ETT-Műhely 2019/1 (Szentgotthárd)

Szentgotthárd, 2019. március 28-29.

Az európai területi társulások idei első országos műhelyét és szakmai konferenciáját 2019. március 28-29-én tartották Szentgotthárdon. A kétnapos konferencia lehetőséget nyújtott az európai területi társulások közti szakmai tapasztalatcserékre, illetve az előadások a fejlesztési és továbblépési lehetőségeket is feltérképezték. Egyesületünket Benczi Melinda tervező-elemző, projektmenedzser képviselte, aki az Európai Beruházási Bank határ menti fejlesztések finanszírozását érintő pilot programját mutatta be.

A programot Huszár Gábor polgármester nyitott meg, aki a köszöntőjében kiemelte, hogy Szentgotthárd különleges helyzetben van, nem csupán gazdag történelmi múltjának köszönhetően, hanem a több évszázadra visszanyúló nemzetiségi kapcsolódási pontok miatt is, hiszen a szlovén, német és magyar ajkú lakosság békés együttélésének hagyományára lehet építeni a jövőben is – amit a MURABA ETT megalakulása is szolgál.

Magyar János, Lendva település polgármestere is üdvözölte a konferencia résztvevőit. Elmondta, hogy városuk már régebb óta tagja egy másik, a Pannon ETT névre hallgató európai területi társulásnak. Fontosnak tartják a MURABA ETT-ben való részvételüket, ezért is döntöttek másfél éve a megalapítás mellett. Ezt követően Ropos Márton, az Országos Szlovén Önkormányzat és a MURABA ETT elnöke is köszöntötte a jelenlévőket. A MURABA ETT megalakulása kapcsán beszélt arról is, hogy elsősorban a határon átnyúló együttműködések megerősítésének szándékával jött létre a társulás.

Ezután Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló köszöntötte a résztvevőket és emlékeztetett, hogy a rendszerváltást követően sorra alakultak a nemzetiségi szervezetek, úgy, mint az Országos Szlovén Önkormányzat, a Magyarországi Szlovének Szövetsége és ahol ez a konferencia is helyett kapott: a Szlovén Ház. Elmondta, hogy magáénak érzi a MURABA Európai Területi Társulást, hiszen maga is tisztviselője is a szervezetnek: a Felügyelő Bizottság elnöke.

Dr. Fekete Katalin osztályvezető, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Regionális és Határ Menti Fejlesztések Főosztálya munkatársa is köszöntötte a jelenlévőket, majd a Magyar falu program és az ETT-k kapcsolódási lehetőségeiről Beleznay Tamás, a Miniszterelnökség osztályvezetője tájékoztatta a konferencia résztvevőit.

A délután első blokkja a jogi akadályok felmérésének és a következő uniós pénzügyi időszak tervezésére való felkészülésének volt szentelve. Deák Ferenc az Agrárminisztérium főosztályvezető-helyettese a kistermelők és helyi termékek szempontjából, míg Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója a nemzeti parkok szempontjából vizsgálta a témát. Ezután Biriki Ariana az Interreg V-A SK-HU program Közös Titkárságának kommunikációs menedzsere az ETT-k megjelenéséhez, kommunikációjához és honlapfejlesztéséhez adott hasznos tanácsokat.

A délutánt kollégánk, Benczi Melinda előadása zárta, amelyben nagy hangsúlyt fektetett annak bemutatására, hogy az ETT-k miként profitálhatnak az Európai Beruházási Bank most készülő új finanszírozási eszközéből. Ezután a résztvevők kerekasztal beszélgetésen vettek részt, ahol megosztották egymással a fő kihívásaikat és jó gyakorlataikat.

Március 29-én, pénteken, reggel Foltán László a Vízivándor Program projektvezetője tartott előadást a határon átnyúló vízi turizmus adta lehetőségekről, amelyet a Mura ETT és a Pontibus ETT tapasztalatainak bemutatása követett. A kétnapos rendezvény végén a résztvevőknek lehetőségük nyílt egy helyi, szlovén mintagazdaság meglátogatására is.

(A képek forrása: http://szentgotthard.hu/hu/kiemelt-hirek/europai-teruleti-tarsulasok-orszagos-muhely-es-szakmai-konferenciaja.html)

A legutóbbi
ETT-műhelyek

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium