Az együttműködés művészete – Konferencia és új platform Közép- és Kelet-Európában

+ | 2023. október 24.

A több határon átnyúló program Közös Titkárságának otthont adó Széchenyi Programiroda 2023. október 17-én és 18-án rendkívül sikeres nemzetközi konferenciát szervezett a kelet- és közép-európai Interreg CBC, IPA, NEXT és transznacionális programok képviselőinek és további határ menti érintetteknek. A budapesti esemény úttörőnek számított ezen szereplők szorosabb együttműködésében, valamint közös platformot teremtett a jövőbeli tapasztalatcseréhez.

Szakács Áron, a Széchenyi Programiroda ügyvezető igazgatója bevezetőjében összefoglalta az Interreg programok történetét, kiemelve a legutóbbi negatív fejleményeket, mind a finanszírozást, mind az uniós politikákon belüli súlyát tekintve. A konferencia fő célja az Interreg programok, azon belül is főként a kontinens keleti felén futó programok láthatóságának növelése volt. Kiss Parciu Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára többek között kiemelte, hogy a nagyobb nyugat-európai országokkal ellentétben erre a régióra jellemzőek a kis országok, ahol akár a teljes lakosság 50 százaléka élhet határ menti területen. Ez a sajátosság felértékeli a határon átnyúló együttműködési programok szerepét, amelyet az EU intézményeinek is el kell ismerniük.

Ezt az üzenetet egyértelműen alátámasztották a rendezvény paneljei. A konferencia egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, amely az Interreg programok főbb eredményeiről, az új pályázatok első tanulságairól és az Európai Területi Együttműködési célkitűzés jövőjéről szólt. A Filip Chybalski, a DG REGIO szakértője által moderált beszélgetés megmutatta, hogy ezek a programok állnak a legközelebb a polgárokhoz, és pozitív hatást gyakorolnak a bizalomépítés terén. A 10 CBC-t és egy transznacionális programot képviselő beszélgetés résztvevői gyakorlati ajánlásokat is megfogalmaztak a kohéziós politika jövőjét illetően.

A 8 párhuzamos szekció a CBC programok különböző aspektusaira összpontosított, mint például az egyszerűsített költséglehetőségek, a kisprojekt alapok, az értékelési és kiválasztási eljárások stb. A CESCI feladata az integrált területi eszközökkel foglalkozó panel moderálása volt, ahol három program képviselői vettek részt (Andrea Mayrhofer, a Bajorország-Ausztria program Közös Titkárságának szakértője, Marcela Glodeanu, a Románia-Bulgária CBC program Irányító Hatóság vezetője és Holop Silvester, a Magyarország-Szlovákia CBC program Közös Titkárságának helyettes vezetője), és osztották meg az integrált eszközök fejlesztése és megvalósítása során szerzett tapasztalataikat.

A második nap napirendjén négy korábbi program lezárása és az új, Magyarország által irányított programok elindítása szerepelt. Az új Magyarország-Szlovákia program nyitó rendezvényén a CESCI és a CESCI Carpathia képviseletében Ocskay Gyula és Rudolf Bauer mutatták be az #ACCESS projektet, amelynek célja a szlovák-magyar határ menti határon átnyúló jogi és adminisztratív akadályok szisztematikus feltárása és felszámolása.

A közel 600 résztvevő, köztük több mint 30 projekt kedvezményezettje alátámasztotta a rendezvény időszerűségét, amely rendszeresen szervezett platformot teremthet a tapasztalatcseréhez és láthatóságot biztosíthat a Közép- és Kelet-Európában megvalósuló CBC-programoknak.

A konferenciáról további információk itt olvashatók.

Honlapunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával készült.

Külgazdasági és Külügyminisztérium