Stratégiai együttműködés az Unió keleti határai mentén

+ | 2020. február 12.

Február 10-én az Ungvári Nemzeti Egyetem adott otthont annak a tudományos találkozónak és ünnepségnek, melynek keretében az Ukrán Tudományos Akadémia Gazdasági és Jogi Kutatóintézetének, az Ungvári Nemzeti Egyetem Jogi Karának és a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálatának (CESCI) képviselői együttműködési megállapodást írtak alá. A felek a memorandumban rögzítették egy stratégiai együttműködés kezdetét, melynek célja az Ukrajna nyugati határait érintő határon átnyúló együttműködések segítése.

Az Európai Unió első harmadik országot érintő Európai Területi Társulása (ETT) 2015-ben alakult a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kisvárda Önkormányzata, valamint az ukrajnai Kárpátalja Régió Tanácsának részvételével. A Tisza ETT-t a vonatkozó EU-s szabályozás, valamint az úgynevezett Madridi Keretegyezmény harmadik protokollja szerint hozták létre, melynek bevezetését Ukrajna az elsők között hajtotta végre. Ennek ellenére az ETT-k ukrán területen történő zavartalan működését biztosító nemzeti szabályozás még mindig hiányzik. Az ehhez szükséges jogi keret kialakításának segítése érdekében, a Tisza ETT 2019-ben felkérte az Ukrán Tudományos Akadémiát, az Ungvári Egyetemet és a CESCI-t, hogy dolgozzon ki egy tanulmányt az aktuális jogi környezet feltárására és a nemzeti szintű, az ETT-k legális használatát lehetővé tevő jogi szabályozáshoz szükséges lépésekre vonatkozóan. A tanulmányt 2019 szeptemberében nemzetközi konferencián mutatták be Beregszászon.

A közös tanulmány eredményeire alapozva a felek úgy döntöttek, hogy folytatják az együttműködést és figyelemmel kísérik a teljes folyamatot. Az együttműködés ösztönzése érdekében a három partner együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá, mely meghatározza a jövőbeli közös munka kereteit. Az aláírási ceremóniára február 10-én, az Ungvári Egyetemen került sor Andrii Guk, az Európa Tanács ukrajnai irodájának vezetője, Buhajla József, ungvári főkonzul és Myroslava Oleksandrivna Lendel, az egyetem Akadémiai Szakpolitikáért és Kutatásért felelős rektorhelyettese jelenlétében. Az ünnepséget egy tudományos találkozó követte, “Az ukrajnai határon átnyúló együttműködés fejlesztése az európai integráció fényében: állapot, kihívások, kilátások“ címmel. A találkozón az akadémiai szféra szakértői és a Tisza ETT menedzserei felvázolták a határmenti együttműködés Ukrajna euroatlanti integrációjában betöltött potenciális szerepét.

A megállapodást aláíró felek meghatározták a közös tevékenységük földrajzi léptékét (a Tisza ETT területe, a Keleti Partnerség és a Visegrádi országok, és az európai színtér, nevezetesen az EU és az Európa Tanács területe), valamint témáit (tudományos kutatás, oktatás, jogalkotás és a határon átnyúló együttműködés napi gyakorlata). A fenti két dimenziót megjelenítő mátrix tartalmazza a partnerek együttműködésének konkrét területeit.

Rövid távú eredményként, a résztvevő felek és az Európa Tanács képviselője elhatározták, hogy 2020 folyamán kidolgozzák az alábbi két dokumentumot: egy a nyugati határszakasz helyi és regionális szereplőit célzó, a határon átnyúló együttműködést népszerűsítő gyakorlati útmutatót, és az ETT-s nemzeti szabályozás adaptációjára vonatkozó, konkrét javaslatokat tartalmazó jogi tanulmányt, melyet eljuttatnak az ukrán kormány részére. Emellett, a megállapodással összhangban, a következő 60 napban a felek kijelölnek egy koordinátort és javaslatot tesznek konkrét közös projektekre. Ahogyan a megállapodás preambuluma kimondja, a felek elkötelezettek a „szisztematikus és konzisztens együttműködés iránt Ukrajna és az Európai Unió, valamint az Európa Tanács tagállamai közötti gazdasági, szociális, tudományos, kulturális és egyéb határon átnyúló együttműködés népszerűsítése terén, amely révén Ukrajna közelebb kerülhet az európai intézményekhez.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium