Beszámoló az ESPON-hétről

| 2021. december 23.

Az ESPON-hét idén november 30. és december 2. között került megrendezésre. A világjárvány miatt teljes egészében online közvetítették, és csak részben került megrendezésre a szlovéniai Bledben. A hét egyik legfontosabb eseménye az új ESPON 2030 együttműködési program bemutatása és az ESPON jövőbeli kutatási tevékenységeinek tematikus prioritásait meghatározó konzultáció hivatalos elindítása volt. A vita a következő négy területre összpontosított:

  • Perspektíva minden nép és nemzet számára,
  • Éghajlatsemleges területek,
  • Az új földrajzi területek kormányzása,
  • A válságoknak ellenálló területek.

A CESCI két tematikus ülésen vett részt, amelyeknek középpontjában az új földrajzi területek közigazgatására vonatkozó tematikus cselekvési tervek (TAP) és perspektíva biztosítása minden nép és nemzet számára álltak. Az első megbeszélésen többek között terítékre kerültek különböző csoportok migrációs mintázatai (például a nyugdíjasok, a migráns munkavállalók, valamint a határon átnyúló funkcionális várostérségek tekintetében). A másik cselekvési tervvel kapcsolatban pedig különböző javaslatok és ötletek hangzottak el arra vonatkozóan, hogy miként lehet a kapcsolódó témákat értelmezni. Az elöregedés, az életminőség többdimenziós értelmezése, a digitalizáció, a népességfogyást tapasztaló települések társadalmi kihívásai, az energetikai és éghajlati átállás és annak hatásai a helyi társadalmakra, a fogadóállomások térképezése, a hozzáférhető turizmus, turizmus a kiszolgáltatott csoportok, valamint az egészség és biztonság tekintetében – mindezekre a témákra tért ki a jelenlévő hallgatóság és a szakértők.

A területi cselekvési tervekkel kapcsolatos konzultációs folyamatról bővebben a https://www.espon.eu/tap-consultation-espon-2030 oldalon olvashat. A 2021. november 30-i nyitónap hivatalosan útjára indította a konzultációt, amely január végéig online elérhető.

A hét második fontos eleme az ESPON szeminárium volt, amely során a részvevőknek lehetőségük adódott megvitatni „A területi és polgárközpontú szakpolitikák életminősége” című témát a legújabb kutatási eredmények tükrében. A hallgatóság továbbá részt vehetett egy érdekes előadáson a koronavírus-járvány életkörülményekre és életminőségre gyakorolt hatásairól a vidéki és városi területeken.

Kapcsolódó olvasmányok:

A rendezvény záró részében párhuzamos tematikus műhelytalálkozók kerültek megrendezésre, amelyeken többek között szó esett az európai nagy tavak integrált tervezéséről, a Duna és az Adria-Jón makrorégió területi terveiről, a minden fél számára haszonnal járó területi együttműködésről és a térképfelvételekről, valamint a magán digitális platformok nagy adathalmazain alapuló területi mutatókról.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium