Előrehaladás a CBC Programok előkészítésében

| 2020. június 30.

A CESCI az elmúlt hónapokban is folytatta három határon átnyúló együttműködési program tematikus előkészítésével kapcsolatos munkáját. A Szlovákia-Magyarország INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Program területi analízisének frissítésével június közepén elkészültünk és elküldtük az Irányító Hatóságnak. A Magyarország-Szerbia INTERREG IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program esetében az elemzés véglegesítése zajlik, amelyet az ágazati workshopok megszervezése követ. A  2021-2027 közötti Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna NEXT Program esetében megkezdődött a területi elemzés kidolgozása, és ezzel párhuzamosan a területi szereplők kérdőíves bevonása. Mindhárom program esetében nehézséget okoz, hogy a kialakult járványhelyzet miatt uniós szinten tovább húzódik a többéves pénzügyi keretre (MFF) vonatkozó javaslatcsomag, valamint a programozást meghatározó rendeletek véglegesítése, elfogadása.

A Szlovákia-Magyarország INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Program  tematikus előkészítésének befejező szakaszában néhány módszertani módosításra volt szükség a 2020 tavaszán kialakult járványhelyzet miatt. A tervezett személyes műhelybeszélgetések helyett három témában (Örökségmenedzsment, Gazdaságfejlesztés, Társadalmi kihívások) szerveztünk online webináriumokat a határ mindkét oldalán. A hat webináriumon egyenként 25-30 területi szakértő vett részt és véleményezte az elemzés fő megállapításait, azonban írásban is fogadtunk észrevételeket, amelyek beépültek az elemzés végleges változatába. Az Irányító Hatóság számára június közepén elküldött anyag alapján a programozási folyamat a következő szakaszba lép a nyár folyamán.

A Magyarország-Szerbia INTERREG IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program tematikus előkészítése 2020 júniusának elején lépett új szakaszba, amikor a program Irányító Hatósága és Nemzeti Hatósága is elküldte számunkra az észrevételeit a következő programot megalapozó területi elemzésünkre. A megjegyzések feldolgozása és kezelése, a szükséges kiegészítések megtétele jelenleg folyamatban van. Az elemzés véglegesítését követően a nyár folyamán ágazati workshopok (offline vagy online formában az aktuális szabályozásoknak megfelelően) szervezését tervezzük, amelyek eredményei a programozást előkészítő folyamat következő szakaszában kerülnek hasznosításra.

A Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna NEXT Programot megalapozó területi analízis előkészítését is megkezdte a CESCI. A résztvevő országok bevonásával készülő statisztikai elemzésen és szakirodalmi áttekintésen túl, az Irányító Hatóság már közel 700 helyi szereplőnek küldte ki a CESCI által elkészített kérdőívet, amely a következő program pályázati kiírásainak tematikus fókuszát, a rendelkezésre álló eszközök típusát, illetve a meglévő projektötletek milyenségét és kidolgozottságát hivatott felmérni. A kérdőív eredményeit is magába foglaló területi elemzés véglegesítése augusztusra várható; a további konzultációra az érdekelt felekkel ősszel kerül sor.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium