Határon átnyúló kihívások kezelése – szeminárium a jogi és adminisztratív akadályokról a Régiók Bizottságában

| 2023. április 19.

2023. április 17-én a Régiók Bizottsága a határon átnyúló polgárok európai szövetsége tagjaival közösen szemináriumot szervezett a határon átnyúló mobilitást és integrációt akadályozó jogi és adminisztratív akadályokról. Az esemény a Tanács által 2021-ben elutasított, a határon átnyúló európai mechanizmusról (ECBM) szóló javaslat felülvizsgálati folyamatának részét képezte.

Magali Altounian, Nizza város alpolgármestere és az új ECBM-javaslat RB előadója által a felvételről átadott üdvözlet után az első panelben a B-Solutions kezdeményezés kiválasztott eseteit mutatták be. (A B-Solutions a Bizottság által elindított és az AEBR által irányított program, amelynek célja a határon átnyúló jogi akadályok feltárása és felszámolása.) A példákat az EU különböző földrajzi helyeiről gyűjtötték össze, és különböző témákat érintettek. Leyre Azcona (az Eurorégió Nouvelle-Aquitaine – Euskadi – Navarra képviselője) rámutatott az egészségügyi és szociális ágazatban szerzett diplomák kölcsönös elismerésének nehézségeire a spanyol-francia határvidéken; Loïc Delhuvenne, a Lille-Kortrijk-Tournai ETT igazgatója bemutatta a munkanélküliek foglalkoztatását gátló akadályokat a belga-francia határon; Annika Daisley, a Norvég-Svéd Svinesund Bizottság projektmenedzsere a faipari szabályok és szabványok eltéréseiből fakadó problémákról beszélt; Rafał Peszka, a litván-lengyel határról érkezett vállalkozó elmesélte történetét egy határon átnyúló üzleti inkubátor létrehozásáról, amelyet állami szervek nem tudnak megvalósítani; Füzér Judit, a magyar-horvát-szlovén Pannon ETT igazgatóhelyettese felsorolta a helyi termékek határon átnyúló kiskereskedelmét gátló akadályokat; Joris Bengevoord, a holland Winterswijk város polgármestere a megújuló energiarendszerek határon átnyúló integrációjára összpontosított.

Martín Guillermo-Ramírez, az Európai Határrégiók Szövetségének (AEBR) főtitkára, moderátorként kiemelte: az ügyek sokfélesége egyértelműen indokolta az akadályok kezelését megkönnyítő eszköz valódi szükségességét.

Az Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára által moderált második kerekasztal az ECBM-re, mint az első panel résztvevői által visszakövetelt potenciális eszközre koncentrált. Jean Peyrony, a francia Mission Opérationnelle Transfrontalière (a MOT) főigazgatója röviden összefoglalta az ECBM-re vonatkozó javaslat történetét és a Luxemburgi Nagyhercegség által 2015 és 2018 között működtetett többszintű munkacsoport tevékenységét. Loppert Balázs, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében elmondta, miért támogatta a magyar kormány mindig is a kezdeményezést. Nikola Dobroslavić, a Dubrovnik-Neretva régió elnöke felhívta a figyelmet az RB 2015-ös véleményére, amely először vetette fel egy új eszköz kérdését. A véleményt maga Dobroslavić úr készítette. Sandro Gozi úr összefoglalta az általa az Európai Parlamentben készülő jelentést. Kiemelte az új javaslat kulcsfontosságú elemeit, köztük a meglévő mechanizmusok (pl. az északi modell) tiszteletben tartását, a nemzeti koordinációs pontok létrehozásának szükségességét és a jól megtervezett eljárások kialakítását a polgárok által feltárt akadályok leküzdésére. Altounian asszony, mint az RB véleményének kidolgozásában részt vevő szakértő nevében Jean Peyrony egyetért azzal, amit Gozi úr mondott, és hangsúlyozta a nemzeti koordinációs pontok hálózatának fontosságát.

Pavel Branda, az RB tagja a zárszóban megemlítette, hogy Csehországban már létrehozták azt a koordinációs pontot, amelynek feladata ugyanaz, mint az ECBM. A közelmúltban megalakult cseh eurorégiók egyesületének sikerült meggyőznie a cseh kormányt, hogy a határon átnyúló jogi akadályok kezelése a kormány érdeke, mert az a polgárok jólétéről szól.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium