Beszámoló a CESCI Közgyűlésről

| 2021. december 01.

A CESCI november 29-én rendkívüli közgyűlést tartott, a veszélyhelyzet miatt online formában.  A magánszemély tagok, illetve jogi személy tagok képviselői nagy számban vettek részt az ülésen, az összes szavazás eredményes volt.

A rendkívüli közgyűlés három napirendi pontból állt. 

Az első napirendi pont témája az Európai Határ Menti Polgárok Szövetsége (EHMPSZ) keretében született Strasbourgi Nyilatkozat szövegének utólagos közgyűlési támogatása volt. A nyilatkozatot 2021. október 7-én az Európa Tanács épületében Andreas Kiefer, az ET parlamenti közgyűlése főtitkárának jelenlétében Fejes Zsuzsanna, a CESCI alelnöke, Karl-Heinz Lambertz, az AEBR elnöke és Christian Dupessey, a MOT elnöke írta alá. E szövetségben a partnerek elkötelezték magukat, hogy koordinált módon dolgoznak együtt annak érdekében, hogy a határon átnyúló együttműködés ügye újra az uniós projekt középpontjába kerüljön. 

Mivel az EHMPSZ-hez csatlakozásra már adott felhatalmazást a CESCI közgyűlése, de a szövetségen belül megszületett nyilatkozat szövegére nem, és az aláírás két közgyűlés közötti időszakra esett, így szükséges volt a közgyűlés utólagos hozzájárulása. 

A második napirendi pontban a CESCI Alapszabályának a módosítása került megtárgyalásra. A CESCI nemzetközi helyzetének erősödésével a főtitkár a többszintű feladatellátást egyedül már nem tudja megoldani, ezért szervezetstratégiai szempontból fontos teendővé vált a külső-belső irányítási tevékenység megosztása. Így jött létre a főtitkári pozíció mellett az igazgatói státusz, mely alapján az igazgató irányítja a munkaszervezet napi adminisztratív működését, míg a főtitkár a stratégiai menedzsment feladatait látja el. Az Alapszabály módosításai fenti változtatásokat, időközbeni jogszabályi módosításokat, a pandémia ösztönözte új szabályokat (pl. online ülés bevezetése), értelmező módosítások bevezetését, valamint egyes, célszerűtlenné vált rendelkezések kivezetését tartalmazza. A változtatások hatályba lépése 2022. január 1-je, függően a módosítások nyilvántartásba vételétől (Fővárosi Törvényszék).

Az „Egyéb” napirendi pontban két alponti javaslat került elfogadásra. Először a Fertőtáj osztrák-magyar világörökségi terület magyar oldali gondnokságát ellátó Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület (FVMTE) rendes tagként történő felvételét szavazta meg a közgyűlés. Ezt követően támogatta a német BBSR által kezdeményezett és 2018-ban megalapított Európai Határon Átnyúló Monitoringhálózathoz való csatlakozást. A hálózat fő feladata a határon átnyúló folyamatok felmérése. A tagfelvétellel és a vonatkozó nemzetközi diskurzus megindításával a CESCI a Duna-régión belül szeretne nagyobb szerepet vállalni az elemzések területén.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium