Még szorosabb szövetség épül, aláírták a Strasbourgi Nyilatkozatot

| 2021. október 12.

2021. október 7-én az Európa Tanács épületében, Andreas Kiefer, az ET parlamenti közgyűlése főtitkárának jelenlétében látta el kézjegyével a Strasbourgi Nyilatkozatot Fejes Zsuzsanna, a CESCI alelnöke, Karl-Heinz Lambertz, az AEBR elnöke és Christian Dupessey, a MOT elnöke. A nyilatkozat révén a partnerek elkötelezték magukat, hogy koordinált módon dolgoznak együtt annak érdekében, hogy a határon átnyúló együttműködés ügye újra az uniós projekt középpontjába kerüljön.

A 2020-ban kirobbant koronavírusjárvány korábban nem tapasztalt mértékben tette próbára az Európai Unió tagállamai között az elmúlt fél évszázadban létrejött szolidaritást, a szabad mozgás elvét, és szinte teljesen ellehetetlenítette a határon átnyúló együttműködéseket. A nemzeti kormányoknak a vírussal szemben bevezetett intézkedései radikálisan csökkentették a határon átnyúló mobilitást, jelentősen megnehezítve a munkavállalók (beleértve az egészségügyi dolgozók) mozgását.

A korábban nem tapasztalt kihívások kezelése érdekében a Régiók Bizottsága az Európai Határrégiók Szövetségével (AEBR), a francia Határ Menti Együttműködési Misszióval (MOT) és a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálatával (CESCI) közösen 2020 nyarán hozta létre az Európai Határ Menti Polgárok Szövetségét. A szövetség tagjai nemcsak híreket, információkat gyűjtöttek az európai határtérségekből az ott tapasztalható folyamatokról, hanem egy online konzultációt is elindítottak, amelyre több mint 600 határ mentén élő magánszemély és érintett szervezet válaszolt. A konzultáció eredményeit egy határozatban foglalták össze, amelyet a Régiók Bizottsága 2021. július 1-jén fogadott el, és amely konkrét beavatkozásokra tesz javaslatot a határon átnyúló együttműködés jövőjére vonatkozóan.

A szövetség létrehozásában aktív szerepet játszó három egyesület a határozatban megfogalmazott célok elérése érdekében döntött arról, hogy együttműködésüket még szorosabbra fonják, és koordináltan lépnek fel a határmentiség 50 éves európai vívmányainak védelme érdekében. Ennek szellemében került sor 2021. október 7-én a Strasbourgi Nyilatkozat aláírására az Európa Tanács (ET) épületében.

A nyilatkozat aláíróit Andreas Kiefer, az ET parlamenti közgyűlésének elnöke köszöntötte. Az ET parlamenti közgyűlésének főtitkára jól ismeri a határtérségek problémáit, hiszen ő maga is a salzburgi régióból származik. Mint elmondta, a jelenlévő szervezetek a helyi szinten ugyanazokért a célokért dolgoznak, mint amikhez a kereteket az ET-n belül kialakítják. Készségét fejezte ki, hogy az aláíráson túlmenően is segítik a közös munkát.

Dr. Fejes Zsuzsanna a CESCI alelnökeként üdvözölte a jelenlévőket. Köszöntőjében kiemelte, hogy a járvány rávilágított, hogy milyen mélyen függenek egymástól az európai országok, amelyek az elmúlt 70 évben sikeresen csökkentették a határok elválasztó hatásait. A mostani válság arra hív minket, hogy az alapító atyák szellemiségének megfelelően tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a következő generációkra is olyan örökséget hagyjunk, amilyet mi magunk kaptunk.

Christian Dupessey, a MOT és az annemasse-i agglomeráció elnöke kiemelte, hogy a nyilatkozatot aláírók célja az, hogy a határon átnyúló együttműködést megerősítsék, és visszahelyezzék az európai projekt középpontjába. Ennek érdekében kiemelten fontos az együttműködést nehezítő akadályok felszámolása, és ezekhez a megfelelő eszközök megalkotása. A kezdeményezés szempontjából Strasbourgnak szimbolikus szerepe van, mind a francia-német megbékélés, mind az európai integráció szempontjából, különös tekintettel az Európa Tanács tevékenységére.

Karl-Heinz Lambertz, az AEBR elnöke, a belgiumi német közösség parlamentje, valamint a Régiók Bizottsága korábbi elnöke 2000 óta dolgozik az Európa Tanács keretein belül. Első jelentését éppen a határon átnyúló együttműködés témájában készítette. Megítélése szerint a téma egész Európa jövőjének kulcskérdése, beleértve az EU-n kívüli országokat is. A nyilatkozat aláírói kemény munkát vállalnak, amikor a 2015-ös terrorista támadások és a 2020-as COVID-járvány nyomán kialakult légkörben tesznek erőfeszítéseket annak érdekében, hogy a témát az őt megillető helyre emeljék vissza.

A nyilatkozat értelmében, mely címe alapján az európai projekt középpontjában szeretné megőrizni a határon átnyúló együttműködés ügyét, az aláíró felek a jövőben a helyi/regionális, nemzeti és uniós szinteken, rövid- és hosszú távú projektek keretében fognak együttműködni. A közös munka témáit a jogi akadálymentesítés, a válságmenedzsment, a határ menti folyamatok vizsgálata, a területi tervezés és a funkcionális térségek fejlesztése, a határon átnyúló beruházások finanszírozása, a közszolgáltatások megosztása és a határon átnyúló kormányzás adják. A partnerek adatgyűjtéssel, adatbázisok fejlesztésével, szakpolitikai dokumentumok összeállításával, hálózat- és kapacitásfejlesztési tevékenységekkel, tudásmegosztással és az európai intézményekkel történő együttműködéssel kívánják a céljaikat elérni.

A nyilatkozat értelmében a kezdeményezés nem kívánja helyettesíteni a már létező szövetségeket. Épp ellenkezőleg, a felek a lehető legszélesebb együttműködésre törekszenek mindenkivel, aki érdekelt a közös cél elérésében. A CESCI szempontjából különös jelentőséget adott az eseménynek a tény, hogy az aláírásra az ET magyar elnökségének idején került sor.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium