Információk

  • Főszerkesztő: James W. Scott
  • Kiadó: CESCI Európa Intézet
  • Területiség: Európa
  • Évszám: 2023
  • Típus: Önálló kiadvány
  • Publikáció nyelve: Angol
  • Oldalak száma: 118
  • ISSN 2064-6704

Kiadványunk a tartalomjegyzéken keresztül, tanulmányonként tölthető le.

Cross-Border Review 2023

A ‘Cross-Border Review 2023’ a CESCI tizedik évkönyve, amely idén az NKE-CESCI Határmenti Együttműködések Kutatóműhellyel közreműködve jelenik meg. A tanulmánykötet a határon átnyúló együttműködés fontosságát elemzi, kiemelve a tudáscserét és társadalmi innovációt. A szerzők a demokrácia, kormányzás és személyes szabadság terén tett éles döntéseket is vizsgálják, rávilágítva a határon átnyúló együttműködés pozitív társadalmi előnyeire.

A Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata (CESCI) tudományos évkönyve James W. Scott (Regionális és határtudományok professzora, University of Eastern Finland) főszerkesztésében, angol nyelven, online formában jelent meg.

Tartalomjegyzék

Introduction

James W Scott: Transcending Borders and Boundaries through Dialogue: The 2023 Cross-Border Review

Experiences of Project-Based Cooperation

Martin Barthel: Place Borders in Urban Planning

Kata Keresztély and Krisztina Keresztély: Where no words are needed: Overcoming linguistic and cultural barriers through visual creativity

Magdalena Klarenbach and Kamila Franz: European youth and climate activism – the art of debate

Alicja Fajfer: Intercultural communication in problem-based learning

Theoretical Debates

Kadri Kangro: A Relational Lens on Social Innovation: Tracing Roots to Transboundary Transformative Dynamics

Leszek Koczanowicz and Wojciech Ufel: Deliberation and its theories across the landscape of political practices. Key evolutions of this concept in the EUARENAS project

Research Notes on “Bordering” and Border Studies

James Scott: Border studies as an “evolutionary” research field

Maxine Salmon-Cottreau: Reshaping LGBTQ+ rights in Poland

Teodor Gyelnik and Gyula Ocskay: Project note on the strategic project ‘Promotion of legal accessibility across the Slovak-Hungarian border’

Book Reviews

Teodor Gyelnik: Review of Post-Soviet Borders

Teodor Gyelnik: Review of Public Policies for Territorial Cohesion

Szerkesztői jegyzet

James W. Scott

Mivel az Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktus nem mutatja az enyhülés jeleit, kialakulhat egy bizonyos kimerültség, amely elvonja figyelmünket az ügy valódi tétjéről. Talán túlzás ezt a konfliktust „civilizációsnak” minősíteni, de minden bizonnyal a kormányzás és a személyes szabadság terén hozott éles döntésekről szól. Nem egyszerűen a demokráciáról van szó, amelyet pluralista rendszerként értelmeznek, amely ragaszkodik a jogállamisághoz. A társadalmi fejlődésről, az innovációról és a tudásnak a társadalom szélesebb körű javát szolgáló felhasználásáról is szó van. A kohézió létrejöhet kooperáción és párbeszéden keresztül, vagy kikényszeríthető nyers erővel és autokráciával. Ez utóbbi esetben a határon átnyúló együttműködést, a társadalmi innováció és fejlődés horizontális folyamatait a meglévő hatalmi struktúra fenyegetéseinek tekintik. A társadalmi innováció gyakran kihívásokat jelent a status quo számára: olyan kényelmetlen kérdéseket vethet fel, amelyeket a mainstream politika vagy nem akar, vagy nem tudott megválaszolni.

A határon átnyúló együttműködés (CBC) immár több évtizede virágzik Európában, mint a tudáscsere és együttfejlesztés egyik formája, amely többek között a helyi önkormányzatok, civil társadalmi szervezetek, tervezők, üzleti közösségek, környezetvédők és a fenntartható turizmus előmozdítói számára előnyös. Bár a határon átnyúló együttműködést minden bizonnyal haszonszerzési gyakorlatként használták ki, általános társadalmi előnyei vitathatatlanok. A CBC hatásai különösen szembetűnőek, ha túllépünk a közvetlen területi hivatkozáson, és a határátlépésre mint mindenütt jelen lévő jelenségre gondolunk, amely az INTERREG támogatása nélkül is megtörténik. A Cross Border Review jelen száma az együttműködésen és párbeszéden keresztüli határátlépés tágabb megértésére összpontosít. Ezzel nemcsak a nemzeti határon átívelő gondolkodás korlátainak leküzdését javasoljuk, például új, a területiségen túlmutató együttműködési terek létrehozásával, hanem a meglévő társadalmi határaink kitágítását is a világ működésének jobb megértése érdekében. Ennek a perspektívának a keretbe foglalásának egyik módja, ha a közösségépítés szempontjából jellemezzük a különböző szinteken és kontextusokon belül. Végső soron a határokat nem csak az államok építik fel, hanem a mindennapi egyének hozzák létre és alkotják újra, valamint az interakció és a csere mintái határozzák meg.

A kötet közreműködői által nyújtott meglátások egyszerre fogalmi és gyakorlati jellegűek. Sőt, azt is jelzik, hogy a határátlépés fő erőforrása a tudáscsere. Az általuk kínált példák a civil társadalmi aktivizmustól, a művészi produkciótól, a speciális oktatástól és a helyi demokráciával kapcsolatos helyi kísérletektől kezdve terjednek ki. Különböző módokon ezek a példák megmutatták, hogyan lehet elősegíteni a horizontális tanulási folyamatokat azáltal, hogy tudást gyűjtenek a különböző helyi, nemzeti és európai terekből, ahol a társadalmi innovációt gyakorolják. Az olyan társadalmi folyamatok, mint a határon átnyúló gyakorlati közösségek létrehozása, szintén felléphetnek a széttagoltság ellen azáltal, hogy elősegítik a közös ügy érzését olyan területeken, mint az éghajlatváltozás, a társadalmi befogadás és az egyenlőség.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium