Ukrajna határainak európaizálásáért

Határon átnyúló együttműködéssel Ukrajna határainak európaizálásáért

Lezárult a 2020 novemberében kezdődött a „Határon átnyúló együttműködéssel Ukrajna határainak európaizálásáért” elnevezésű projekt a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával. A projektet a CESCI vezette az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Gazdasági és Jogi Kutatóintézetének, az Ungvári Állami Egyetem Jogi Karának, az Eperjesi Egyetem Politikatudományi Intézetének, a Lengyel Tudományos Akadémia Földrajzi Intézetének, valamint a Libereci Műszaki Egyetemnek a közreműködésével.

A projekt fő célja az volt, hogy a határon átnyúló együttműködések fellendítésén keresztül hozzájáruljon az ukrán határok európai normákhoz történő igazításához. Ezt hivatott támogatni

  • az az összehasonlító elemzés, amely megvizsgálta a visegrádi országok határon átnyúló együttműködését szabályozó jogi kereteket, és amely alapként szolgál az Ukrajna meglévő kapcsolódó jogszabályainak módosítására vonatkozó javaslatokhoz;
  • az a képzési anyag, amelynek célja az ukrajnai határ menti szereplők kapacitásainak fejlesztése;
  • (a kidolgozott képzési anyag segítségével megrendezett első képzés alkalom, melyre a világjárvány és a háború miatt nem kerülhetett sor.)

A projekt eredményeit a Kassai Platformmal közösen szervezett nemzetközi konferencián tervezték bemutatni a partnerek, amelyre a háború miatt szintén nem került sor. Ehelyett a Nemzetközi Visegrádi Alappal és a projekt partnerekkel egyetértésben a projektben elérhető forrásból közel 7 tonna tartós élelmiszert, valamint 80 doboz gyógyászati eszközt szállítottunk Kárpátaljára.

Publikált munkák
Megszervezett események
Projekt-végrehajtási időszak

A projektet a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák kormány társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi támogatásai révén. Az alap küldetése a fenntartható regionális együttműködés kezdeményezéseinek előmozdítása Közép-Európában. További információkért látogasson el a www.visegradfund.org oldalra.

A Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával a V4 országokból és Ukrajnából Tudományos Akadémiák, Egyetemek és CBC-vezetők fogtak össze, hogy elindítsanak egy projektet az ukrán határok európaivá tételére. Az online projektindító szeminárium – amelyre 60-nál több résztvevő jelentkezett be – hiánypótló platformot kínált az akadémikusok, a CBC-szakemberek és az egyetemi hallgatók számára, hogy találkozzanak és megosszák a legkorszerűbb ismereteket a határon átnyúló együttműködés ösztönzése terén.

A projektindító szeminárium célja az volt, hogy a kezdeményezést az ukrán határokon átnyúló együttműködés európaizálási folyamatába helyezze. Ebből a célból az előadók áttekintést adtak a következőkről:

  • Ukrajna társulási megállapodása és annak jelentősége a határon átnyúló együttműködés szempontjából;
  • a határon átnyúló együttműködés relevanciája az EU új keleti partnerségi politikája keretében;
  • a lengyel, szlovák, cseh és magyar Ukrajnával kapcsolatos határon átnyúló tapasztalatok;
  • az ukrajnai CBC jogi háttere, és
  • a projekt tartalma és célkitűzései.

A részletes napirend itt érhető el, ahonnan az előadások is letölthetők.

A projekt félidejéhez közeledve a partnerek online találkozót szerveztek a projekt eddigi megvalósítása során összegyűlt tapasztalatok megbeszélésére, illetve a a következő feladatok megszervezésére.

A hamarosan elkészülő képzési tananyag alapján az őszre tervezett képzés szervezése elkezdődött, valamint az Ukrajna számára megfogalmazott útmutatások kidolgozása is folyamatban lesz. Minden eredményről itt beszámolunk.

Az ukrajnai háború ellehetetlenítette a képzés megszervezését.

Az ukrajnai háború ellehetetlenítette a konferencia megszervezését.

Mivel előbb a COVID-19 világjárvány és a megfékezésére hozott lezárások, majd pedig az orosz-ukrán háború miatt a tervezett képzést és a nemzetközi konferenciát nem lehetett megszervezni, a Nemzetközi Visegrádi Alappal és a projekt partnerekkel egyetértésben a projektben elérhető forrásból közel 7 tonna tartós élelmiszerrel, illetve 80 doboz gyógyászati eszközzel tudtunk segíteni április elején a Kárpátalján élőknek.

Comparative analysis on the competencies of regional and local authorities in the field of CBC of the 5 countries

Comparative analysis on the competencies of regional and local authorities in the field of CBC of the 5 countries

Partnereinkkel összehasonlító elemzést írtunk a regionális és helyi hatóságok kompetenciáiról a visegrádi országokban és Ukrajnában a „Határon átnyúló együttműködéssel az ukrán határok európaizálása érdekében” elnevezésű projekt keretében. Az elemzés célja a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) és Ukrajna helyi és regionális önkormányzatainak határon átnyúló tevékenységeinek jogi hátterének elemzése volt a V4-es megoldások és modellek azonosítása céljából, kifejezetten Ukrajnához igazítva.
Ukrán nyelvű összefoglaló a Visegrádi országokban és Ukrajnában található regionális és helyi hatóságok kompetenciáiról szóló összehasonlító elemzésről

Ukrán nyelvű összefoglaló a Visegrádi országokban és Ukrajnában található regionális és helyi hatóságok kompetenciáiról szóló összehasonlító elemzésről

A „Határon átnyúló együttműködéssel az ukrán határok európaizálása érdekében” elnevezésű projekt keretében partnereinkkel összehasonlító elemzést írtunk a regionális és helyi hatóságok kompetenciáiról a visegrádi országokban és Ukrajnában.Az elemzés fő megállapításainak összefoglalását most ukrán nyelven is közzétesszük.
Képzési anyag az ukrajnai határ menti szereplők kapacitásainak fejlesztésére

Képzési anyag az ukrajnai határ menti szereplők kapacitásainak fejlesztésére

A 2020 novemberében a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával elindult - a „Határon átnyúló együttműködéssel az ukrán határok európaizálása érdekében” elnevezésű - projektünk újabb mérföldkövéhez érkeztünk: elkészült a határon átnyúló együttműködések kiépítését elősegítő képzési anyagunk.
Javaslatok, ajánlások és megjegyzések Ukrajna „A határon átnyúló együttműködésről” szóló új törvénytervezetére vonatkozóan

Javaslatok, ajánlások és megjegyzések Ukrajna „A határon átnyúló együttműködésről” szóló új törvénytervezetére vonatkozóan

A dokumentum szisztematikusan elemzi a törvénytervezetet, és összesen 14 cikkhez kapcsolódóan tesz javaslatokat. Az összeállítás angolul és ukránul is olvasható.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium