Információk

  • Készítették: Szabadkai Andrea, dr. Major Ágnes, Horváth János és a CESCI munkatársai
  • Területiség: Kárpáti térség
  • Évszám: 2017
  • Típus: Tanulmány
  • Publikáció nyelve: Magyar
  • Oldalak száma: 63

Határon átnyúló helyitermék-értékesítés (Jogi akadálymentesítés: Második mérföldkő)

A 2016-os Jogi akadálymentesítés projekt során kiemelt témaként került beazonosításra a helyi termékek határon átnyúló kereskedelme, mivel több stakeholder-műhelyen is felmerült a kérdés, amely ráadásul komplex jogszabályi háttérrel is rendelkezik. Ezért a 2017-es Jogi akadálymentesítés projekt tervezésekor külön hangsúlyt kapott a helyi termékek és határ menti rövid ellátási láncok ügye.

A helyi termékekre vonatkozó alprojekt az volt a célja, hogy egyrészt külső szakértők megbízásával, másrészt egy szakértői munkacsoport felkérésével feltárja a CESCI részleteiben a kérdés jogi hátterét, és javaslatokat lehessen megfogalmazni a meglévő akadályok eltávolítása érdekében. Az eredményekről összegző tanulmány készült.

A projekt azt célozta, hogy a határtérségben élőknek a helyi piacokra vonatkozó magyar jogszabályok területi hatálya miatt kialakult hátrányos helyzetét enyhíteni lehessen a piactérségekre vonatkozó magyar rendeletben szereplő 40 km-es övezetének határon túli kiterjesztésével; ezáltal járuljon hozzá a dokumentum a határ mentén élők egészséges élelmiszerekkel történő ellátásához, életminőségének javításához; a határok elválasztó hatása gyengüljön az egységesülő gazdasági tér kialakítása révén; a kistermelők piaci értékesítési lehetőségei bővüljenek a szomszédos államokkal közösen egymás irányában megnyitandó értékesítési lehetőségek révén.

A szakértői tanulmányt három nagyobb részre lehet osztani. Az első részben a határon átnyúló helyitermék-értékesítés elvi kereteit foglalják össze a szerzők. A második rész mutatja be az alprojekt keretében elvégzett tevékenységeket: a CESCI 2016-os projektjének eredményeit, a kérdőívezést és a munkacsoport munkáját. Végül, a harmadik részbe került az átfogó jogi elemzés, amely az áruk és szolgáltatások szabad áramlásának uniós pilléréből vezeti le a harmonizáció szükségességét.

A tanulmány készítői nem ajánlják a jogszabályok módosítását. A tanulmány végül kevésbé jogi, inkább szakpolitikai és praktikus tanácsokkal, javaslatokkal szolgált, és szakmai alapossággal tanulmányozta a problematikát.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium