Nemzetközi tudományos műhelyet szerveztek a budapesti Andrássy Egyetemen „Határon átnyúló együttműködés – válság idején” címmel

| 2022. december 12.

A kétnapos műhely a budapesti Andrássy Egyetemen került megrendezésre 2022. október 21 és 22-én, és a koronavírus-járvány EU-n belüli határon átnyúló együttműködésre gyakorolt hatását vitatták meg. Az eseményen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a CESCI közös határtani kutatócsoportja (HEK) is képviseltette magát.

A 2001-ben alapított budapesti Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem (Andrássy Egyetem) többek között nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok képzéseket is indít, amelyek jó lehetőséget biztosítanak a határtanulmányok területén folytatott kutatásokhoz. Ennek jegyében az egyetem 2021-ben tudományos konferenciát szervezett a határon átnyúló együttműködés témájában, egy esztergomi és párkányi tanulmányúttal egybekötve. A 2022-es műhelybeszélgetés témája a COVID-19 világjárvány volt, amely gyökeresen megváltoztatta a határon átnyúló együttműködés feltételeit.

A tudományos rendezvényt Martina Eckardt és Stefan Okruch (Andrássy Egyetem) illetve Annika Jaansoo (Twente Egyetem) szervezte és bonyolította le. A műhelytalálkozó fő kérdése az volt, hogy a határon átnyúló együttműködés intézményesítése pozitív hatással volt-e a határon átnyúló válságkezelésre. A felszólalók nagyrésze egy óvatos igennel válaszolt erre a kérdésre.

Az elméleti hátteret Annika Jaansoo és Sebastien Gschrey (Twente Egyetem) mutatta be, Florian Bucher és Martina Eckardt (Andrássy Egyetem) pedig az ETT-k sikertényezőit értékelő térbeli ökonometriai modelljüket ismertették. Továbbá, a Spatial Foresight tanácsadó cégtől Sabine Zillmer beszélt a világjárvány határon átnyúló közszolgáltatásokra gyakorolt hatásairól.

Ezután további előadók mutattak be esettanulmányokat a koronavírus határon átnyúló kezeléséről. A Tirol-Dél-Tirol-Trentino ETT példáját Alice Engl (bolzanói EURAC Kutatóintézet) elemezte, a felső-rajnai együttműködési térség esetét a Michael Frey és Rahal Alia Müller (Kehli Műegyetem), a PAMINA ETT bevált gyakorlatait pedig Fiona Faas és Nadine Hügler (szintén a Kehli Műegyetemről) ismertették.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a CESCI által létrehozott Határmenti Együttműködések Kutatóműhelyet (HEK) Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára képviselte, aki a világjárvány hatásainak kezelésében – az intézményesített struktúrák helyett – a személyközi kapcsolatok szerepét emelte ki. Az előadásokat a szervezők 2023-ban külön kötetben tervezik kiadni.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium