CESCI-s PET Kupa

| 2022. október 15.

Napjainkban egyre súlyosabb globális problémává terebélyesedik a mind nagyobb mennyiségben és egyre veszélyesebb beltartalommal termelt hulladék, amelynek kezelésére egyszerűen nincs felkészülve az emberiség. A körülöttünk lévő szemét gyakran elárasztja a természetet, az erdőket, a folyókat. Ezért is döntött úgy a CESCI munkaközössége, hogy tevőlegesen, a terepen is kiveszi a részét a probléma kezeléséből. 

Nagy probléma a szemétterhelés a Felső-Tisza vidékén. A hulladékok túlnyomó része határainkon túlról származik, Ukrajnából és Romániából, ahol a hulladékkezelés hiányosságai miatt bevett gyakorlat a ház körül keletkezett szemét ártérben való elhelyezése, de a magyarországi szennyezők is jelentősen hozzátesznek a szemétáradathoz. A téli hónapokban felgyűlt hulladékot a tavaszi olvadékvizektől és esőtől megduzzadt folyó felveszi, majd az alsóbb szakaszokon ártéri erdőkben, homokszigetek partján rakja le. Itt szinte minden megtalálható, amit a boltok polcain látunk, de olyasmi is, ami szemmel nem látható (pl. vegyi anyagok). A felhalmozódott uszadék sok esetben milliós károkat okoz, sőt, néhány esetben veszélyes tartalma miatt vízminőség-védelmi problémákat is felvet.

A régóta tapasztalható szennyezésre reagálva a Felső-Tisza mentén élők sok egyéni szemétgyűjtő akciót kezdeményeztek, illetve környezetvédő civil szervezetek is rendszeresen takarítanak önkéntesek bevonásával. A PET Kupa azért jött létre, mert a folyókon szinte rendszeressé vált a műanyag-zajlás. A kezdeményezés szervezői 2013-tól kezdődően kezdték meg a küzdelmet a PET hegyek ellen. Az első években a palackokból épített hajók és a verseny közbeni szemétszedés jelentette a fő csapásirányt, de évről évre egyre szerteágazóbb és hatékonyabb lett a tiszai természetvédelmi kezdeményezés. Először a térség legnagyobb folyója, a Tisza, volt az akció terepe, de később a szintén igen elszennyeződött árterű Bodrogra is kiterjedt a takarítás. A PET Kupa sikerének kulcsa, hogy egy olyan feladatot, mint amilyen az ártéri szemétszedés, szórakoztató, inspiráló, csapatépítő tevékenységgé, emlékezetes kalanddá tesz. A kezdeményezés önmagában nem tudja útját állni az ismétlődő szennyezési hullámoknak, de felderíti a legnagyobb lerakóhelyeket, és azon dolgozik, hogy tisztítsa az árteret és a folyót.

A Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata munkatársi közössége igyekszik mindennapi tevékenysége során is figyelni a környezetterhelés csökkentésére, a szeméttel való tudatos bánásmódra. A PET Kupa kezdeményezés csapatösszekovácsoló mulatságnak sem utolsó, így történt, hogy augusztus utolsó napjaiban egy külön szemétgyűjtő túrán vettünk részt a Bodrogon. A kiindulási bázis Tokaj volt, remek túravezetőket kaptunk Gyenes Károly és Csepi Attila személyében. Négy túrakenuval indultunk neki, egy munkatársunk pedig a megtelt szemeteszsákok begyűjtését végző motoros hajón vette fel a szolgálatot.

A folyón pár kilométert feleveztünk, majd visszafelé ereszkedtünk kikötésre alkalmas helyeken megállva. Nem kellett sajnos keresni a szemetet, az mindenhol ott hever. Minden elképzelhető és elképzelhetetlen dolgot lehet találni a cipőtől a terítőig, de legnagyobb mennyiségben műanyag palackok, fémdobozok és üvegek borítják az árteret.

A felgyűjtött szemetet szortírozva zsákoltuk, különválogatásra került a műanyag és fém, külön az üveg, és külön a nem újrahasznosítható kommunális hulladék.

A kenukból a teli zsákok a motoros kishajóra kerültek, a kishajó pedig a parti gyűjtőhelyre halmozta a „termést”.

Végül közel 50 zsáknyi szemetet szedtünk össze. A zsákok tartalma nem mind hulladéklerakókba kerül, hanem hulladékgazdálkodó cégek segítségével szétválogatás és újrahasznosítás lesz az arra alkalmas szemét sorsa. A hulladékok 50%-a magyar újrahasznosító cégeknél kerül vissza a körforgásba. A flakonokból, palackokból műanyag cserép, gyeprács, oszlop, vagy kerti pad is készülhet, míg az üvegekből újra boros- és sörösüvegeket állítanak elő. A fém és alumínium hulladékból bármilyen terméket lehet gyártani (autóalkatrész, aludoboz, radiátor stb).

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium