Határon átnyúló mentőszolgálati együttműködés Ausztria és Csehország között

| 2020. október 28.

2016-ban lépett hatályba és még mindig úttörő Európában az az államközi szerződés, amely lehetővé teszi az osztrák és cseh mentőszolgálatok határon átnyúló együttműködését. Siegfried Weinert a NOTRUF NIEDERÖSTERREICH részéről válaszol a példaértékű kooperációval kapcsolatos kérdésekre, és bemutatja, hogyan profitálhat belőle az EDM.

Siegfried Weinert a Notruf NÖ back-office, „különleges projektekkel” foglalkozó munkatársa. Jelentős szerepet játszott az Alsó-Ausztria és a cseh kerületek között létrejött bilaterális együttműködési megállapodások kidolgozásában. A szomszédos országokban tartott előadásai további bilaterális megállapodásokról indítottak vitákat. 2017-ben a neves amerikai Journal of EMS az osztrák-cseh határon átnyúló mentőszolgálati együttműködés keretében végzett munkájáért EMS10 díjjal tüntette ki. Ezen területen tett erőfeszítéseit a dél-morvaországi mentőszolgálat is kitüntetéssel ismerte el.

Interjú Siegfried Weinerttel, a NOTRUF NÖ munkatársával

Miért van szükség államközi szerződésre a határon átnyúló mentőszolgálati együttműködéshez?

Végső soron a határon átnyúló tevékenységet folytatók jogbiztonságáról van szó. Az államközi szerződés lehetővé teszi az egészségügy nemzeti jogszabályainak (orvosokról szóló törvény, mentősökről szóló törvény, kábítószer-törvény, …) részleges hatályon kívül helyezését, és így kiküszöböli a vonatkozó jogszabályok bonyolult jogi adaptálásának szükségességét. Ennek eredményeként az orvosok és mentősök saját országuk szabályai szerint végezhetik tevékenységüket a szomszédos országban is (minden hatáskör, kompetencia, vezetői engedély stb. fenntartás nélkül kölcsönösen elismerésre kerül).

Az államszerződések megkötése az államok kormányainak kizárólagos hatáskörébe tartozik. Az államszerződés a keretmegállapodás alapján felhatalmazza az egyes tartományok, illetve kerületek kormányait arra, hogy a tevékenységek részletes kidolgozásához bilaterális megállapodásokat kössenek együttműködési megállapodások formájában.

A regionális együttműködési megállapodások (a keretmegállapodáson alapulva, illetve arra hivatkozva) határozzák meg az egyes részterületeket, és kitérnek a tartományok, illetve kerületek meglévő struktúráira.

Hogyan profitál Alsó-Ausztria és Dél-Morvaország/Dél-Csehország/Vysocina határtérségének lakossága a mentőszolgálatok határon átnyúló együttműködéséből?

A határ mindkét oldalán jelenleg rendelkezésre álló erőforrások digitális hálózatba szervezése és (valós idejű) GPS-adatok továbbítása révén a mentésirányító központ javaslatot tesz a bevetésre küldendő mentőegységre vonatkozóan – függetlenül attól, hogy alsó-ausztriai vagy cseh mentőegységről van-e szó. Ezáltal biztosítható, hogy az érintettekhez a leggyorsabban a helyszínre érkező mentőegységet küldjék, nemzeti hovatartozástól függetlenül.

Kire/Mire van szükség ilyen határon átnyúló mentőszolgálati együttműködés létrehozásához?

Hivatalosan dokumentumokra és aláírásokra van szükség – valójában azonban kellenek olyan emberek is, akik a lehető legjobb preklinikai sürgősségi ellátás biztosítását tűzték ki közös célul a határ menti területeken. Mindehhez szükséges az érintett államok részéről az akarat és szilárd alapként az egymás egészségügyi rendszerébe vetett kölcsönös bizalom. A tárgyaló delegációk egy „élő” művet hoznak létre, amely megvalósításában rugalmas. Az érintett regionális kormányok (tartomány, kerület) politikusainak és szakértőinek megoldásorientáltan kell dolgozniuk, és nem szabad hagyniuk, hogy „kemény” érvek (pl. nyelvi akadályok) eltántorítsák őket. A mentés szempontjából releváns adatok átadásához szükség van továbbá egy web alapú platformra is, amely a keretmegállapodás „Támogatás követelményei” és „Támogatás biztosítása” elveinek megfelel. Ezenkívül egyszerű és világos struktúrákra van szükség a mentési műveletek és a kommunikáció során. Nem szabad továbbá alábecsülni az operatív és közösségi hálózatok gondozásának fontosságát sem.

Mit tanulhat az EDM ebből a példaértékű együttműködésből?

Azt, hogy határon átnyúló együttműködések lehetségesek a sürgősségi mentőszolgálatok területén (és az egészségügyben is – példa: Gmünd/České Velenice) és nem igényelnek átfogó jogi szabályozást, hanem megvalósulhatnak egy keretmegállapodásba foglalva közel 11 oldalon.

Hogyan befolyásolta a mentőszolgálatok együttműködését a jelenlegi COVID-19 világjárvány?

Egyáltalán nem befolyásolta! A Covid-19 páciensek ellátása/szállítása nem tartozik a megállapodást képező sürgősségi kategóriákba. A Notruf NÖ és a bécsi cseh nagykövetség szoros együttműködése révén napi 24 órában, a hét minden napján biztosítva volt a kapcsolat.

Az utazás korlátozása érdekében a határátkelőkön elrendelt lezárások fizikai mértékét (betontömbökkel, tolóráccsal, rendőrautóval stb. történő lezárások) így gyorsan és könnyen lehetett ellenőrizni. A mentőautóval megközelíthető határátkelők a határzár ideje alatt is nyitva maradtak a határon átnyúló mentőszolgálat számára. Az államközi szerződésnek megfelelően az alsó-ausztriai mentőszolgálat a cseh belügyminisztérium információs oldalain a Cseh Köztársaság „Integrated Rescue System” egységeivel egyenértékűként kerül feltüntetésre.

További információk

További információ a NOTRUF NÖ-ről, amely többek között a „1450”-es szám alatt hívható telefonos egészségügyi tanácsadást is biztosítja Alsó-Ausztria, Burgenland és Karintia tartományokban, itt található: https://notrufnoe.com/.

Az Osztrák Köztársaság és a Cseh Köztársaság közti határon átnyúló mentőszolgálati együttműködésről szóló teljes keretmegállapodás itt található: https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20009709.

GYIK és dokumentumok letöltése:

https://notrufnoe.com/grenzueberschreitende-einsaetze-in-tschechien/

Linkek az interjúalany publikációihoz, előadásaihoz, weboldalaihoz stb.

Az interjút Siegfried Weinert (a NOTRUF NÖ GmnH-tól) bocsájtotta rendelkezésünkre, eredeti megjelenése: https://www.europaregion.org/themen/grenzuberschreitende-zusammenarbeit-im-rettungsdienst-zwischen-osterreich-und-tschechien-1112.html

Fotók: © Notruf Niederösterreich

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium