A nagyváradi folyamat negyedik konferenciája

| 2017. október 26.

A Francia-Kezdeményezések Egyesülete (INFH), a Nagyváradi Metropoliszövezet és a CESCI 2012-ben rendezte meg első nagyváradi konferenciáját a határ menti együttműködések intézményes megoldásairól, és ezzel elindította a városról elnevezett folyamatot, amelynek célja a magyar és a román szereplők együttműködésnek erősítése, támogatása. Az elmúlt években megrendezett konferenciák a határon átnyúló egészségügyi együttműködés, valamint a rövid ellátási láncok kialakítása terén osztották meg a francia, román és magyar tapasztalatokat. Az idei konferencián, amelynek a nagyváradi vár adott otthont, a téma a kulturális örökség védelme és hasznosítása volt.

A megjelenteket Florin Birta alpolgármester és a rendezvénynek helyet biztosító nagyváradi vármúzeum igazgatója, Angela Lupşa köszöntötte. Utóbbi a nap folyamán előadást is tartott, amelyben az Art Nouveau című transznacionális projektet mutatta be. Mivel Nagyvárad igen gazdag egyedi szecessziós műemlékekben, a nemzetközi hálózati együttműködés máris a konkrét projekten túlmutató eredményeket hozott. Az igazgatónő a konferencia résztvevői számára vezetett vársétát és a vár éttermében ebédet is biztosított.

A város épületállományának hosszú távú felújítási programját a főépítész helyettese, Adriana Lipoveanu mutatta be. A fotókkal gazdagon illusztrált előadás jól bemutatta, milyen gondos, a hagyományokat tisztelő munka vezetett oda, hogy Nagyárad ma második virágkorát éli. Mihai Jurca, a helyi turisztikai ügynökség vezetője elmesélte azt is, hogy rendezvények segítségével miként igyekeznek idegenforgalmi szempontból is értékesíthetővé tenni ezt az épített örökséget. Beszámolt ennek a munkának a nehézségeiről is, amelyek a következő évek célkitűzéseit is meghatározzák. Előadása ide kattintva érhető el.

A rendezvényen a francia oldalt José Osete, az INFH igazgatója, valamint Jonathan Fedy, a Jelentős Francia Helyszínek és Városok Egyesületének (Association des sites et cités remarquables de France) örökségvédelemért és nemzetközi együttműködésért felelős referense képviselte, aki két előadást is tartott. Az elsőben áttekintést nyújtott a (világon úttörőnek számító) francia örökségvédelem kialakulásáról és törvényi hátteréről, valamint az egyesület igen szerteágazó örökséggazdálkodási szakmai tanácsadó és érzékenyítő tevékenységéről. A másodikban három jó példát mutatott be a francia határok mentén folyó közös örökséggazdálkodási tevékenységek közül. Az első a Szavojai-Alpok négy völgyét fedi le, a második a 14 francia és 7 katalán önkormányzatát egyesítő európai területi társulás (ETT) közös programja, míg a harmadik egy a francia-guayanai és suriname-i határon elhelyezkedő folyó völgyének kulturális örökségét hasznosítja. Mint az előadó kiemelte, a jövő évben létre kívánják hozni a kulturális örökség védelmével foglalkozó nemzeti szervezetek európai konföderációját, amely a tapasztalatátadás legfőbb fóruma lehet.

A CESCI főtitkára, Ocskay Gyula a térségi együttműködés fontosságára hívta fel a figyelmet, három (gótikus út, a komáromi erődrendszer és a középkori templomok útja) példán keresztül. Az előadásban rámutatott az egyes kezdeményezések erényeire és hiányosságaira is, amelyek alapján egyfajta összegzést is adott a sikeres határon átnyúló örökséggazdálkodáshoz.

José Osete zárszavában kiemelte a kulturális értékek védelmének jelentőségét egy olyan válságos korban, amikor az európai értékek kölcsönös tisztelete meggyengült. Mint elmondta, a globalizáció korszakában is szükség van helyi identitásra, amely nem állhat szemben a másik nép identitásával. Reményének adott hangot, hogy Romániában is hamarosan létrejön a történelmi városok szövetsége, amely a Jonathan Fedy által említett konföderáció tagjaként hatékonyan képviselheti az ország helyi identitásait.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium