MOOC on ETC

Online kurzus a területi együttműködésekről

A CESCI a partnereivel – a Strasbourgi Egyetemmel, az Artois Egyetemmel, a Thesszaloniki Egyetemmel, a MOT-tal, az Euro-Instituttal és a TEIN-nel közösen az Európai Bizottság megbízásából kidolgozta az első európai területi együttműködésnek szentelt online kurzust.

Az oktatási anyag olyan témákat dolgoz fel, mint a területi együttműködés alapjai, fejlődéstörténete és elméleti keretei és a kapcsolódó európai szakpolitikák, döntéshozatali eljárások. Továbbá a tananyag tematikus megközelítést is alkalmaz feltárva a releváns egészségügyi együttműködéseket, valamint a területrendezés, a mobilitás, a természetvédelem és a kultúra területéről vett példákat, kitérve arra is, hogy helyileg konkrétan hogyan valósul meg a területi együttműködés, milyen akadályokkal szembesültek az érintett szereplők, és milyen eszközöket alkalmaztak ezek leküzdésére. 

  • Területi együttműködés alapjai

    Az első fejezet végigvezeti a résztvevőket a területi együttműködés alapjain, kitérve annak eredetére, fejlődésére és elméleti kereteire a második világháborút követő kialakulása óta.

  • Kapcsolódó európai szakpolitikák

    A második fejezet a területi együttműködéssel kapcsolatos európai szakpolitikákat mutatja be (úgymint Interreg, szomszédságpolitika, makroregionális stratégiák), valamint elemzi a döntéshozatali eljárásokat, a végrehajtásukat, a földrajzi dimenzióikat és hatásukat.

  • Tematikus megközelítések

    A harmadik fejezetben a tananyag tematikus megközelítést alkalmaz. A résztvevők megismerhetik az 5 azonosított téma helyi szintű kezelési módjait, hogy azok milyen együttműködési igényekre reagáltak, és hogyan avatkoztak be és működtek együtt a különböző érdekelt felek bevonásával.

  • Együttműködési eszközök

    Végül pedig a negyedik fejezet azt mutatja be, hogy helyileg konkrétan hogyan valósul meg a területi együttműködés, milyen akadályokkal szembesültek az érintett szereplők, és milyen eszközöket alkalmaztak ezek leküzdésére.

A Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-Európai Segítő Szolgálata felelt a harmadik fejezet előkészítéséért, amely öt tematikus kérdéskör bemutatására irányult, úgymint az egészségügyi együttműködés, a területrendezés, a mobilitás, a természet és a kultúra. Az alfejezetek többsége egy rövid filmmel vagy zenei klippel indul, amely rávilágít az adott témára jellemző főbb kihívásokra vagy néhány bevált gyakorlatra. Az oktató videók megtekintése után a résztvevőknek lehetőségük van még jobban elmélyülni a témákban a megadott tananyagok áttekintésével, majd kvízek kitöltésével tesztelhetik újonnan megszerzett tudásukat.

A 6 hetes, angol nyelvű kurzus elvégzése ingyenes és a sikeres teljesítők a végén emléklapot kapnak.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium