Beszámoló a CESCI 2023-as libereci tanulmányútjáról

| 2023. szeptember 27.

A Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata immár egy hagyományt követve, a tagságnak nyújtott szolgáltatásai keretében 2023. szeptember 12-15. között ismét megszervezte tagi tanulmányútját, ezúttal Liberec központtal. A csehországi város, mely egyben a résztvevők szálláshelye is volt, kiindulópontként szolgált a cseh-német-lengyel hármashatár térségi jellegzetességeinek, valamint területi együttműködési tapasztalatainak, jó gyakorlatainak megismeréséhez.

Az első nap igen mozgalmasan telt. A közel 600 km hosszú út végén jutott el a csapat a célállomásra. Hosszabb megállásra csak a Kutná Horá melletti Malešovban jutott idő, ahol az egykori apátsági épületkomplexum újjáélesztett sörfőzdéjénél pihentek meg az utazók. A késő délutáni programra a CESCI delegációja az Európa Házba igyekezett, ahol a cseh-német-lengyel Nisa Eurorégió és a határ mentén fekvő Libereci kerület mutatkozott be. Pavel Branda a cseh-német-lengyel települési és regionális önkormányzatokat tömörítő Nisa Eurorégió irodájának projektmenedzsereként előadásában felvázolta az eurorégió kialakulásának történetét, a szervezet főbb fejlődési szakaszait, felépítését, legfőbb területfejlesztési eredményeit (pl. saját Kisprojekt Alap, munkacsoportok létrehozása, egyre több tématerületre kiterjedő együttműködés elősegítése, környezeti kockázatok és szennyezések közös kezelése). Ezt követően Martin Půta, a Libereci kerület elnöke, a Nisa Eurorégió soros elnöke mutatta be a kerületnek a határ menti fekvésből eredő kihívásait és lehetőségeit. Kitért a helyi gazdaságszerkezet sajátosságaira, az ingázási szokásokra, továbbá a COVID negatív hatására. Az út során először, de nem utoljára merült fel a cseh határtól 200 méterre elvégződő lengyel külszíni szénbánya határon átnyúló környezeti ártalma.

A tanulmányút második napján elsőként Hrádek nad Nisouba látogattak a tagok. Alpolgármester úrral jártuk be Uhelné településrészt, ahol a Mária-kápolnában elhangzott, hogy az építményt a cseh-német együttműködési program támogatásával újították fel, és céljuk a kulturális örökség megőrzésén túl a helyi közösség kohézióját szolgáló közösségi tér létrehozása volt. Szóba kerültek a határon átnyúló projektek nehézségei is. A kápolnát követően utunk a hármashatárponthoz vezetett, amely egy, a Neisse és a Lubota összefolyásánál fekvő, a nemzetek zászlóival díszített, gondozott zöldterület. Ezután a Hrádek főterén álló épületet jártuk be a városka Támogatási, Fejlesztési és Kulturális Osztályának osztályvezetője kíséretében. Az INTERREG-források felhasználásával megújult létesítményben megtekintette a csoport többek között a határellenőrzésről és csempészettörténetről szóló kiállítást. Az ebédet Cvikov sörfőzdéjének éttermében töltötte a csapat, miután főzdelátogatási túrán vett részt az épületkomplexumban.

A délutáni program keretében Brniště településre utazott a delegáció, ahol egy oktatási-képzési és turisztikai célokat szolgáló ökocentrumot látogatott meg, mely az önkormányzati, a vállalati és a civil szféra együttműködésének jó példája. A település határában elterülő erdei útvonalon folytattuk utunkat, ahol a német-cseh program támogatásával homokkőből és fából faragott szobrászati alkotásokkal ismerkedhettünk meg. Az erdei séta után egy rövid autós utazást követően a régió jelképének számító Ještěd hegyére kirándultunk, ahonnan a teljes határtérségre letekinthettünk.

A tanulmányút harmadik napján a tudományos-technológiai parkként működő libereci IQ Landiaba szerveződött egy igen tartalmas, többórás látogatás, mely nagy tetszést váltott ki a résztvevők körében. A centrum jó gyakorlatként szolgál a tudás- és tapasztalatmegosztáson és cserekapcsolat-építéseken túl arra is, hogy a nem iskolai oktatás keretében a gyerekek készség- és képességfejlesztéséhez hogyan tud hozzájárulni egy-egy Csodák Palotája-szerű tudományos centrum. A tagság egy része már a helyszínen elgondolkodott, hogyan lehetne megszervezhető az együttműködés a központtal. Az utolsó hivatalos program keretében Hynek Böhm, a Libereci Műszaki Egyetem Földrajz Tanszékének adjunktusa, a CESCI elnökségi tagja vázolta fel, hogyan látja a Libereci kerület és a hármashatár térségének helyzetét és a felek együttműködését. Velünk tartott Lenka Strýčková, az egyetem Gazdaságtudományi Karának nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese is, aki igyekezett bemutatni az európai szinten is egyedülállónak tekinthető, 2001-ben megalakult egyetemközi együttműködési modellt, mely az utóbbi évekig élénken élt a Zittaui/Görlitzi Főiskola, a Libereci Műszaki Egyetem és a Wrocławi Műszaki Egyetem részvételével.

A CESCI továbbra is elkötelezett, hogy tagjai számára újabb tudásátadási és hálózatosodási rendezvényeket szervezzen, ezzel is hozzájárulva a tagság más határtérségekben történő tapasztalatszerzéséhez, valamint további új partnerségek megalapozásához.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium