Újra napirenden a határon átnyúló akadályokat célzó uniós mechanizmus

| 2024. március 05.

2015-ben a Luxemburgi elnökség kezdeményezte egy olyan uniós mechanizmus létrehozását, amely segíthet a határtérségek intézményi szereplőinek és állampolgárainak a határmenti mobilitás során tapasztalt jogi és adminisztratív akadályok megszüntetésében. Az akkor Európai Határon Átnyúló Egyezménynek (ECBC) keresztelt, majd mechanizmusra átnevezett (ECBM) eszköz bekerült a 2021-2027 közötti kohéziós politikai csomagba, de a kezdeményezés több EU-s tagállam ellenállásán végül elbukott. Az Európai Parlament azonban 2023-ban újra elővette a témát, amelynek tárgyalása jórészt a 2024-es magyar EU-elnökség idejére esik majd.

Az eredeti javaslat lényegében azt tette volna lehetővé, hogy kivételes esetekben egy szomszédos ország jogszabályait is alkalmazni lehessen egy határtérségben. A legtöbbször említett példa a Strasbourg és Kehl közötti villamosvonal kialakítása volt, mivel ott a francia és német vonatkozó előírások és szabályok miatt közel 10 évig tartott a projekt előkészítése. Ebben az esetben egyszerűbbnek látszott volna, ha a francia műszaki és működtetési előírásokat alkalmazzák a strasbourgi D villamosvonalhoz csatlakozó három németországi megállóra is. A mechanizmus hiányában mindkét ország szabályainak megfelelő megoldást kellett kialakítani, ami rendkívül lassúvá tette a beruházást.

Az uniós tagállamok jelentős része azonban a szomszédos ország jogszabályainak területen kívüli alkalmazását szuverenitása és a szubszidiaritás elvének megsértéseként értelmezte, ezért a javaslat elvetésre került. Ugyanakkor a határtérségekben élő közel 150 millió uniós állampolgár életkörülményeinek javítása érdekében valamilyen rendszeres, kiszámítható megoldásra az ilyen helyzetekben mégis csak szükség volna. Ezért készíttetett az Európai Parlament jelentést a francia-olasz Sandro Gozi képviselővel, amelyet 2023. szeptember 14.én el is fogadott, egyben arra kérve az Európai Bizottságot, hogy három hónapon belül reagáljon a parlamenti döntésre. A folyamatot tovább erősítette, hogy az EP-vel párhuzamosan a Régiók Bizottsága is felkérte Nizza alpolgármesterér, Magali Altouniant egy hasonló tárgyú jelentés összeállítására, amely októberben szintén támogatást kapott a testülettől.

Az Európai Bizottság 2023. december 12-én hozta nyilvánosságra egy a korábbinál egyszerűbb, alapvetően önkéntes jellegű, de a jogi akadálymentesítésnek állandó kereteket biztosító megoldásra vonatkozó javaslatát. A határon átnyúló megoldások támogatásáról szóló új javaslat már nem a jogszabályok alkalmazására, hanem azok harmonizációjára fókuszál. Ennek érdekében minden tagállamnak fel kellene állítania egy vagy több határon átnyúló koordinációs pontot, amelyhez projektek megvalósítása vagy szolgáltatások határon átnyúló biztosítása kapcsán akadályokkal szembesülő intézmények és állampolgárok fordulhatnának kezdeményezéssel. A koordinációs pontok feladata a kezdeményezés vizsgálata volna, a hazai hatóságokkal és a szomszédos országbeli koordinációs ponttal történő együttműködésben. Ugyanakkor a vonatkozó jogszabály megváltoztatására semmi sem kötelezné a tagállamot.

Az új javaslat vitája az uniós intézményekben megkezdődött, és a második félévre eső magyar elnökség alatt fontos szakaszába fog lépni. A CESCI 2015 óta aktívan vett részt a javaslat vitájában és a kezdetektől fogva támogatta a határmenti polgárok életét befolyásoló eszközt.

További információ ide kattintva olvasható.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium