Covid-19, határok nélküli Európa és határon átnyúló kormányzás az EU-ban

+ + | 2022. december 01.

Prof. dr Jarosław Jańczak vendégelőadása az NKE-CESCI Határmenti Együttműködések Kutatóműhely szervezésében

A 2022/23-as tanév őszi félévében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a CESCI által alapított Határmenti Együttműködések Kutatóműhely lehetőséget biztosít az egyetem hallgatóinak, hogy részt vegyenek Prof. dr. Jarosław Jańczak előadássorozatán, amely különböző határtudományi témákat dolgoz fel. A lengyel professzor a Tudomány Hónapja rendezvényeihez kapcsolódva 2022. november 21-én tartott előadásában a járvány utáni világban elemezte a határok nélküli Európa és a határon átnyúló kormányzás témakörét.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem épületében tartott előadást a rektor köszöntő beszéde vezette be. Dr. Deli Gergely üdvözölte a nemrég megalakult Kutatócsoportot, kijelentve, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a CESCI kiváló munkát végez a határtudományokhoz kapcsolódóan elmélet és gyakorlat egyesítése terén. Ezután röviden kitért a határok összekötő és elválasztó hatásaira, arra ösztönözve a többnyire hallgatókból álló hallgatóságot, hogy tanulmányaik során e témák mélyebb feltárására törekedjenek.

Ezután dr. Fejes Zsuzsanna a kutatócsoport vezetője felkérte Jarosław Jańczak politológust és határkutatót, hogy tartsa meg előadását. Az előadó 2016 óta egyetemi docens a poznańi Adam Mickiewicz Egyetem Politikatudományi és Újságírási Karának Nemzetközi Kapcsolatok Tanszékén, Lengyelországban, valamint a Társadalom- és Kultúratudományi Kar Európai Tanulmányok Tanszékén az odera-frankfurti Viadrina Európai Egyetemen, Németországban. Tudományos érdeklődési köre a határok és határ menti területek témái köré összpontosul az európai integrációs folyamatok összefüggésében, különös tekintettel a határon átnyúló kormányzásra, az európai integráció mikroszintű megvalósulására, valamint a határon átnyúló együttműködésre. Több mint nyolcvan tudományos cikk szerzője, hasonló számú tudományos konferencián vett részt, és több mint egy tucat európai egyetemen volt vendégelőadó.

Jańczak professzor elsőként rávilágított arra, hogy a határok hogyan váltak ismét fontossá és vitaponttá a közbeszédben. A 2015-ös migrációs válság, a COVID-19 világjárvány és az ennek következtében lezárt határok, a Brexit és most az orosz agresszió miatt úgy tűnik, hogy a határok nélküli világ gondolata politikai mítosszá válik.

Előadásában arra kereste a választ, hogy a jelenlegi tendenciák hogyan befolyásolják a határdinamika új paradigmáit a kortárs Európában. Az európai történelem a határok változásának története, jelenleg pedig a határ értelmezésének megváltozása figyelhető meg. A korábban a hatalmi viszonyok eszközeinek vagy akadályoknak tekintett határokat ma normákon, értékeken és identitásokon alapuló társadalmi konstrukcióknak tekintik. Az 1975-ben aláírt Helsinki Egyezmény óta általánosan elfogadott elv, hogy a határokat földrajzi elhelyezkedésükben erőszakosan nem lehet megváltoztatni, ugyanakkor tény, hogy jellemzőik, funkcióik, átjárhatóságuk és működési rendjük folyamatosan átalakul.

Az európaizálódás során az Európai Unió politikai és gazdasági alapelvei a nemzeti politika és politikaalkotás logikájának részeivé váltak, a belső határok szerepének csökkentését ezzel párhuzamosan részben a schengeni egyezmény tette lehetővé. A COVID-19 világjárvány az európai integráció egyik legértékesebb vívmányát kérdőjelezte meg, miszerint az uniós polgárok szabadon mozoghatnak az EU-n belül: a vírus terjedésének megállítása érdekében a tagállamok hirtelen lezárták a belső határokat, ami nem csak a turizmust, hanem a határon át ingázó munkavállalókat is ellehetetlenítette, számos ágazatra gyakorolva negatív hatást. Az előadó azt is elmondta, hogy minden eddigi bővítés (kivéve valószínűleg az Egyesült Királyságot) sikeres volt abban az értelemben, hogy békét és jólétet, valamint a területi viták enyhülését hozta magával. Az EU-nak ugyanakkor politikailag is be kell bizonyítania, hogy sikeres.

Az előadást követően Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára mondott néhány záró gondolatot, amelyben kiemelte, hogy az előadás átfogó képet adott a határokon zajló folyamatokról. Elmondta azt is, hogy a schengeni határkódex módosításáról zajló vita is mutatja, hogy ezek a témák jelenleg mennyire időszerűek. Az esemény azzal zárult, hogy Prof. Jańczak válaszolt a hallgatóság kérdéseire.

Fotó: Szilágyi Dénes

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium