Elkészült a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna NEXT program területi elemzése

| 2020. december 18.

Mint arról korábban beszámoltunk, a CESCI-nél három határon átnyúló együttműködési program területi elemzéseinek kidolgozására szánt közel egyéves munkaciklus 2020 végére befejeződött. Mind az Szlovákia-Magyarország INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Program, mind pedig a Magyarország-Szerbia INTERREG IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program anyaga nyilvánosan elérhető. Ami a 2021-2027 közötti Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna NEXT programot illeti, a közelmúltban lezárult a területi elemzés első olvasatának véleményformálási folyamata.

2020. november 16-20.-a között négy online webináriumot szerveztünk (angol fordítás mellett egyet magyarul, egyet románul, egyet szlovákul és egyet ukrán nyelven), amelyek jelentős szerepet játszottak a területi elemzés változatos módszereiből (pl. adatelemzés, dokumentum-analízis, online kérdőív stb.) levont következtetések validálásban, mivel lehetőséget teremtettek a helyi szakértők számára a számszerűsíthető és értékelhető véleményformálásra. A webinárium résztvevőinek listáját elsősorban az Irányító Hatóság állította össze a résztvevő megyék bevonásával és a Közös Titkárság segítségével, többek között az érintett megyékre, önkormányzatokra, vízügyi igazgatóságokra, fejlesztési ügynökségekre, kórházakra, egyetemekre, civil szervezetekre összpontosítva. A nyílt meghívót a program honlapján is közzétették.

A webináriumok során a CESCI tervezői bemutatták az eredményeket, amelyek után a résztvevőket arra kértük, hogy szavazzanak a területi elemzés által megvitatott egyes altémák fontosságáról és relevanciájáról. Így a résztvevőknek lehetőségük volt közvetlenül befolyásolni a programozási folyamatot, és aláhúzni azokat a területeket, amelyekre tapasztalataik szerint a legnagyobb figyelmet kell fordítani. A webináriumok emellett kényelmes platformot kínáltak a helyi érdekelt felek és szakértők számára, hogy érdemi párbeszédet folytathassanak a területi elemzést készítő stratégiai tervezőkkel, és felhívják a figyelmüket minden olyan pontra, amely módosítást igényelhet, vagy bizonyos szempontokra, amelyek esetleg hiányoznak a program előkészítő elemzéséből. Így biztosítható, hogy a területi elemzés valóban tükrözi a helyi igényeket.

2020. december 16-án a programozási bizottság ülésére került sor, ahol Dubniczki Kitti, a CESCI vezető tervezője ismertette a dokumentumot. A részletes megbeszélést követően a PC tagjai egyhangúan elfogadták az elemzést, amelyet várhatóan hamarosan feltöltenek a program weboldalára.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium