ETT-Műhely 2013/3 (Nagymegyer)

Nagymegyer, 2013. augusztus 27-28.

A finanszírozás volt az augusztusi ETT-műhely fő témája. A CESCI a szlovákiai Nagymegyeren (Veľký Meďer) rendezte meg a soron következő műhelyét a magyar részvételű ETT-k számára. Az augusztus 27–28-i műhelyen összesen nyolc ETT képviseltette magát.

A műhely kezdetén a megjelent ETT-k mutatkoztak be a vendégeknek, majd Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára számolt be az egyesületnek a határon átnyúló integrált területi beruházások (ITB-k) szakmai és politikai elfogadtatásáért tett lépéseiről.

A második napirend keretében a Pannon ETT-t Mikes Éva igazgatóhelyettes mutatta be részletesen. A 2010-ben alapított és 2012 márciusában nyilvántartásba vett csoportosulás fejlesztési stratégiája a közelmúltban készült el. Ennek elkészítésében már nemcsak a jelenlegi magyar és szlovén, hanem a közeljövőben csatlakozó horvát tagok igényeivel is számoltak. Az együttműködésben jelenleg ugyanis három szlovén község, 51 magyar helyi és három megyei önkormányzat mellett a Pécsi Tudományegyetem és a Duna-Dráva Nemzeti Park vesz részt, de a jelenleg megfigyelő státuszú horvátországi települések és zsupánságok már jelezték szándékukat a teljes jogú tagság elnyerésére. Ezt a július 18-án elfogadott horvát EGTC-jogszabály teszi lehetővé.

Az első nap utolsó előadását Nyikos Györgyi, a brüsszeli Magyar Állandó Képviselet szakértője tartotta. Mint elmondta, a kinti csapatból hozzá tartozik a Duna Stratégia, az Európai Területi Együttműködés (ETE) és az EGTC ügye. A szakértő részletekbe menően tájékoztatta a jelenlévőket a 2014-2020-as programozás uniós szintű fejleményeiről, illetve ezeknek a nemzeti szintű operatív programokra és konkrétan az ETT-k működésére gyakorolt hatásairól. Kitért a költségvetési tárgyalásokra, az új területi eszközök (ITB, CLLD) használatának szabályaira, a változó ETE- és EGTC-szabályozásra.

A második napi program keretében az Európai Beruházási Bank Duna Kontakt Pontjának munkatársai, Csányi Edina és Kiss-Parciu Péter tartottak előadást az intézménynek a projektek Duna stratégiás minősítésében, valamint a finanszírozásban betöltött szerepéről. Mint elmondták, a bank szakértői vizsgálják a lehetőségét egy olyan technikai segítségnyújtási keret kialakításának, amely a nagyobb lélegzetvételű határon átnyúló projektek fejlesztéséhez járulhatna hozzá. A bank később a megvalósítás finanszírozásában is szerepet tud vállalni, és szakértőket is tudna delegálni a projektmenedzsmentekbe, ami nagy segítség volna az ilyeneket tervező ETT-k számára.

A legutóbbi
ETT-műhelyek

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium