Készül a 2021-2027-es Magyarország-Horvátország Együttműködési Program

| 2020. december 18.

Félidejéhez érkezett a következő, 2021-27-es Európai Uniós fejlesztési ciklus közös magyar-horvát (Interreg) pályázati kereteinek előkészítése. Az összesen 290 ezer eurós összköltségvetésű előkészítő és stratégiaalkotó munkát a Pannon Európai Területi Társulás végzi. 

A Pannon ETT 2010-ben alakult, és 63 magyar, horvát, szlovén önkormányzatot, egyetemet és nemzeti parkot tömörít. A társulás célja a határmenti fejlesztések előmozdítása a térségben, így a horvát-magyar Interreg program tervezésébe való bekapcsolódás nagy lehetőség a társulás számára is, mely céljai elérésében segítheti.

2019 szeptemberében indult a társulás nagyszabású, két évre tervezett ”CBJointStrategy – Supporting the development of the HU-HR border region by a common strategy jointly formulated by the various actors of the cross-border area” című projektje, melynek célja, hogy meghatározza a következő európai uniós költségvetési ciklus közös magyar-horvát fejlesztési programjainak legfontosabb prioritásait. Ebbe a rendkívül összetett, sokszereplős folyamatba mindkét ország központi kormányszervei, helyhatóságai, terület- és vállalkozásfejlesztési szakemberei is bekapcsolódnak.

A munka első része 2020 év elején a jelenlegi helyzet elemzése és az eddigi két magyar-horvát Interreg programidőszak tapasztalatainak vizsgálata volt, melyhez az adatgyűjtés személyesen és elektronikusan is folyt. Az online kérdőívre 346 értékelhető válasz érkezett mindkét ország valamennyi érintett, határ menti megyéjéből. Ezt követően a magyar oldalon három, míg Horvátországban négy workshop megrendezésére került sor, amely így a 11 érintett megyét teljes egészében lefedte. Az összesen 248 fő részvételével lezajlott 7 workshop résztvevői a helyi gazdaság és politika kulcsszereplői sorából kerültek ki. Ezzel párhuzamosan elkészült az előző ciklus Interreg-projektjeinek eredményeit összegző hatásvizsgálat is. Az elemzés során 10 mélyinterjúra is sor került, melyeket mindkét ország meghatározó megyei, régiós és kormányzati szereplőivel folytattak le az anyagokat készítő szakértők.

Az eddigiek alapján kirajzolódni látszik, hogy a lehetséges tématerületek közül a turizmus töretlenül prioritást élvez a potenciális pályázók körében, valamint népszerű téma – egyébként az Európai Uniós törekvésekkel megegyezően – az ún. „green” témakör, vagyis a természetvédelem és az energetika kérdésköre, de az előző programidőszakhoz hasonlóan a gazdaságfejlesztés is kiemelt prioritást élvez a megkérdezettek körében.

A munkafolyamat végső célja egy közös fejlesztési stratégia megalkotása, amely összhangban van mindkét ország nemzeti fejlesztési célkitűzéseivel. Ehhez további kérdőíves felmérésekre, a pandémia okán csak online megrendezhető workshopokra és kulcsszereplőkkel készített további mélyinterjúkra lesz szükség. A 2021 augusztusi projektzárásig elkészül egy olyan dokumentum is, amely legalább 5, minkét ország számára előnyös, komplex stratégiai projektötlet részletes bemutatását tartalmazza.

Ezen anyagok alapján nyílnak majd meg a pályázati lehetőségek a harmadik magyar-horvát Interreg-ciklusra, melynek pontos időpontja és keretösszege még nem rajzolódott ki, de nagyságrendileg valahol 45 és 60 millió euró között várható.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium