnyúló mentőrendszer napi működéséről.

2020-ban a CESCI azt tervezte, hogy folytatja a műhelysorozatot, de a COVID-19 járvány nemcsak megakadályozta az érintetteket abban, hogy találkozzanak egymással, hanem a nemzeti / tartományi mentőszolgálatok kapacitásait is napi szinten leterhelték.

2021-ben viszont tovább folytattuk a munkát két szlovák-magyar és két osztrák-magyar mentős szeminárium, valamint egy tanulmányút lebonyolításával, mivel a világjárvány körülményeinek javulásával és a következő Interreg CBC programok előkészítésével párhuzamosan a helyzet most kedvezőbb a tárgyalások folytatásához egy olyan megoldásról, amely az osztrák-cseh modellhez hasonlóan lehetővé teheti a mentési szolgáltatások határon átnyúló integrációját. A műhelyek fő témáját az érintettek szándékainak megismerése és egy közös projekt lehetséges tartalmának kialakítása adja.

Osztrák-magyar mentős szemináriumok

2021. július 2-án Sopronban, 2021. szeptember 29-én pedig Szombathelyen szerveztünk szemináriumot a határ menti mentés feltételeiről. A találkozókon a szervező CESCI munkatársai mellett részt vettek a burgenlandi mentőszolgálat és az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezetének munkatársai, a Notruf Niederoesterreich képviselője, a Széchenyi Programiroda munkatársai, valamint a Országos Kórházi Főigazgatóság képviselői.

A találkozók fő témái a Magyarország és Ausztria közötti mentési együttműködést lehetővé tevő szerződés megkötéséhez való tartalmi és adminisztratív hozzájárulás meghatározásának mikéntje volt, illetve egy egy olyan projekt előkészítésének elkezdése, amely a következő támogatási időszakban lehetővé tenné egy ilyen együttműködés megvalósítását. Továbbá egy mentési szimuláción keresztül a két ország mentőszolgálati munkatársai összehasonlították a mentési folyamatok protokolljait és az eszköztárat.

Szlovák-magyar mentős szemináriumok

2021. augusztus 18-án Pozsonyban, 2021. október 13-án pedig Győrben szervezte meg a CESCI a szlovák-magyar mentős szemináriumokat annak érdekében, hogy elősegítse a párbeszédet az érdekelt felek között. A szemináriumon részt vettek a magyar, illetve szlovák oldali mentőszolgálatok képviselői, az Országos Kórházi Főigazgatóság munkatársai, a Notruf Niederoesterreich képviselője, valamint a Szlovák Köztársaság Beruházási, Területfejlesztési és Informatizálási Minisztériumának munkatársai.

Az egyeztetések fókuszában az állt, hogy miként lehetne a Magyarország és Szlovákia közötti mentési együttműködést lehetővé tenni azokon a területeken, ahol az egészségügyi ellátottság ezt indokolttá teszi figyelembe véve a kórházak, mentőszolgálatok és határátkelők elhelyezkedését. A határ menti és határon átnyúló mentés jogi, adminisztratív, finanszírozási és szakmai szempontjait beszélték végig a jelenlévő szakértők.

Mentős tanulmányút

2021. október 27-én a CESCI tanulmányutat szervezett a szlovák és a magyar mentőszolgálatok munkatársai, valamint a kompetens szervezetek képviselői számára Alsó-Ausztriába, Sankt Pöltenbe, hogy részleteiben is megismerhessék az osztrák-cseh határon átnyúló mentési rendszert.

Az út során a résztvevők látogatást tettek a Notruf NÖ GmbH diszpécser központjában, ahol az irányítás mikéntjét ismerhették meg (kitérve a használt szoftverekre, valamint a nyelvi akadályok leküzdésének mikéntjére), illetve szakmai beszélgetésen vettek részt a Rote Kreuz Niederösterreich mentőállomáson.

Egyesületünk a hatékony tudásmegosztás érdekében a jövőben is szervez tapasztalatcseréket és szemináriumokat annak érdekében, hogy az érintett szervezetek kialakíthassák a határon átnyúló mentés szükséges feltételeit.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium