ETT-Műhely 2014/4 (Ráckeve)

Ráckeve, 2014. november 18-19.

2014. november 18-19-én, Ráckevén került megrendezésre a soron következő ETT-műhely. A két napos rendezvényen a működő, magyar illetékességű ETT-k és a CESCI mellett részt vettek a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviselői is.

A műhely kezdetén Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára köszöntötte a résztvevőket, majd Kiss Antal miniszteri biztos (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium) tartott egy előadást a közvetlen brüsszeli forrásokban rejlő lehetőségekről. Elmondta, hogy a magyarországi pályázók száma és a nyertes projektek aránya alacsony, kivételt kizárólag az Európa a polgárokért program képez. A miniszteri biztos előadását követően Ocskay Gyula számolt be az EGTC-k számára elérhető és releváns pályázati kiírásokról. Előadásában hangsúlyozta a nemzetközi partnerség szükségességét, valamint felhívta a résztvevők figyelmét az aktuális programok eltérő komplexitására, a változó támogatási intenzitásokra és finanszírozási formákra. Konklúzióként elhangzott, hogy átfogó, rendszerszemléletű megközelítésre van szükség annak érdekében, hogy az ETT-k sikeresen vehessenek részt a különböző pályázatokon: a 2014 és 2020 közötti időszakra el kell készíteni a fejlesztések ütemezését, a konkrét projektekhez beazonosítani a potenciális forrásokat, és kialakítani a források elnyeréséhez szükséges partnerségeket.

A nemzetközi partnerségek kialakítása szempontjából meghatározó jelentőségű az ETT-k honlapja. Ennek következtében a műhely első napján sor került az egyes ETT-k honlapjának egy külföldi érdeklődő szemével való értékelésére. Ez alapján elmondható, hogy minimális információ érhető el a szervezetekről, így e téren fejlődés szükséges a közeljövőben.

Az első nap második felében nyílt lehetőség a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársaival való konzultációra, melynek keretében érintették többek között a 2013-as és 2014-es működési források elszámolását, valamint a 2015-ös, új pályázati rendszert is. A megbeszélés keretében az ETT-k képviselői több a szükséges önrész arányára és a pályázati rendszer egyszerűsítésére vonatkozó javaslatot tettek.

A műhely második napján a résztvevők megvitatták az EGTC Days címet viselő, 2015 szeptemberében, az Európai Együttműködési Nap (Európean Kooperation Day) keretében tartandó nemzetközi rendezvény részleteit. A végleges tartalmi kérdések eldöntése érdekében a CESCI vállalta, hogy az eddigi észrevételek alapján összeállít egy javaslatot, melyet az ETT-k képviselői véleményeznek és a beérkezett vélemények alapján véglegesítenek.

A műhely, mely a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium finanszírozásával valósult meg, egy közös ebéddel zárult.

A legutóbbi
ETT-műhelyek

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium