A határon átnyúló kormányzás új eszközét tervezi az OECD

+ | 2024. június 21.

A határon átnyúló kormányzás új eszközét tervezi az OECD

+ | 2024. június 21.

Az Európai Bizottság másfél éve megbízta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet (OECD), hogy dolgozzon ki egy eszközt a határon átnyúló kormányzáshoz. Az eszköz tervezete elkészült, és a június 18–19-én Brüsszelben tartott konferencián és munkaértekezleten ismertették és véleményezték.

A határon átnyúló kormányzás minőségének, megalapozottságának és fenntarthatóságának (ellenállóképességének) javítása érdekében a Bizottság felkérte az OECD-t, hogy dolgozzon ki egy átfogó eszközt, amely az irányítási, stratégiai tervezési, finanszírozási és politikai képviseleti szempontokat is magában foglalja. A javaslattervezet elkészülte után az OECD szakértői összehívták a projektben érintett öt PILOT régió szakembereit és további szakértőket a dokumentum megvitatására.

A köszöntők után a fent említett négy szempont került bemutatásra a PILOT térségek és más szervezetek gyakorlati példáin keresztül. Az első panel a határon átnyúló területrendezésről szólt, ahol Oliver Ginès a spanyol-portugál határon a határon átnyúló tervezés nehézségeiről, Nathan Ball a francia-luxemburgi határterület tervezési kereteiről és Ocskay Gyula adott áttekintést, bemutatva a CESCI kohézió alapú tervezési módszertanának alapelveit és konkrét példákat azok alkalmazására.

A második panel a határon átnyúló közszolgáltatásokat célozta meg, ahol Xavier Conill, a határon átnyúló Cerdanya Kórház főigazgatója az intézmény létrehozásával és működtetésével kapcsolatos eredményeket, nehézségeket sorolta, Sabine Zillmer pedig az ESPON CPS projekt tanulságait foglalta össze.

A harmadik panel résztvevői (Loïc Delhuvenne a Lille-Kortrijk-Tournai EGTC-től, Ingrida Leckevičiené a Niemen-Niemunas EGTC képviseletében és Romina Kocina az EGTC GO képviseletében) a határon átnyúló kormányzás finanszírozási vonatkozásaival foglalkoztak. E tekintetben szembetűnő volt a különbség a régebbi és az új EGTC-k között. Az EGTC GO jó példa a pénzügyi források diverzifikálására is.

A konferencia második napján az első panel a határon átnyúló struktúrák politikai és társadalmi támogatásának biztosítására és fenntartására koncentrált. Marie Azambre (Pôle Métropolitain du Nord Lorrain) kiemelte a többszintű politikai támogatás jelentőségét, amely révén javíthatják a határon átnyúló tömegközlekedési, gyermekgondozási szolgáltatások minőségét, és létrehozhatnak egy határon átnyúló fejlesztési alapot. Cathrine Christiaens és Léa Duhem, a Lille-Kortrijk-Tournai EGTC projektkoordinátorai a lakosságot és a régió döntéshozóit célzó innovatív kommunikációs módszereket mutattak be. Jean Peyrony, a MOT főigazgatója a COVID-világjárvány példáján keresztül indokolta a többszintű kormányzás hozzáadott értékét.

Az utolsó szekcióban négy kis csoportban véleményezték a javaslatot, ahol a résztvevőket felkérték, hogy osszák meg kritikai és támogató észrevételeiket, amelyek alapján az eszköztervezet továbbfejleszthető és az év végéig elkészíthető.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium